Vyhledej
Novinky emailem
Jaroměřsko > Služby občanům > Rozvoj regionu

Kde se v Královéhradeckém kraji ruší pobočky České pošty?

Redakce / 31.03.2023, KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
Den před aprílem, tedy v pátek 31. března 2023, byl zveřejněn seznam poboček České pošty, které budou v rámci finanční úspory uzavřeny. Máme seznam těch měst v našem kraji, kterých se tato změna týká.

16 uzavřených poboček v Královéhradeckém kraji

Česká pošta může snížit počet poboček díky nové legislativě, kdy bude stačit k pokrytí poštovních služeb jen 2900 poboček místo stávajících 3200 poboček. 

Dobrá zpráva je, že Česká pošta neuzavírá pobočky v obcích, kde sídlí pouze jedna pošta. 

V Královéhradeckém kraji tak z měst předběhl dobu Dvůr Králové. Ostatní města v Královéhradeckém kraji jsou na tom následovně: 

Jaroměř - zde se zavírají 2 pobočky ze 3 (v Josefově a v Pražském Předměstí, zůstává pošta na nám. Čsl. Armády)

Náchod - uzavření 2 poboček ze 3 (zrušena Běloves a Staré město n. Metují, zachováno Masarykovo náměstí)

Trutnov - uzavření 1 poboček ze 3 (pobočky v Poříčí, v Horním Staré města a v Hradební zachovány)

Jičín - uzavření 1 ze 2 poboček (uzavřena pobočky v Novém Města, zachována ve Valdickém Předměstí)

Hradec Králové - zrušeno bude 7 ze 14 poboček ( Hradec Králové 4, 5, 6, 7, 11, 12, 16)

Meziměstí - uzavřena 1 pobočka v Ruprechticích, zachována v Meziměstí

Vrchlabí - uzavřeny 2 ze 3 poboček (v Podhůří a v Nerudově ulici)

Dvůr Králové - již nyní existuje jen jedna pobočka.

Česká pošta se odkazuje na klesající zájem o tradiční poštovní služby. „Za posledních pět let klesl zájem o tyto služby na pobočkách o 40 %,“ píše se v tiskové zprávě. Český telekomunikační úřad proto reflektoval tyto změny, které souvisejí s digitalizací, a upravil parametry rozložení poboček ve svých normách. „Nově tak každá obec s počtem obyvatel nad 2500 nemusí mít poštu v docházkové vzdálenosti do dvou kilometrů, ale nově do tří kilometrů“. 

Po změně legislativy tak bude z původních 3200 poboček 300 nepovinných. Právě ty jsou součástí seznamu poboček, které Česká pošta z ekonomických důvodů zruší bez náhrady. Konkrétní pošty, které budou zrušeny, pak byly vybrány podle návštěvnosti klientů, podle počtu uskutečněných transakcí, ekonomické rentability svého provozu a podle kritérií, jež jsou důležitá z pohledu klienta, jako jsou např. bezbariérový vstup nebo dostupnost MHD.

„Pokud bychom nedělali potřebná opatření, postupem času by pobočky nebyly už žádné, protože by nebyla Česká pošta,“ říká Miroslav Štěpán, pověřený zástupce generálního ředitele České pošty.

„Tyto informace zveřejňujeme s vědomím, že dosud nebyly vypořádány veškeré připomínky v rámci mezirezortního připomínkového řízení k materiálu ČTÚ, který nové nastavení parametrů rozložení pobočkové sítě řeší,“ sdělila Česká pošta na svém webu.

Česká pošta však nemá jen klasické pobočky, ale také pobočkovou síť Partner, kterých je po celé České republice aktuálně 819, a těch se tato redukce netýká. „Všechny pošty, které Česká pošta provozuje, jsou schopné zajistit požadovaný standard služeb,“ slibuje se v tiskové zprávě České pošty.


