Vyhledej
Šikovné nákupy
Jaroměřsko > Názory/komentáře > Josef Horáček

V Jaroměři měsíc nepršelo! Město si uvědomuje nutnost urychleně pracovat na udržení vody v krajině

Redakce / 28.04.2020, Jaroměřsko
Starosta Jaroměře přehledně shrnul čím jsme si to způsobili a jak se k situaci staví město Jaroměř. Myslíte si, že by mohla jít příkladem dalším městům v regionu? A povede se jim to vůbec zrealizovat?
 
Česko postihly nejhorší sucha za posledních 500 let, v samotné Jaroměři již více než měsíc nespadla ani kapka vody. Pro někoho překvapivý stav, pro jiné dlouho předvídaná situace. Neuměli jsme se chovat k přírodě, a bohužel se v mnohých případech stále chovat neumíme, a tak jen sklízíme, co jsme zaseli. 

Co to způsobilo?

Vysušili jsme mokřady, koryta řek a potoků narovnali. Zrušili jsme remízky, rozorali každý volný kus země a začali jej intenzivně obhospodařovat. Srážkové vody nenecháváme vsakovat a odvádíme je do kanálů, a tak se po deštích prudce zvedá hladina řek, ale takřka vůbec hladina spodních vod. Na našich městských vrtech je v některých případech hladina vody o tři metry níže než je dlouhodobý normál, sice stále voda z kohoutků teče, ale pokud bude tento trend pokračovat a neuděláme nic, lehce se může stát, že se i naše město dočká dnů, kdy bude pitná voda na příděl, jak tomu je již dnes v mnohých jiných místech v naší zemi.

S takovou vizí se Jaroměř nemůže smířit.

Město podniká kroky, které pomohou zmírnit dopady klimatických změn. Podporujeme tvorbu mokřadů v ptačím parku na metujských lukách, v tomto roce budeme ve spolupráci s ČSOP zakládat mokřadní tůně na úpských lukách. Zásadně se mění přístup TSM při sečení trávy v intravilánu města. Zasázeli jsme desítky stromů a na podzimní výsadbu připravujeme desítky dalších. Budeme vytvářet krajinné prvky a obnovovat polní cesty. Z veřejných budov chceme dešťovou vodu svádět do vsaků, popř. retenčních nádrží, a posléze tuto vodu využívat k zálivce veřejné zeleně. Samozřejmě nebude vše uděláno ze dne na den, ale postupnými kroky. Jistě nespasíme globální klima, ale pokud budou mít všechna místa v naší zemi obdobný přístup, myslím, že ještě můžeme chmurnou vizi zvrátit.

A co, může udělat každý z nás?

Majitelé domů mohou přestat odvádět dešťovou vodu do kanalizace, měli by ji buď nechat vsakovat, nebo ji zachytávat a používat na zálivku. Můžeme omezit sečení vlastních trávníků, mít tzv. anglický trávník, který se denně zalévá z vodovodního řadu, je asi ten nejhorší přístup, jaký lze zvolit. Vyšší trávník se vám sám odmění, nejen tím, že zůstane mnohem déle zelený i bez zálivky, rozkvete se, ale i tím, že zabrání prašnosti a příjemně zchladí mikroklima. Samotné šetření vodou by mělo být pro každého z nás naprostou samozřejmostí.

Začneme se chovat zodpovědně

V případě koronaviru jsme se takřka ze dne na den dokázali začít chovat zodpovědně a ohleduplně, ztráta vody by v konečném důsledku mohla přinést následky ještě mnohem horší, a tak věřím, že i proto se dokážeme začít chovat rozumně a zodpovědně k vodě i naší krajině.

Josef Horáček
Starosta Jaroměře

 

Související články
Ptačí návrat k domovu - setkání s odchytem ptáků pro celou rodinu
V ptačím parku v Jaroměři hořelo

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 922x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
22.01.2021 - Česká vláda prodloužila do 14. února 2021 nouzový stav pro území České republiky vyhlášený z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru.
07.01.2021 - Opatření proti epidemii covidu-19 v Česku zůstanou na nejpřísnějším stupni systému PES nejméně do 22. ledna.(Zdroj: ministr Blatný po jednání vlády)
03.12.2020 - V neděli 13. prosince 2020 začne platit nový železniční jízdní řád.

InzerceVolná pracovní místa
Sociální pracovník (MěÚ Dvůr Kr. n. L. - OSPOD)

Sociální pracovník/ice (Domov důchodců DKnL)

Ředitel/ka (Vividus East, s.r.o.)

Zdravotní sestra (Diakonie ČCE Dvůr Kr. n. L.)

Metodik/metodička kvality (PS Dvůr Králové n. L.)


Všeobecná sestra (DSJ v Žirči)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)


Kalendář akcí