Vyhledej
Jaroměřsko > Názory/komentáře > Jan Holan

Mají se soukromá zdravotnická zařízení v kraji začít bát o svoji existenci?

Redakce / 6.02.2018, KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
Vedení kraje si na FB platí zveřejňování videorozhovorů. Už několikrát na mne tedy vykoukl rozhovor s náměstkem hejtmana zodpovědným za zdravotnictví Alešem Cabicarem. Po jeho zhlédnutí mne zejména z rétoriky pana redaktora vždy zamrazilo. Mají se soukromí lékaři a soukromá, a mnohdy velmi špičková zdravotnická zařízení, bát o své roky budované existence a využití svých draze zaplacených přístrojů?
 
Přijde mi, že to jsou naprosto zásadní otázky o principu fungování zdravotnictví a překvapuje mne, že se nad tím nikdo moc nepozastavuje. Zejména ve Dvoře Králové jsou všechny otázky ohledně fungování holdingu velmi pečlivě sledované. Jasno v tom nemám, ale třeba se rozproudí diskuse zde pod článkem, nebo na facebooku

Zarazily mě zejména dotazy, které se týkaly využívání služeb soukromých subjektů v krajských nemocnicích. 
V rozhovoru mimo jiné zcela vážně padly tyto dotazy:
"Můžete vy nějak zabránit tomu, aby soukromé firmy vstupovaly do krajského zdravotnictví? Aby získávaly lukrativní výdělečné obory, které by asi, a na tom se shodneme, měl provozovat a vydělával na nich Královéhradecký zdravotnický holding?!" 
"Kraj by přeci měl zabránit tomu, aby vydělávali soukromníci a snažit se, aby vydělával kraj"
A jako příklad redaktor uvedl, že v Rychnově provozuje CT a rentgen soukromý lékař. Proč redaktor televize kraje - tedy krajem objednaný redaktor - vůbec pokládá otázky hrubě napadající soukromé podnikání? I když v komplikovaném zdravotnictví? 
Aleš Cabicar sice vysvětlil, že privátní sektor má ve zdravotnictví své nezastupitelné místo a je to tak v pořádku, ale na druhou stranu, že z toho také nemá radost, ale že to zdědil po předchozích vedeních kraje, zejména v 90. letech a že to bude řešit. 
Celé téma privátního sektoru ve zdravotnictví začíná až na konci videa v čase: 5:30, Raději si to poslechněte.

Dále se v rozhovoru řešily ještě tyto otázky: 

1) Jak chce náměstek řešit nedostatek personálu nemocnic - lékařů a sester? (hned na začátku videa)
Nedostatek lékařů se kraj snaží řešit cestou fixačních stipendií - již proběhla 3 kola a celkem se podařilo do budoucna získat 91 budoucích lékařů a lékařek. Celkem kraj uvolnil na tento projekt 13 milionů korun. Se sestrami to je složitější - jednak se kraj snaží pomalými kroky dorovnávat platovou úroveň. A za druhé se snaží na středních zdravotnických školách otevírat nové obory - například zdravotnický asistent. Tento obor bude otevírat Evangelická škola v Náchodě. 

2) Některé sestry a lékaři dojíždějí hodně kilometrů do fakultní nemocnice, protože mají o 5 - 7 000 Kč více. Přidáte sestrám, aby takto dojíždět nemusely? 
Nyní je nová úhradová vyhláška, z toho máme něco nad polovinou požadovaného 10% nárůstu. Hledáme další zdroje, aby se našel zbytek do požadovaných 10 %, ale třeba i více. Na druhou stranu se nemůžeme dostat do situace, aby nemocnice vykazovaly větší ztrátu. 

3) Náchodská nemocnice  - snad už začne výstavba - čas: 4:40

Celé video zde:


Jan Holan
 

Související články
Aleš Cabicar sám požádal o místo v představenstvu trutnovské nemocnice. Jen dočasně. Nový ředitel se nelíbí odborářům.
Chystá se sloučení krajských nemocnic pod jedno IČO

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 554x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět