Vyhledej
Novinky emailem
Jaroměřsko > Služby občanům > Bezpečnost

Nevyjíždějte s auty, doporučuje ČHMÚ. Ledovka a náledí na extrémním stupni nebezpečí i na Trutnovsku (17. ledna 2024)

Redakce / 17.01.2024, Dvůr Králové nad Labem
Na středeční večer, noc a čtvrteční ráno i dopoledne je hlášena výstraha týkající se ledovky a náledí.


Na některých místech v Královéhradeckém kraji se již večer začala tvořit avizovaná ledovka, na kterou vydal výstrahu Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Varování bylo posunuto během dne na velmi silnou ledovku a náledí, zrušena bylo avízo týkající se sněhové pokrývky. Největší stupeň nebezpečí je hlášeno v našem kraji pro Trutnovsko. 

V důsledku kluzké vozovky již došlo navečer k prvním dopravním nehodám. Hasiči v našem kraji zasahovali například na Slezském Předměstí v Hradci Králové u dopravní nehody traktoru a osobního vozidla. Nehoda si vyžádala jedno zranění, na místě zásahu spolupracovali složky IZS. 

V souvislosti s výstrahou je tu obecné doporučení, ať nevyjíždíte se svými vozidly, pokud opravdu nutně nemusíte. V opačném případě nám nezbývá nic jiného než vám popřát šťastné dojetí do cíle. 


Rozdíl ledovka x náledí

Rozdíl mezi ledovkou a náledím spočívá ve způsobu jejich vzniku, avšak z hlediska jejich nebezpečnosti na komunikacích apod. není mezi nimi rozdíl.

Ledovka je hladká průhledná kompaktní vrstva ledu. Ačkoliv často se usazuje na větvích nebo na drátech, umí potrápit i řidiče, kdy komplikuje dopravu kvůli své hladkosti a kluzkosti. Vzniká při mrznoucím dešti nebo mrholení – dochází k namrzání přechlazených vodních kapiček na předmětech s teplotou pod bodem mrazu. Při déle trvajícím dešti se může vytvářet velice silná vrstva ledovky, která láme větve a strhává elektrická vedení.

Náledí je ledová vrstva, která pokrývá zemský povrch. Je to jev, který potkáváme téměř výhradně na pozemních komunikacích. Náledí může vznikat postupným mrznutím deště nebo mrholení na zemském povrchu. Zde se narozdíl od ledovky jedná o nepřechlazené vodní kapky. Dalším způsobem vzniku náledí je zmrznutí vody z alespoň částečně roztátého sněhu při teplotách povrchu pod nulou nebo ledovatěním sněhu na silnicích – tyto formy náledí bývají označovány jako zmrazky. Náledí často vzniká přes noc.

Zdroj: ČHMÚSouvisející články
Zimní výšlap na Sněžku opět podcenila skupina českých turistů
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 776x