Vyhledej
Jaroměřsko > Služby občanům > Hasiči

Tísňová linka 112 má také svůj den. Proč ji vlastně máme a kam se dovoláme v našem kraji?

Redakce / 10.02.2017, KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
Smyslem zřízení této celoevropské tísňové linky bylo poskytnout občanům členských států EU možnost se kdykoliv a odkudkoliv zdarma obrátit v nouzové situaci na záchranné složky, a to na jedno stejné číslo. Příjem volání na tísňovou linku 112 v Královéhradeckém kraji je směrován na Krajské operační a informační středisko Hasičského záchranného sboru (HZS) Královéhradeckého kraje v Hradci Králové.
 

Jeho výstavba začala v roce 2003 a rok později byla budova zkolaudována. V dubnu 2005 bylo krajské operační středisko i s call centrem linky 112 slavnostně otevřeno. Operátoři a operátorky tísňové linky 112 volání přijmou, vyhodnotí a pokud se nejedná o událost vyžadující pomoc hasičů přepojí hovor na územně příslušné operační středisko základních složek integrovaného záchranného sytému, tj. Policie ČR nebo záchranné služby. 

Počet volání na Telefonní centrum tísňového volání (TCTV) 112 v Královéhradeckém kraji v roce 2016 dosáhl 123 985, což je o 396 hovorů méně než v roce 2015. 

Na tísňovou linku 150 bylo v roce 2016 uskutečněno 21 026 volání, což je nárůst o 300 oproti roku 2015. 

Krajské operační a informační středisko HZS Královéhradeckého kraje je datově i hlasově propojeno s krajskými operačními středisky Policie ČR a Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje. 

I tísňová linka má svůj svátekV sobotu 11. února 2017 si Evropané opět připomenou Evropský den linky 112. Prostřednictvím tohoto jednotného evropského čísla tísňového volání se mohou lidé v nouzi dovolat pomoci záchranářů, a to ve všech státech  Evropské unie (dále jen EU). Lidé totiž v rámci Evropy stále častěji migrují (ať již služebně či soukromě) a může být obtížné pamatovat si různá čísla národních tísňových linek, zejména ve stresové situaci. 


Soutěž pro děti i dospělé či profesionály

U příležitosti Evropského dne linky 112  vyhlásil HZS ČR 9. ročník soutěže „Dávají za nás ruku do ohně“. HZS Královéhradeckého kraje se připojil k soutěži o nejlepší kreslený hasičský vtip. Do soutěže, která odstartuje 10. února 2017 se můžou zapojit děti z mateřských, základních nebo středních škol i dospělí se smyslem pro humor. Samostatnou soutěžní kategorii mají profesionální a dobrovolní hasiči. Přihlášku do soutěže i bližší informace k soutěži naleznete na http://www.hzscr.cz/hzs-kralovehradeckeho-kraje-aktuality.aspx.

por. Bc. Martina Žahourková

tisková mluvčí

HZS Královéhradeckého kraje

 

Související články
Statistiky zásahů hasičů Královéhradeckého kraje v roce 2016
V Jaroměři se uskutečnil druhý ročník hokejového turnaje hasičů. Výběr Plzně porazil mužstva Královéhradeckého kraje

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 862x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět