REGIONY | Obce | MÍSTNÍ STRÁNKY | Firmy | Restaurace | Ubytování |
Dalo by se napsat, že sál Hankova domu praskal v úterý 13. dubna ve švech, a to navzdory platnosti pandemického zákona s jasnými epidemiologickými opatřeními. Doporučené dvoumetrové rozestupy však snížily kapacitu sálu, a rozhodně tak v sále nebyla hlava na hlavě. Někteří zájemci o osobní účast zasedání však museli využít míst na balkoně: v přízemí již nebyla volná židle.
V posledních 2 letech končila zasedání často až kolem 21. hodiny. To je vyčerpávající nejen pro zastupitele, ale také přítomné úředníky a občany, kteří mají zájem přednést svůj příspěvek v rámci až závěrečné diskuse. Ani noční hodina však nezměnila názor zastupitelů na počet plánovaných zasedání ZM za rok tak, aby se zkrátila doba jednotlivých zasedání na únosnou délku.
V rámci projednávání tohoto posledního bodu programu zároveň proto zazněl i návrh, že řešením pro občany by mohla být předem určená hodina, kdy se diskuse s občany bude konat nezávisle na průběhu ZM (např. zasedání ZM začne v 16 hod. a v 18 hod. je diskuse s občany). Takto již to funguje ve vybraných městech (Lanškroun, Cheb apod.). Ani to se však nesetkalo s pochopením, a tak zřejmě nebude ani nadále výjimečné, pokud stejně jako na dubnovém zastupitelstvu přijdou až po 23. hodině na řadu žáci královédvorského gymnázia. Chtěli osobně sdělit zastupitelům, že mají zájem se sami zapojit do pilotního ročníku PaR, ačkoliv jen zastupitelé byli radou města zvolení jako jediní možní navrhovatelé.
Ze zákona se musejí zastupitelé sejít minimálně 1 x za 3 měsíce a v tomto režimu nyní královédvorské ZM funguje. Pan starosta argumentoval proti častějšímu setkávání zastupitelů statistikami konaných ZM v posledních letech. Vypočtený průměr - blížící se k 6 zasedáním ročně - byl však navýšen konáním mimořádných zastupitelstev, která souvisela s ČOV. Ta však byla dle pana starosty důkazem, že když je nutné se sejít, tak se sejdou a není nutné kvůli tomu měnit počet plánovaných zasedání.
Většina přítomných občanů dorazila kvůli bodu týkajícího se bytové výstavby na Berlinku. Tato záležitost byla „schována" pod majetkovými záležitostmi jako bod Obdržené nabídky k zveřejněnému záměru výstavby bytových domů na části pozemkové parcely č. 1697/1 v k. ú. Dvůr Králové nad Labem. Po 2hodinové diskusi byly nakonec předloženy 3 návrhy na usnesení týkající se tohoto bodu programu: ani jedno z nich se však neschválilo. Zarážející byl počet zastupitelů, kteří se u tohoto bodu zdrželi hlasování. Bod týkající se možné směny pozemku města za část vystavěných bytů developera se tak automaticky přesouvá na další zastupitelstvo.
Zajímavý příspěvek měl sám pan architekt Ing. arch. Milan Košař, který bytový dům na základě zadání developera (firma Brickbay)navrhl a na zastupitelstvu prezentoval. Doporučil členům petice a občanům, kteří v této lokalitě bydlí, aby se zamysleli, jestli jsou vůbec ochotni zde obecně bytovou výstavbu akceptovat nebo zda budou souhlasit pouze s rodinnými domky: potom je nutná změna územního plánu. Ačkoliv většina vystupujících členů petice kritizovala právě tento projekt a uváděla na zasedání své osobní i odborné argumenty, určitě byla slova pana architekta zároveň i výzvou pro město k jednání s občany o podobě případně i jakékoliv jiné výstavby na Berlinku.
Kromě podoby výstavby na Berlinku byla součástí diskuse i důvěryhodnost samotné společnosti Brickbay SE, která plánuje bytovou výstavbu v Trutnově a Úpici. Zástupců těchto měst se na plánovanou spolupráci s firmou Brickbay SE ptal jak starosta Jarolím, tak zastupitelka Tomková. Zkušenosti získané od oslovených zástupců sousedních měst se však lišily. Zápis z jednání města s developerem ze 4. března 2021 je zde.
Tuto dvouhodinovou diskusi včetně bodu týkající se související petice občanů včetně návrhů usnesení si můžete poslechnout v těchto audiozáznamech:
Nečekaný zájem o bytovou výstavbu projevily i místní firmy. Dle podkladů by ráda u pivovaru na stávajícím městském pozemku postavila bytový dům včetně technické infrastruktury (nabíjecí stanice, komunikace, parkoviště) a navazující stavby skladového objektu pivovaru firma EPOS, s.r.o. Na zasedání ZM vysvětlil zástupce této firmy - pan Nasik Kiriakovský - svůj zájem směnit pozemek o velikosti 2963 m2, který navazuje na stávající pozemek firmy EPOS a který je nyní v majetku města, za pozemek sousedící s majetkem Lesů města Dvůr Králové o rozloze 3288 m2. O tento pozemek však projevila zájem i firma JUTA, a.s., která by pozemek města v Seifertově ulici ráda koupila za 2000 Kč/m2 a dle podkladů zde má zájem realizovat bytovou výstavbu (bytový dům, rodinné domy) pro své zaměstnance. Již předtím pan místostarosta navrhl, aby byl bod z programu stažen, kvůli dodání dalších podkladů ze strany firmy EPOS. Zastupitelstvo nakonec schválilo jednat se společností EPOS CZ, spol. s r. o., o uzavření směnné smlouvy v souladu s obdrženou nabídkou, zastupitelé však očekávají možnost nahlédnout do dodaných podkladů, které před konáním ZM neměli možnost vidět.
Jan Holan, Kateřina Sekyrková
Vaše komentáře |
Přidat komentář |