Vyhledej
Novinky emailem
Jaroměřsko > Služby občanům > Lékaři

Vznik ordinace pediatra v krajských nemocnicích jako řešení dětí bez praktického lékaře

Redakce / 8.03.2024, KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
Nedostatek dětských praktických lékařů vedl na Náchodsku do situace, kdy děti neměly svého praktického lékaře. Řešení se našlo před rokem v podobě zavedení první ambulance dětského praktického lékaře v krajské nemocnici v Náchodě. A osvědčilo se.


Tři dětské lékařky na Náchodsku v posledních dvou letech postupně ukončily svou praxi a ostatní ordinace nemohly z kapacitních důvodů všechny jejich pacienty přijmout. 

Situaci řešil ve spolupráci se Zdravotnickým holdingem Královéhradeckého kraje a dalšími zainteresovanými subjekty i hejtman Martin Červíček, který požádal management Oblastní nemocnice Náchod o převzetí těchto dětí do péče. Současně navrhl i vytvoření podmínek pro vznik ordinace, která by zajistila základní péči o dětské pacienty v okrese

Tak vznikla ordinace praktického lékaře pro děti a dorost přímo v náchodské nemocnici, kde je v současné době registrováno přibližně 650 dětí. Ambulance slouží k zajištění preventivních prohlídek a očkování, vždy po předchozím objednání. Pokud dítě onemocní, je péče o něj zajištěna všeobecnou ambulancí dětského oddělení. 

„Nejedná se tedy o plnohodnotnou náhradu péče dětského praktického lékaře, rodinám dětí, které svého praktika nemají, však pomůže. Zajištění zdravotní péče je však úlohou zdravotních pojišťoven a ministerstva zdravotnictví, a proto nepřestávám po těchto orgánech požadovat systémové řešení, “ zdůrazňuje hejtman Královéhradeckého kraje, který tento týden v ambulanci dětského praktického lékaře v Oblastní nemocnici Náchod inicioval pracovní jednání s vedením nemocnice a personálem, aby kromě poděkování zdejším zdravotníkům také zhodnotili možnost rozšíření podobné praxe i do ostatních nemocnic v kraji.

„Mým cílem je, aby obvod dětského praktického lékaře vznikl v každé naší krajské nemocnici, kde je dětské oddělení, aby se rodiče dětí, které se ocitnou bez praktického lékaře, měly kam obrátit. Zároveň jsem požádal vedení holdingu a jednotlivých nemocnic, aby se pokusili jednat s dětskými lékaři, kteří skončili svoji praxi, zda by byli ochotni nám formou jednotlivých služeb pomoci s těmito dětskými ordinacemi, které by organizačně měly na starosti nemocnice,“ říká hejtman Martin Červíček. 

Nedostatek dětských lékařů je bohužel celorepublikový trend, se kterým se počítá i v příštích letech. Průměrný věk praktických lékařů pro děti a dorost v České republice převyšuje 60 let. Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje proto s obdobným řešením jako v Náchodě počítá i v dalších regionech.

Zdroj: Zdravotnický holding KHK

 
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 232x
 
04.04.2024 - Výluka traťové koleje je hlášena v úseku Jaroměř - Starkoč - Červený Kostelec ve dnech 12. dubna - 11. května 2024.
01.03.2024 - Kvůli zbořenému mostku je uzavřená silnice 3008 mezi obcemi Úhlejov a Třebihošt. Uzavírka bude z důvodu opravy trvat minimálně do 15. dubna 2024.
05.01.2024 - V okolí Braunova Betléma na území Hřibojed proběhne v sobotu 6. ledna 2024 od 9 do 13 hodin honitba. Prosím počítejte s omezeným vstupem na toto území.

Kalendář akcí
19.05.2024 16:30 - 19.05.2024 18:00
Kino - Domácí příšerky
19.05.2024 19:00 - 19.05.2024 21:00
Kino - Manželé Stodolovi
20.05.2024 18:30 - 20.05.2024 19:45
Muzikoterapie - léčba hudbou