Vyhledej
Novinky emailem
Jaroměřsko > Služby občanům > Lékaři

Porod v trutnovské nemocnici je možný i pouze s porodní asistentkou

Redakce / 8.08.2023, Trutnovsko a Úpicko
Trutnovská porodnice hlásí od září zřízení Centra porodní asistence, které umožňuje budoucím maminkám rodit jen za odborného doprovodu porodní asistentky, ale s lékařem i moderním přístrojovým vybavením na dosah.


Maminkám se tak nabízí možnost rodit s porodní asistentkou v nemocničním prostředí. Může být volbou například pro ženy, které láká porod v domácím prostředí, ale chtějí mít jistotu rychlé dostupnosti odborné zdravotní pomoci, pro případ, že nastanou komplikace. 

Centrum porodní asistence (CPA) nespočívá v budování nových prostor, ale je to nová koncepce péče o rodící ženu, která se začne nabízet zájemkyním od 1. září 2023. 

„Zřízením Centra porodní asistence dáváme formální rámec praxi, která v naší porodnici již částečně funguje. Pokud se žena rozhodne rodit bez asistence lékaře, zodpovědnost za celý porod přebírá porodní asistentka, která má ovšem v každém okamžiku možnost lékaře přivolat,“ vysvětluje primář oddělení MUDr. Jan Kestřánek.

„Přínos CPA vidím v tom, že maminka tráví s porodní asistentkou více času, a tím jsou v bližším kontaktu. To přispívá ke klidu maminky a příznivě ovlivňuje celý porod. Pokud si však ženy přejí, mohou mít u porodu lékaře a stejně tak mohou rodit v různých polohách, nebo využít další možnosti, které naše porodnice nabízí,“ říká vrchní sestra trutnovského gynekologicko – porodnického oddělení Mgr. Lenka Mikešová. 

„Snažíme se neustále profesně posouvat, navštěvujeme kurzy, vzděláváme se ve fyzioterapii v porodnictví a rozšiřujeme si znalosti, přestože máme za sebou již letitou praxi,“ dodává porodní asistentka Bc. Pavlína Buryáncová.

Podmínky CPA

Podmínkou pro využití služby Centra porodní asistence je nerizikový průběh porodu. Stav rodičky po jejím příchodu do porodnice posoudí lékař při vyšetření u příjmu. Pokud je stav rodící ženy i miminka bez komplikací, může se žena rozhodnout, zda si přeje porod s asistencí lékaře, nebo pouze s porodní asistentkou. V takovém případě lékař nadále do porodu nezasahuje, nevyšetřuje ženu v průběhu porodu a žena může nerušeně rodit pouze s porodní asistentkou a případně se svým doprovodem. Pokud se například během porodu vyskytne potřeba podání léků, naordinuje je lékař a porod nadále vede porodní asistentka. Stejně tak je lékař v průběhu celého porodu připraven poskytnout pomoc, pokud by se vyskytly komplikace.

Zdroj: Oblasti nemocnice Trutnov


 

 
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 336x