Vyhledej
Novinky emailem
Jaroměřsko > Podnikání

Vinuté perle učí Rukodělná královna na Pomezkách

Vinuté perle i smaltované plecháčky z Malé Úpy

Redakce / 30.01.2023, Malá Úpa - Trutnovsko a Úpicko
Čas strávený v zimě na horách je svázaný s lyžováním a pohybem na sněhu. Nejen čerstvý vzduch však pomůže člověku se zhluboka nadechnout a pustit ze sebe pracovní stres i starosti. Stejně prospěšné může pro někoho být i setkání s místním tvořivými lidmi. Naši redaktorku zaujala Dana Augustová, která provozuje tvořivou dílničku Nadechni se v Maloúpském sedle na česko-polské hranici.

FOTOGALERIE - Pomezky dílnička Nadechni se

Je lednová sobota, venku konečně sněží, ale do lyžování se mi v téhle chumelenici úplně nechce. V informačním centru v Horní Malé Úpě obdivuji náhrdelník s vinutými perlemi z místní dílničky Nadechni se. Dnešní program je na světě: zkusím si vyrobit vlastní skleněný šperk.

Vcházím do nedaleké budovy obecního úřadu Malá Úpa, kde má kromě dílničky Nadechni se zázemí i Galerie Celnice. Pár metrů od budovy již návštěvníka vítají cedule v polštině, mě vítá Dana Augustová s úsměvem na tváři. Pouští mě do svého království: místnosti s kahany, barevnými skleněnými tenkými tyčkami, policemi plnými vystavených skleněných šperků a drobných bílých sněhuláků. 

Než zasedne ke kahanu, aby mi ukázala výrobu vinuté skleněné perly, vypráví mi svůj příběh. 


Není původně místní ale o životě v kopcích snila už od dětství. Svůj tvořivý a kreativní svět našla poté, co nenacházela smysl v jiné práci. Takové klasické vyhoření již v 17 letech, odstartovalo hledání své vlastní cesty. O pár let později se ocitla na brigádě v korálkové dílně, kde zažila výbuch nápadů, co by se dále dalo se skleněnými korálky dělat. Neváhala, jela do království skleněné krásy - Jablonce nad Nisou - a nakoupila si, co potřebovala. Tak její cesta skleněným světem začala. U skutečného odborníka se zaučovala později pouze na práci s kahanem. Na vše ostatní si postupně přicházela sama: přes nápady, výzvy, úspěchy, pády a zklamání. To vše provází tvořivou, ale silnou duši Danu Augustovou. 

Nyní je již Dana ve fázi, kdy sama učí další zájemce. Má své osvědčené postupy, které fungují a předává je proto dál. Dokonce vytvořila svůj on-line kurz, který má skvělé reference. Loni zaslouženě vyhrála anketu Královna rukodělců. A kam se ještě může posouvat dál? Jejím snem jsou originální skleněné šperky v luxusním podání. Nepochybuji, že to dokáže a těším se na její další úspěch.


Přecházíme do vedlejší místnosti, který je ryze hrnkový: smaltují se zde plecháčky. Tuto dílnu navštěvují školy i školky, nejraději zde Dana vídá rodiny. Má radost, když její dílna pomůže rodině být pohromadě.

Po mém dotazu na obrazy na stěně mi skromně vypráví o svém loutkovém divadlu „Jak se na horách začalo vařit sklo.“ Obrazy na zdi jsou kulisy. Cítím při řeči o divadlu smutek: "..dlouho už se nehrálo, je to náročné a bez podpory finančně neúnosné," popisuje Dana starosti s divadlem. Věřím, že to Dana nevzdá a sponzora tak skvělého tématu divadelního představení najde! Protože - kdo by nechtěl vědět, co je to a jak vzniká sklářský písek?


