Vyhledej
Jaroměřsko > Služby občanům > Hasiči

Povodňová situace v kraji se zklidňuje, mohou ještě stoupnout hladiny na středních a dolních úsecích toků

Redakce / 23.02.2017, KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
Dnes ráno zasedala preventivně krajská povodňová komise. Minulou noc došlo ke zhoršení povodňové situace na několika místech v kraji a pro Královéhradecký kraj byla na dnešek vydána výstraha na povodňovou pohotovost. Nakonec dnes přetrvával třetí stupeň povodňové aktivity jen v Brodě na Labi a situace se během dne zklidnila. Další předpověďi jsou pozitivní, o víkendu má dokonce mrznout.
 

Dále je tu určité riziko a můžeme očekávat vzestup hladiny řek na středních a dolních úsecích toků, kdy nám stéká větší množství vody z hor a podhůří. Může také zapůsobit efekt soutoku. Preventivně jsme proto svolali krajskou povodňovou komisi, abychom si předali základní informace s Povodím Labe, Českým hydrometeorologickým ústavem a dalšími subjekty,“ řekl po jednání povodňové komise hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán.

Během minulé noci ze středy na čtvrtek odpouštěli vodohospodáři z Povodí Labe ze dvou přehrad, a sice z Labské přehrady a z přehrady Les Království. Na přehradě byl vyhlášen 2. stupeň povodňové aktivity, v Brodě dokonce 3. Na druhém stupni byla i Metuje v Krčíně před Jaroměří. Během dne se situace rychle zklidnila a večer již jsou všechna 3 místa na 1. stupni povonové aktivity. Jediná Orlice v Týništi nad Orlicí má v kraji vyhlášený 2. stupeň povodňové aktivity.

Nárůst odtoku v řekách byl způsoben hlavně velkým oteplením a srážkovou činností. „V horských oblastech jsme během včerejší noci zaznamenali nárůst intenzity srážek, místy až 7 mm za hodinu,“ řekl Zdeněk Šiftař, ředitel krajské pobočky ČHMÚ Hradec Králové. Srážky jsou očekávány i během dnešního dne, ovšem již v menší míře. „Denní úhrn by se měl pohybovat v číslech od jednotek do 10 mm na většině území, v horských oblastech a lokálně pak může napršet 15 – 20 mm. V porovnání se včerejškem se ale jedná o menší intenzity,“ doplnil ředitel Šiftař. 

Pozitivní vliv na vývoj odtokové situace bude mít ochlazení, ke kterému dojde v průběhu pátku, kdy teploty vzduchu by se měly postupně dostávat do záporných hodnot.

Kateřina Sekyrková

Zdroj: Královéhradecký kraj, Povodí Labe

 

Související články
Labe ve Dvoře Králové je na 2. stupni povodňové aktivity, v Brodě na 3. stupni
Na Labi v Brodě byl vyhlášen 3. stupeň povodňové aktivity. Metuje v Krčíně hlásí 2. stupeň
Hasiči odstraňovali stromy a hlídali hladinu Labe

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 129x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
02.06.2020 - Místa ve vlacích bude opět možné rezervovat přes rezervační systém Českých drah, a to od půlnoci z 2. na 3. června 2020. S výjimkou spojů SC Pendolino, bude zatím předprodej omezen na období od 3. do 13. června 2020.
25.05.2020 - Město Hradce Králové rozdělí mezi místní podnikatele zasažené koronavirovou krizí deset milionů korun. Schválením programu Antivirus - program peněžité pomoci o tom dnes rozhodli zastupitelé města. Město tím chce zmírnit dopady zejména na drobné podnikatele a živnostníky, kteří museli v době nouzového stavu uzavřít provozovny. Příspěvek bude činit až 25 000 korun pro jednoho žadatele.
04.05.2020 - Dnes se opět sejde Zastupitelstvo Královéhradeckého kraje, které bude mimo jiné hlasovat o dotacích pro regionální rozvoj, životní prostředí a zemědělství, které na svém minulém zasedání neschválilo.

Volná pracovní místa
Kalendář akcí
20.06.2020 16:00 - 19.09.2020 17:00
Pohádky z Bauerovic zahrádky II
11.07.2020 12:00 - 11.07.2020 23:00
Fáma fest (Jaroměř)