Vyhledej
Jaroměřsko > Služby občanům

Město se zbavuje sportovní haly: kraj se o ni postará lépe

Město Dvůr Králové prodává sportovní halu na nábřeží kraji

Redakce / 12.02.2024
Na úřední desce se na konci ledna objevil záměr města Dvůr Králové nad Labem prodat sportovní halu na nábřeží J. Wolkera. Proč město prodává jednu ze svých sportovních hal, když místní sportovci si stěžují na nedostatek sportovišť?

Město neprodává kraji jen sportovní halu, ale také bývalou turistickou ubytovnu v ulici Milady Horákové. Obě nemovitosti má ve správě Střední průmyslová a střední odborná škola ve Dvoře Králové (SPOŠ), která patří pod Královéhradecký kraj.

Halu na nábřeží J. Wolkera má SPOŠ ve správě již 15 let a využívá ji ve všední dny pro své školní aktivity. Od 15 hodin a o víkendech nabízí prostory městským sportovním oddílům a veřejnosti, která ji naplno využívá zejména v zimním období. 

Nezbytná rekonstrukce 

Jak nám vysvětlil ředitel školy Petr Vojtěch, hala potřebuje rekonstrukci i vnitřních prostor. Před 3 lety město za finančního přispění Královéhradeckého kraje (1,5 z 6,2 mil. Kč. pozn. redakce) provedlo zateplení a výměnu oken. Šatny, stropy a podlaha jsou však již ve špatném stavu. „Sportovní hala bude i pod krajem veřejnou budovou a sportovci se nemusí této změny bát. Zdražovat určitě nebudeme. Přínosem pro Dvoráky bude plánovaná rekonstrukce šaten, zabudování klimatizace v šatnách, oprava stropu, instalace otočných basketbalových košů i oprava podlahy s novým nalajnováním pro možnost širších sportovních aktivit. Přemýšlíme také o mobilním hledišti. Věřím, že za 5 let bude tato hala zase chloubou Dvora,“ popsal důvod změny vlastníka redakci Vojtěch. 

Prodej městského majetku kraji

Máme zde i vyjádření města k prodeji svého majetku Královéhradeckému kraji. Jak nám sdělila za město Dvůr Králové tisková mluvčí Miroslava Kameníková, Královéhradecký kraj požádal město Dvůr Králové nad Labem na základě dlouhodobých jednání nejen o odkupu budovy tělocvičny, ale také stavební parcely č. 1467 v k. ú. Dvůr Králové nad Labem, jejíž součástí je stavba čp. 1806. "Škola má dlouhodobě zájem mít tyto nemovitosti ve svém vlastnictví, což by jí umožnilo efektivnější správu a údržbu spolu s využitím dotačních titulů," je uvedeno na fcb města. 

V případě stavby čp. 1806 se jedná o bývalou turistickou ubytovnu v ulici Milady Horákové, která je také ve správě SPOŠ a kde našli v posledních 2 letech zázemí uprchlíci z Ukrajiny. Ani tato budova není v dobrém stavu - do příchodu uprchlíků nebyla již využívána. V obou případech nechalo město zpracovat znalecký posudek na stanovení ceny v místě a v čase obvyklém a rada schválila záměr prodeje na svém lednovém zasedání. V případě sportovní haly bude cena dle znaleckého posudku ponížena o dotace, kterou městu poskytl kraj ze svého fondu na základě smlouvy č. 20RGI02-0161. Záměr byl zveřejněn od 29. ledna 2024 na dobu 15 dnů na úřední desce města. O prodeji bude rozhodovat zastupitelstvo města

Priorita pro školu, zátěž pro město

Současný správce vnímá rekonstrukci haly jako svoji prioritu, město své aktuální kroky týkající se rekonstrukcí a revitalizaci sportovišť směřuje jinam. Sportovní hala na nábřeží J. Wolkera již není konkrétně zmíněna s kroky rekonstrukce či rozvoje v aktuálně platném programu rozvoje města (2023-2030). Naopak v akčním plánu z roku 2023 se navrhuje výstavba nové multifunkční haly. Stejné složení rady města, které schválilo na konci ledna prodej této sportovní haly, však schválilo nový projekt modernizace areálu letního stadionu ve Dvoře Králové nad Labem včetně návrhů variant řešení objektu tribuny se zázemím. Vybraná varianta společného objektu zázemí s tribunou zatím nebyla představena veřejnosti. 

Se změnou majitele se tak mohou občané i žáci školy těšit na kvalitnější zázemí i prostředí pro sportovní aktivity odpovídající jejich potřebám. 

Neutěšený stav haly ve strategických dokumentech

Neutěšený stav sportovní haly se propsal již do strategické části Programu rozvoje města Dvůr Králové nad Labem v období 2016-2022, kdy byla doporučena její rekonstrukce. Na přelomu roku 2020/2021 došlo k výše zmíněnému zateplení střechy a obvodových stěn, k výměně oken, dveří, žlabů, svodů a hromosvodů a také k dílčím stavebním úpravám kolem vchodových dveří. Cílem bylo zejména snížení energetické náročnosti budovy. Stavební práce vyšly město na 6,2 mil. Kč včetně DPH, z čehož 1,5 mil. Kč pokryla dotace z Královéhradeckého kraje, jenž je zřizovatelem dlouhodobého správce nemovitosti. Od té doby město do haly již v takové míře neinvestovalo.

Poměrně podrobně popisuje potřebné kroky ke zkvalitnění konkrétních částí sportovní infrastruktury ve městě včetně haly na nábřeží J. Wolkera také Strategický plán rozvoje sportu 2019 - 2026, který mimojiné velmi odborně popisuje stav a doporučení dalšího rozvoje obecně všech sportovišť ve městě.


Níže občanům přibližujeme obsah strategických dokumentů, které jsou základem strategických rozhodnutí včetně prodeje či koupě a rekonstrukce majetku města a které mají souvislost s popisovanou sportovní halou. 

Výňatek z dokumentu Strategický plán rozvoje sportu 2019 - 2026

Opatření 3.3 Rekonstrukce sportovní haly na nábřeží Jiřího Wolkera

"Nutná rekonstrukce celého objektu sportovní haly, výměna oken, rekonstrukce vnitřních omítek, sociálního zařízení a posilovny."

Výňatek z Programu rozvoje města 2016-2022

Rekonstruovat sportovní halu na nábřeží J. Wolkera

"Sportovní hala na nábřeží J. Wolkera je součástí parcely KN st. 862/1 (k.ú. Dvůr Králové nad Labem), která je vlastnictvím města. Hala je v současné době využívána především pro potřeby SŠIS (dnes SPOŠ - pozn. redakce), jejímž zřizovatelem je Královéhradecký kraj. Částečná rekonstrukce byla provedena již v roce 2008, nicméně řadu rekonstrukcí budova ještě vyžaduje. Konkrétně se jedná o zateplení celého objektu včetně výměny zbývajících oken (vyměněna byla pouze v jedné části, na výměnu zbývajících potřebné finanční prostředky přislíbil Královéhradecký kraj) a zajištění jeho odvětrávání, dále o dokončení rekonstrukčních opatření doprovodného zázemí." 



Akční plán rozvoje sportu 2023

V akčním plánu schváleném v roce 2023 patří mezi projekty doporučené k realizaci s nižší prioritou výstavba nové multifunkční haly ("nižší aktuální potřeba vzhledem k částečně vyhovující nabídce hal ve městě") hned vedle výstavby nového plaveckého bazénu s wellness / relaxační částí.

Výňatek z Programu rozvoje města 2023-2030

"Součástí sportovní infrastruktury jsou také volně přístupná sportoviště, jichž je na území města poměrně vysoké množství. Tato sportoviště slouží občanům a jejich hlavním účelem je směřování občanů k pohybovým aktivitám. Jako příklad lze uvést trojitou hrazdu v Žirči, fotbalové, nohejbalové a basketbalové hřiště na Okružní, workoutové hřiště v Schulzových sadech, volejbalové hřiště v Zahrádkách, (...)."


Výňatek z Programu rozvoje města 2023-2030

Volný čas

"Z hlediska sportovišť město disponuje širokým množstvím infrastruktury pro sportovní aktivity. Cílem je jejich postupná rekonstrukce, kdy se bavíme především o rekonstrukci Tyršova koupaliště a rozšiřování aktivit na jeho území, revitalizaci sportovního areálu Slunečná či o rekonstrukci zimního a letního stadionu. Možností do budoucna je také vytvoření krytého plaveckého bazénu, jehož náklady však dosahují vysokých hodnot, o němž byly zmínky především v rámci dotazníkového šetření a veřejných projednávání. Město dále disponuje množstvím dětských hřišť, u nichž by do budoucna mělo docházet k postupné rekonstrukci. Město také disponuje DDM Jednička, u něhož by také mělo dojít k rekonstrukci či případné stavbě nového, a Hankovým domem. Je plánována také rekonstrukce brownfieldu Mayerovy továrny, ze které by měl vzniknout multifunkční prostor, který v současné době ve městě chybí.

Cílem města je také podpora a rozvoj všech forem aktivního trávení volného času, kdy město disponuje workoutovými hřišti, traily pro horské cyklisty či prostory pro in-line bruslení. U všech výše zmíněných je plánován neustálý rozvoj."


Kateřina Sekyrková

Zdroj: mudk.cz


 
Vaše komentáře

Přečteno 672x