Vyhledej
Novinky emailem
Jaroměřsko > Služby občanům > Rozvoj regionu

Ministr Bartoš potvrdil na své návštěvě zájem o čtvercová kasárna i celou pevnost Josefov

Čtvercová kasárna v Josefově se mají proměnit na depozitář

Redakce / 14.02.2022, Jaroměř - Jaroměřsko
Ivan Bartoš, ministr pro místní rozvoj, navštívil v pátek 11. února Královéhradecký kraj a navštívil také Jaroměř i Josefov. Setkal se spolu s náměstkem hejtmana Pavlem Bulíčkem (Piráti) se starostou Jaroměře Josefem Horáčkema a probírali společně nejen rekonstrukci čtvercové kasárny, ale také způsob, jak uchránit celé pevnostní město před rozpadem.

Rekonstrukce rozsáhlé budovy v Josefově

„Kraj chce čtvercová kasárna přestavět na centrální depozitář, který bude sloužit pro uložení sbírkových předmětů krajským příspěvkovým organizacím – muzeím i galeriím. Prostory, které tyto organizace využívají k uložení fondů, jsou přeplněné a na hranici kapacit,“ řekla náměstkyně pro kulturu Martina Berdychová. 

"Musíme prověřit skutečně všechny možnosti. Financování musí být určitě vícezdrojové, spolupráce státu, kraje a města bude v tomto procesu naprosto zásadní. Tuto unikátní památku, stejně jako její sesterskou pevnost Terezín, musíme dokázat zachovat i pro další generace. Budeme spolupracovat spíše při hledání možných finančních zdrojů či kombinací zdrojů, ať už jsou to evropské peníze nebo finance ze státního rozpočtu,“ doplnil ministr Ivan Bartoš.

Již jeho předchůdkyně ministryně Klára Dostálová (hnutí ANO) těsně před podzimními volbami v tiskové zprávě sdělila, že v nadcházejícím období má Česko k dispozici z EU rekordních 978 miliard korun. "A drobné z dotace by mohly doputovat i do Josefova". 

Zásadní otázkou bylo a zůstává, zda je možné vše stihnout do roku 2026.

„S radostí můžu oznámit novinku, že na revitalizaci pevnostního komplexu v Josefově byla rezervována možná dotace ve výši cca 600 milionů korun. Je to součást Národního plánu obnovy. V balíku ve výši 1,3 miliardy korun je i pevnost Terezín. Podmínkou je připravenost projektů v roce 2023, dokončení v roce 2025 a třeba také zvýšení energetické účinnosti budov. Město Jaroměř teď musí zapracovat na projektu a splnit podmínky. Zatím se uvažuje především o tzv. Horní pevnosti, ve které by například mohl být archiv. Státní správa se musí masivně digitalizovat, ty kilometry papíru nám ale zůstanou a musí být někde uskladněné. Chceme proto oslovit státní instituce, zda by prostory v Josefově nechtěly využít tímto způsobem," přiblížila na začátku září ministryně Klára Dostálová možnosti využití dotace. Jak sama uvedla, příklad podobné obnovy pevnosti je v Itálii, kde se revitalizace dočkala vojenská pevnost z 19. století Forte Marghera na předměstí Benátek.

Modernizace rychnovské nemocnice za 865 mil. Kč

Ministr Bartoš během své pracovní návštěvy potvrdil vládní příslib dotace 300 milionů korun pro dostavbu a modernizaci rychnovské nemocnice.

„Modernizace rychnovské nemocnice je potřeba. Výzvu, která pomůže s financováním nákladů, vypíše ministerstvo pro místní rozvoj v březnu. Věřím, že se projekt podaří po sedmi letech uskutečnit. Je to příklad spolupráce, kdy je ministerstvo pro místní rozvoj partnerem pro kraje,“ doplnil ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.

 Kraj chce postavit v rychnovské nemocnici nový pětipodlažní pavilon s urgentním příjmem, operačními sály a ambulantní péčí. Dojde také k modernizací tří ze sedmi podlaží stávajícího pavilonu DIGP. Obě budovy budou propojeny, čímž vznikne jeden funkční celek. Projekt počítá také s novým objektem medicinálních plynů, novým energocentrem a také s úpravou zpevněných ploch, komunikací, parkovacích stání a inženýrských sítí. Celkem by investice měla přijít na 865 milionů korun, z čehož 657 milionů budou stát stavební práce a 192 milionů zdravotnické technologie. 

„Věřím, že to nebude poslední spolupráce s vládou na velkých krajských projektech,“ sdělil náměstek pro investice a inovace Pavel Bulíček.

Vrbenského kasárna za 650 mil. Kč

Ministr Ivan Bartoš dále během své pracovní cesty navštívil Gayerova a Vrbenského kasárna

Prvně jmenovaný objekt Královéhradecký kraj v červenci loňského zrekonstruoval za 310 milionů korun z Integrovaného regionálního operačního programu, který spravuje Ministerstvo pro místní rozvoj. Součástí projektu byla nejen kompletní rekonstrukce původních kasáren, ale také vybudování nové přístavby před budovou, kde vznikla badatelská pracoviště a knihovna. Sousední Vrbenského kasárna jsou však ve zcela dezolátním stavu. Finanční náklady na rekonstrukci a vybavení se odhadují na 650 milionů korun. Vedení kraje chce i tento objekt opravit, v současné chvíli hledá cesty, kde získat zdroje financování.

Zdroj: fcb Ivana Bartoše, fcb Město Jaroměř, jaromersko.cz

 
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 471x