Vyhledej
Novinky emailem
Jaroměřsko > Rozhovory > Osobnosti regionu

Podívejte se na povídání malíře, grafika, sochaře Františka Kalenského

Redakce / 19.03.2022
Video vzniklo při příležitosti jeho nedávné výstavy ve Staré radnici. Královédvorský rodák František J. Kalenský patří díky své výjimečné tvorbě mezi významné umělce moderního umění světové úrovně. Typickým znakem jeho maleb jsou bravurní linie, kterými dokáže zobrazit něžnost žen, ale i nespoutanou volnost koní, nebo imaginativní poezii krajin.

FRANTIŠEK JOSEF KALENSKÝ malíř, grafik a ilustrátor


Královédvorský rodák František J. Kalenský patří díky své výjimečné tvorbě mezi významné umělce moderního umění světové úrovně. Typickým znakem jeho maleb jsou bravurní linie, kterými dokáže zobrazit něžnost žen, ale i nespoutanou volnost koní, nebo imaginativní poezii krajin. Postavy obrazů jsou záměrně barevně potlačené až do monochromní malby v působivém hnědočerveném tónu, přitom však zachycují život a s ním spojené pocity, nálady a dojmy. Akvarely představují realistický krajinářský přístup k malovaným pohledům do krajiny. Mají, na rozdíl od většiny olejů, optimistický nádech živoucí přírody. 

U kresby dokáže, pomocí čisté a jisté linky tuší, zachytit prchavé okamžiky všedních dnů. V tomto duchu tvoří další svá umělecká díla, převážně asambláže, mozaiky, plastiky a sochy. Díla Františka Kalenského mají sílu vypovídat o záměrech, s kterými je autor tvořil.

František J. Kalenský se narodil se 10. února 1945 ve Dvoře Králové nad Labem. V roce 1960 jej přijali na Uměleckoprůmyslovou školu v Brně, kde vystudoval obor grafiky u prof. Dalibora Chatrného a Vladimíra Rosola. Po absolvování UMPRUM tvořil nějaký čas v Praze, pořádal zde výstavy svých děl a ilustroval knihy pro nakladatelství Albatros a Lidovou demokracii. Poté se vrátil do svého rodného kraje, který mu byl vždy inspirujícím elementem, a věnoval se hlavně užité grafice a malbě.

Později se opět vrátil do Prahy, kde si doplnil studium u význačného sochaře Jindřicha Wielguse, se kterým rovněž spolupracoval. Toto období jej ovlivnilo natolik, že paralelně s ostatní tvorbou vytvořil polychromované figurální reliéfy a plastiky, které vystavoval nejen v Hradci Králové a Trutnově, ale také v Praze, Brně, Olomouci a dalších městech. 

V roce 1983 emigroval s rodinou do Rakouska. Během pobytu v cizině vystavoval svá díla v Dánsku, Rakousku, Belgii a ve městech USA především v Seattlu a ve státě Washington, kde se usadil. Britská Kolumbie, Vancouver, galerie Arriel, New York SOHO, La petite galerie Sacramento v Kalifornii jsou další místa, která poznala výtvarné práce autora. Nástěnné mozaiky a art protisy, které tvořil ještě v Československu, např. mozaiku Cirkulace ve vstupní hale Povodí Labe v Hradci Králové, mozaiku Vesmír, voda, vzduch v Ústavu pro ekologii Praha, art protis Země v Okresní zemědělské správě Havlíčků Brod, se staly podnětem pro obdobné práce v zahraničí. Reprezentativní místnosti vídeňské firmy Johann Kriesel a spol. zdobí velká monumentální malba koně. 

Vodní nádrž ve West Seattle Charlestonu dekoruje monumentální malba Cirkulace, která získala první cenu nadace banky Rainier. V Garden of Art v Bellinghamu nalezneme jeho sousoší Gladiátoři a sochu Kufr vzpomínek, vyznamenanou uměleckou ligou Mercer Island. Asambláž Ekologická tragédie vystavuje Bellevue Museum of Art.

Po návratu z ciziny v 90. letech 20. století se František Kalenský usadil opět v rodném Dvoře Králové a stal se členem Unie výtvarných umělců České republiky a Arteterapeutické asociace ČR. Arteterapii vystudoval na Jihočeské univerzitě a posléze sám vyučoval na Univerzitě v Hradci Králové. Věnoval se jí také v léčebně výchovném ústavu Husův domov, na oddělení drogové závislosti mládeže.


FOTOGALERIE - Pozvánka na výstavu malíře, gafika, sochaře Františka Kalenského. Video a fotografie

Související články
František Kalenský a skupina ART DIDACTA vystavuje v cukrárně Gloria
Pozvánka na výstavu malíře, grafika, sochaře Františka Kalenského. Video a fotografie
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 546x
 
15.07.2024 - České dráhy vydaly zprávu, která v těchto horkých dnech upozorňuje na vyšší pravděpodobnost závad na infrastruktuře i na vozidlech a souvisejícímu omezení vlakové dopravy. Na jakkoliv dlouhou cestu vlakem si s sebou vezměte dostatek tekutin.
10.06.2024 - Z důvodu závady na hlavním přívodu pitné vody je uzavřené Tyršovo koupaliště - do odvolání.

Kalendář akcí
16.07.2024 18:00 - 16.07.2024 22:00
NáChodka turnaj v šipkách
16.07.2024 18:00 - 16.07.2024 22:00
NáChodka turnaj v šipkách
17.07.2024 15:45 - 17.07.2024 16:45
Jóga pro zdraví a sílu v každém věku
18.07.2024 15:45 - 18.07.2024 16:45
Chůze s trekovými holemi
19.07.2024 15:45 - 19.07.2024 16:45
Jóga pro zdraví a sílu v každém věku