Vyhledej
Novinky emailem
Jaroměřsko > Služby občanům > Rozvoj regionu

Lípám na promenádě v Kuksu je zhruba 300 let. Vyžadují odbornou péči

Redakce / 25.04.2023, Kuks
V Kuksu máme před budovou bývalé školy a hostincem památkově chráněné stromořadí tvořené lipami srdčitými. Jsou významným estetickým a ekologickým prvkem, důležitost funkce zeleně v intravilánu je nepopiratelná, už jenom její funkce sociální – mnozí z nás si jistě vybaví pohled na obrovskou zelenou korunu, která přímo vybízí k odpočinku ve stínu v horkých letních měsících.

V květu, na který nás zpravidla kromě omamné vůně upozorní hukot hmyzu, můžeme pozorovat celá včelí společenství neúnavně pracující na sběru pylu z jejích květů. A na podzim, kdy se jejich koruny zabarví do odstínů žluté v době posledních teplých dní. Jejich stáří je odhadováno na tři sta let.

Památné stromy jsou významným krajinotvorným prvkem, potřebují však i náležitou péči. Na našich lipách můžete vidět, že jejich způsob tvarování v dávných dobách byl řezem na hlavu, tzn. zkrácením kosterních větví a dále odstraňováním jejich výhonů. Pokud se však tento řez provede pozdě, nebo se neopakuje v pravidelných intervalech 1-3 roky, dochází k poškození stromu, vytvoření ran, které umožní vstup hnilobě, jež následně způsobí mechanické selhání stromu. Tento řez je vhodný pouze v případě, že je třeba redukovat velikost stromu

Proto řez našich lip je v rukou certifikovaného odborníka, který provedl řez citlivě, provedl obvodovou redukci koruny, tak aby strom byl co nejstabilnější. Sníží se tím těžiště stromu a zmenší náporová plocha větru, které hlavně olistěný strom musí odolávat. Odstraní případně i suché větve a také zkontroluje vazby, jež jsou na našich lipách umístěny na kosterních větvích a zlepšují jejich stabilitu.

Jiří Beran, starosta obce

Zdroj: Zpravodaj Mikroregionu Hustířanka

 

 
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 393x