Vyjádření starostů měst

Ačkoliv Česká pošta slibuje, že starostům obcí a primátorům měst, ve kterých dojde ke zrušení některé z poboček, zástupci České pošty osobně vysvětlí nastalou situaci a budou s nimi diskutovat o budoucím zajištění poštovních služeb v jejich městě, ti se již ozývají zejména na sociálních sítích.

Pavlína Springerová, primátorka města Hradec Králové 

"Dnes jsem obdržela od vedení České pošty návrh seznamu poboček, které navrhuje zrušit. Přikládám jej níže. V Hradci má skončit polovina míst. Tento krok považuji vzhledem k dostupnosti poštovních služeb především pro hradecké seniory za likvidační. Budu jednat o tom, aby tento návrh Česká pošta přehodnotila a jednala s námi jako zástupci samosprávy a zájmů obyvatel města o jeho přehodnocení. Největší sídliště Moravské Předměstí a Třebeš zůstane bez pošty, na severu žádná pošta (Věkoše, Plotiště + spádové oblasti Piletice, Rusek, Pouchov atd.), obdobně jsou na tom Kukleny... Škoda, že o tom s námi nikdo neztratil ani slovo, mohli jsme hledat řešení. Rozhodnutí bez znalosti místní situace jsou špatná rozhodnutí!"

Jan Borůvka, starosta Jaroměře, hnutí ANO

"Dnes byl zveřejněn seznam poboček České pošty, které plánuje Ministerstvo vnitra České republiky zrušit. Jsem zděšen řešením, jak vláda chce uspořit peníze. Babičky a dědečkové budou mít zase o něco těžší přístup ke službě, kterou jim pošta poskytuje.

Vzhledem k tomu, že jsme byli postaveni před hotovou věc a nikdo se mnou tuto záležitost předem neprojednal, pokusím se i s ostatními starosty učinit kroky vedoucí k nápravě nebo k řešení, jak v našem městě pobočky pošty Na Zavadilce a v Josefově udržet. Budu Vás průběžně informovat.

Jan Birke, starosta Náchoda, ČSSD

"Jako starosta pochopitelně nemohu souhlasit s rozhodnutím Vlády ČR a ministra vnitra Víta Rakušana. Uvedené rozhodnutí, které dopadne zejména na ty nejstarší klienty, mě lidsky mrzí. Restrukturalizaci i nutná úsporná opatření samozřejmě chápu a předpokládal jsem, že se to dotkne i poboček v Náchodě, že však dojde ke zrušení obou z těch, které jsou umístěny na okraji města, jsem nečekal. Jedna pobočka na téměř dvacetitisícové město mě v tomto ohledu přijde jako výsměch všem našim občanům."

Kateřina Sekyrková
Zdroj: Česká pošta, Facebook
Foto: sídlo České pošty ve Dvoře Králové
Autor: redakce

 
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 4670x
 
22.07.2024 - Pozor na odkloněnou trasu na železniční trati Prahy - Hradec Králové - Trutnov: rychlíky linky R10 budou během plánované výluky zastavovat místo stanice Praha-Libeň ve stanici Praha-Vysočany od úterý 16. července nepřetržitě do soboty 24. srpna 2024.
15.07.2024 - České dráhy vydaly zprávu, která v těchto horkých dnech upozorňuje na vyšší pravděpodobnost závad na infrastruktuře i na vozidlech a souvisejícímu omezení vlakové dopravy. Na jakkoliv dlouhou cestu vlakem si s sebou vezměte dostatek tekutin.
10.06.2024 - Z důvodu závady na hlavním přívodu pitné vody je uzavřené Tyršovo koupaliště - do odvolání.

Kalendář akcí
24.07.2024 15:45 - 24.07.2024 16:45
Jóga pro zdraví a sílu v každém věku
25.07.2024 13:00 - 25.07.2024 15:30
Workshop - praktická ukázka malování na sklo
25.07.2024 15:45 - 25.07.2024 16:45
Chůze s trekovými holemi
26.07.2024 15:45 - 26.07.2024 16:45
Jóga pro zdraví a sílu v každém věku
26.07.2024 18:30 - 26.07.2024 21:30
Country večer s kapelou Dostavník