Náladu si zlepšujeme u kahanu. Nejdříve okukuji zkušené pohyby profesionálky, kdy jí pod rukama vzniká krásná souměrná skleněná kulička. Poté se vystřídáme: já sedám ke kahanu, Dana mě natáčí a fotí. Sedím na její židli, zírám do oranžového plamene šlehajícího z kahanu a ladím tvar perly. Odkoukaný postup říkám nahlas, abych se ujistila, že nic nevynechávám nebo nedělám špatně. U takhle horkého stroje rozhodně stojím o neustálou podporu odborníka. 

Moje perle pravděpodobně nebude nakonec kulatá, ale těším se na barevné kombinace, které zatím nejsou úplně jasné. Výsledek uvidím až za týden, kdy sem opět přijedu lyžovat. Do té doby se moje vinutá perle bude chladit zapíchnutá ve speciální směsi. 

Rozhodně si sem ale nepřijdu jen pro svůj šperk. Zkusím udělat další kousek! A určitě s sebou vezmu i děti. Ze sjezdovky je to sem kousek. 

Pokud vás tvoření neláká, ale rádi byste Danu podpořili, tak výrobky této nadané dámy můžete obdivovat a zakoupit již v informačním centru Horní Malá Úpa - hned u autobusové zastávky. Tam jsou vystavené náhrdelníky i náramky s vinutými perlemi, smaltované plecháčky i korálkové doplňky se jménem dílny Nadechni se

Dílnička je také ideální pro lyžařské výcviky, ale i jako zastávka na výletě základních škol do hor nebo na ozdravných pobytech. Při skupině více jak pěti osob je nutná rezervace předem na telefonu 725 536 531.


Tvořivá dílna Nadechni se nabízí 3 řemesla:

1) Výroba vinuté perle

Vlastní výroba skleněného korálku v ohni. V bezpečí a pod laskavým vedením.

Zážitek je to intenzivní. Zapomenete na chvíli na starosti.

Pro děti od 6 let i dospělé, 200 Kč/os.

2) Smaltování hrnků

Malujeme pravým smaltem. Výpal na 800°C během 3 minut. Plecháček si hned odnesete.

Máte jedinečnou příležitost namalovat si originální plecháček, spojence pro putování Váším životem, nebo potěšit blízkého člověka Vaší nenapodobytelnou osobitou tvorbou.

Pro děti od 4 let i dospělé, cena 350 Kč/os.

3) Korálková dílna

Jednoduchost s velkou parádou. Šperk na míru. Pro kluky i holky, tatínky i maminky...

Budete překvapeni, co dokáží pestrobarevné korálky s Vámi i Vašimi dětmi. Jednoduchost způsobu navlékání (na paměťové drátky) umožní otevřít svou kreativitu každému zúčastněnému.

Pro děti od 4 let i dospěléod 60 Kč


Kateřina Sekyrková

VÍCE INFORMACÍ: www.nadechnise.eu https://danaaugustova.cz

Související články
Akce na jarní prázdniny v Malé Úpě
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 367x
 
15.07.2024 - České dráhy vydaly zprávu, která v těchto horkých dnech upozorňuje na vyšší pravděpodobnost závad na infrastruktuře i na vozidlech a souvisejícímu omezení vlakové dopravy. Na jakkoliv dlouhou cestu vlakem si s sebou vezměte dostatek tekutin.
10.06.2024 - Z důvodu závady na hlavním přívodu pitné vody je uzavřené Tyršovo koupaliště - do odvolání.

Kalendář akcí
17.07.2024 15:45 - 17.07.2024 16:45
Jóga pro zdraví a sílu v každém věku
18.07.2024 15:45 - 18.07.2024 16:45
Chůze s trekovými holemi
19.07.2024 15:45 - 19.07.2024 16:45
Jóga pro zdraví a sílu v každém věku
19.07.2024 18:30 - 19.07.2024 21:30
Taneční večer s živou hudbou - Revival
21.07.2024 19:00 - 21.07.2024 22:00
Kino - Hrabě Monte Christo