Vyhledej
Novinky emailem
Jaroměřsko > Služby občanům > Lékaři > KORONAVIRUS - informace z regionu

Roušky občanům i lékařům, novinkou jsou štíty pro lékaře. Ovšem ne od státu

Redakce / 23.03.2020, Dvůr Králové nad Labem
Věřili jsme, že tento týden již obdrží i občané roušky do svých schránek. Ale jelikož situace naznačuje, že můžeme stále hlavně doufat, jednáme. Nepřestáváme koordinovat šití a distribuci roušek a nově tu máme nabídku štítů z Trutnova pro lékaře ze soukromých ordinací i nemocnice.

Aktuální situace

Občané Královéhradeckého kraje od státu zatím nedostali jedinou roušku. Kdo ji sám iniciativně neshání, ten ji doposud nedostal. Stát od soboty přerozděluje roušky a respirátory pro zdravotníky a instituce zajišťující sociální služby. Z první čínské várky se do Dvora Králové nedostalo nic, ani do nemocnice, kam jsme z naší dobrovolnické sítě dodali přes 400 ks látkových roušek a nyní řešíme i štíty. Nyní se čeká na přerozdělení další "čínské"várky. Jak nám potvrdil starosta města, ale i tisková mluvčí Královéhradeckého kraje, zatím není vůbec známo, jestli a případně kdy budou roušky od státu (zřejmě jednorázové) distribuovány občanům. 

Občané tak mohou zatím spoléhat na sebe, místní iniciativy a město, které si nechává ušít látkové roušky v místních firmách a sociálních dílnách a distribuuje, kam je třeba. Sám kraj shání pro své občany roušky za své peníze a distribuuje je na ta nejdůležitější místa. Nově náměstkyně hejtmana Martina Berdychová, odpovědná za oblast školství, vyzvala ředitele krajských středních škol, které disponují 3D tiskárnou, aby se připojili k projektu „Tiskne celé Česko“, který má za cíl získat dobrovolníky z řad středoškoláků pro pomoc s výrobou ochranných štítů pro zdravotníky bojující s nákazou COVID-19. 

Takže - my šijeme dál. A spolu s námi spousta dalších! Nejsme rozhodně jediná iniciativa ve městě. 

Co potřebujeme, abychom pokračovali

 • gumičky na roušky (pro řidiče a děti)
 • látku ze 100% bavlny
 • tkaloun (stále věříme, že jsou!:-)
Vše je možné donést a darovat na adresu Švehlova 46 (u náměstí TGM), kde je výdejové okénko s rouškami otevřeno od 17:00 do 17:30 hod. Nebo napsat na spolekprodvorek@gmail.com, případně si pro věci přijedeme.


Dobrovolníci - přidejte se k nám

 • Pokud máte chuť se přidat do řady našich dobrovolníků, kteří šijí, zaregistrujte se zde.
 • Pokud můžete pomoc s přípravou látek na roušky či tkalounů, zapište se sem.
 • Pokud máte přebytek roušek, které můžete darovat, vyplňte tento formulář - předáme dále do nemocnice, občanům či Domova důchodců :-)

Místa, kde roušky seženete


Občanům přinášíme seznam odběrových míst ve Dvoře Králové, kde se roušky prodávají i rozdávají.

 • Spolek pro Dvorek - okénko ve Švehlova 46 - vždy zdarma k dotání od 17:00 do 17:30 hod.
 • JK Atelier - je nutné zavolat a potom si vyzvednout (tel.: 776 732 135)
 • Farní charita - distribuce ušitých roušek bude probíhat ve čtvrtek a pátek z výdejového okénka sociálně terapeutické dílny v Komenského ulici mezi 12:00-12:30 hod. Nechoďte mimo tuto dobu, potřebují šít!
 • Zdravá výživa Jeřabinka - omezené množství, odlišení pánských, dámských a dětských velikostí
 • Patchwork - zavolejte si pro objednání roušek na tel. 731 577 647.

Pokud víte o dalším zdroji, rádi seznam doplníme.


Registr lékařů, kteří potřebují roušky či štíty

Lékaře ze Dvora Králové žádáme, aby vypnili tento formulář, který nám pomůže koordinovat poptávku a následnou distribuci roušek i štítů v jejich ordinacích. 


Poděkování


V naší databázi je 40 dobrovolníků, kteří šijí či šili pro sebe, své okolí i instituce, jakými je dvorská nemocnice či Domov důchodců. Těmto všem lidem děkujeme, díky nim se dostaly roušky k více než 500 lidem ve Dvoře Králové. 
Mimo to šijí další stovky lidí doma a rozdávají ušité roušky po okolí, nkteří dobrovolníci stříhají a žehlí a rozváží. Mraky lidí věnovali nebo i nakoupili látku pro dobrovolné šití. Materiál věnuje i řada firem ze Dvora: např. La Linea, pan Mareš z Lipnice, paní Žižková z Penzionu na náměstí atd.
Zároveň děkujeme firmám, kteří nás sami oslovily s tím, že naše dobrovolníky odmění tím, co dělají: dobrotami (Milujeme dorty, Andělská kavárna a Safari Gastro).

Já moc děkuji koordinátorkám, kteří už týden tuto síť dobrovolníků údržují a spravují, roušky rozvážejí a stále přicházejí s novými nápady, jak co vylepšit a vyřešit.

Kateřina Sekyrková

Spolek pro Dvorek

Související články
Roušky mají smysl: zkušenosti z Tchaj-wanu i Mongolska jsou jasným důkazem
Na obecním úřadě v Borovničce šije starostka s paní účetní roušky pro občany obce
Jak nosit a starat se o bavlněné roušky
Největší nárůst počtu nakažených má z našeho kraje za posledních 24 hodin okres Náchod
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 966x
 
22.07.2024 - Pozor na odkloněnou trasu na železniční trati Prahy - Hradec Králové - Trutnov: rychlíky linky R10 budou během plánované výluky zastavovat místo stanice Praha-Libeň ve stanici Praha-Vysočany od úterý 16. července nepřetržitě do soboty 24. srpna 2024.
15.07.2024 - České dráhy vydaly zprávu, která v těchto horkých dnech upozorňuje na vyšší pravděpodobnost závad na infrastruktuře i na vozidlech a souvisejícímu omezení vlakové dopravy. Na jakkoliv dlouhou cestu vlakem si s sebou vezměte dostatek tekutin.
10.06.2024 - Z důvodu závady na hlavním přívodu pitné vody je uzavřené Tyršovo koupaliště - do odvolání.

Kalendář akcí
23.07.2024 18:00 - 23.07.2024 22:00
NáChodka turnaj v šipkách
23.07.2024 18:00 - 23.07.2024 22:00
NáChodka turnaj v šipkách
24.07.2024 15:45 - 24.07.2024 16:45
Jóga pro zdraví a sílu v každém věku
25.07.2024 13:00 - 25.07.2024 15:30
Workshop - praktická ukázka malování na sklo
25.07.2024 15:45 - 25.07.2024 16:45
Chůze s trekovými holemi