Vyhledej
Šikovné nákupy
Jaroměřsko > Názory/komentáře > Jan Holan

Hranice 100 tisíc přečtení jednoho článku na našich portálech pokořena. Co to vlastně znamená?

Redakce / 7.03.2020, Královédvorsko
Máme být rádi? Máme být pyšní? Ne, nejsme, ačkoliv čtenost portálu je pr nás důležitá. Pokusím se na tomto příkladu alespoň stručně popsat, jak fungují média, včetně těch malých v regionu, a proč jsou nám dennodenně předkládána podobně výbušná, tragická či naopak srderyvná témata.
 

FOTOGALERIE - Hranice 100 000 přečtení jednoho článku na Královédvorsku pokořena - co to vlastně znamená?

Občas nám dá někdo sežrat, že jsme bulvární médium. Moc nás to mrzí, protože přesně to opravdu být nechceme. Leč nepopíráme, že tu a tam si lehce bulvárními praktikami trochu vypomůžeme, abychom více lidí donutili si přečíst opravdu užitečné věci :-). Máme zde totiž velkého konkurenta: Facebook. A ten snese hodně. 

Čtenost článků

Průměrná čtenost příspěvků na našich portálech se pohybuje od cca 500 do 5000 lidí, výjimkou nejsou články ani s desetitisícovým dosahem. Aktuální zprávy z dopravy, úspěchy našich občanů ve sportu, pozvánky na kulturní akce, rozhovory se zajímavými osobnostmi a podnikateli, střípky z historie, seznam akcí z blízkého či nedalekého okolí. Zkrátka obsah, který naplňuje základní smysl vzniku a fungování našich regionálních portálů. Naším cílem je informovat o dění doma a v blízkém okolí, pomoci místním lidem rozumět a podpořit místní život, propojit obyvatele našich malých městeček a obcí kolem Zvičiny.

Financování redakcí


Protože ale nečerpáme žádné dotace a nejsme přímo placeni a tedy ani odpovědni žádnému z vedení měst v regionu, potřebujeme na náš provoz příjem z inzerce. Ať už z grafických bannerů, firemních prezentací, PR článků či domluvených mediálních spoluprací. A naše inzerenty nejvíce zajímá úspěch jejich sdělení - tedy kolik lidí využívá jejich služby, kolika lidem jsme přiblížili a připomněli jejich služby díky našim komunikačním kanálům, které využijí. Čím více místních lidí čte náš portál, tím je tato pravděpodobnost vyšší.

Budeme jen černá kronika?

Z výše uvedeného vyplývá, že by pro nás bylo úplně nejjednodušší stále do kola kopírovat a zveřejňovat tiskové zprávy od hasičů a policie. Je to snadná práce: stačí být napíchnuti na jejich vysílačky a otravovat hasiče, zdravotníky a policisty s foťákem a kamerou při jejich práci, abychom získali co nejdrsnější fotku, či video. Měli bychom se už měsíc babrat každý den v koronaviru. Jen to by nám patrně bohatě stačilo k tomu, abychom měli třeba trojnásobnou návštěvnost, než máme nyní.
My to ale takto dělat nechceme! 
Samozřejmě tyto informace také zveřejňujeme, ale rozhodně ne všechny a často několik zpráv od hasičů a policie dáváme do jednoho článku a doplňujeme souvisejícími informacemi. Téma koronavirus od nás poprvé zaznělo až v přímé konfrontaci s Dvorem Králové a opakovaně jen proto, že se v diskusích na FB objevily nesmysly šířící paniku. A také proto, že pacient se o negativním výsledku svého vyšetření dozvěděl až od nás, místo od laboratoře, která jej vyšetřovala. Sám se nám ozval, protože pochopil, že je to systémový průšvih jako hrom a chyba nebyla na straně média.


Stotisícový článek


Zpět k našemu rekordu - 100 tisíc lidí přečetlo jeden článek. Sešlo se téma pátrání po nezvěstné s nakažlivou chorobou, a to v době velmi mediálně citlivé na šíření nemocí. Tedy máme rekord. A tento rekord je nám ale celkem k ničemu, protože ani nepomůže našim inzerentům.Evidentně o tomto pátrání díky našem webu viděl asi každý v regionu, dle statistik ale vidíme, že dosah je i daleko za hranicemi kraje. Bohužel čtenář z Plzně si ale těžko půjde koupit brýle do optiky na náměstí ve Dvoře, nebo si těžko dá opravit telefon k Fletcherovi, může se sem ale přestěhovat, nebo přijet na dovolenou :-).

Už se těšíme, až naše návštěvnost zase bude odpovídat síle regionu - tedy krásných cca 2 - 3000 lidí denně. Ale budou to lidé tady od nás. Lidé, kteří zde žijí, pracují. Lidé, kteří ocení jak reportáž ze sportovního utkání, zápisu ze zastupitelstva, slavnostní vernisáže, program na víkend, či rozhovor s osobností, která něčeho dosáhla. A kteří také ocení i placenou informaci o místní firmě montující nová okna, o zedníkovi, který se k nám přistěhoval a rád by začal poctivě makat na sebe a ne pro velikou firmu. Nebo i článek o nové hospodě, která chystá ohromit lidi parádní kuchyní nebo organizovat akce! 


Pomozte nám být normální

Je to zvláštní, ale přínosný obsah webu vlastně závisí i na vás: chcete-li, aby se na našem portále objevovalo více článků z nejrůznějších oblastí života v našich městečkách a obcích, sdílejte informace od nás.

- Uložte si adresy Královédvorsko.cz, Jaroměřsko.cz, nebo ZvičinaTV.cz mezi vaše oblíbené stránky 
- Navštěvujte nás pravidelně přímo z webového prohlížeče, nečekejte až na podnět ze sociálních sítí. 
- Pokud se vám článek líbí, přijde vám užitečný, praktický, či jenom vám přišel milý, tak jej prosíme sdílejte mezi vaše přátele. A to nejen přes sociální sítě, ale také starým dobrým e-mailem. 
- Máte-li co říci, pošlete nám to! Rádi zveřejníme nejrůznější pohledy na místní témata - máme na to speciální rubriku Názory.
- Pokud se vám, vašemu týmu, či organizaci cokoliv podaří, pošlete nám pár řádek a fotku. Zveřejníme vše na portále, kde vaši aktivitu uvidí nejen vaši největší FB fanoušci, ale řada dalších lidí a zejména ti, kteří nemají sociální sítě. Zpětným sdílením na vaše sociální sítě se celkově zvýší dosah informace, což pomůže vám i nám.
- Přestaňte číst články, weby a portály, které žijí zejména z katastrofických zpráv. Je s podivem, kolik lidí kritizuje mnoho článků za bulvaritu, když by zkrátka stačilo na ně jenom neklikat. Lidé si neuvědomují, že i negativní komentáře či naštvané lajky, defacto ospravedlňují existenci takových článků a webů a vydavatelé si za každou takovou reakci mnou ruce, protože pokud prodávají reklamu na základě počtu zobrazení, tak každá reakce je pro ně příjmem. Úplně jiná liga jsou samozřejmě weby založené pro účely politické propagandy. Bohužel stále málo lidí je dokáže rozlišit od klasických zpravodajských webů.

Návod jak číst statistiku návštěvnosti na webech

Číslo 100 000 se objevilo zcela dole pod článkem (je to tak u každého článku i u tohoto). Pokud vás zajímá, kolik lidí si skutečně přečetlo článek, který vás zaujal, tak je třeba tento údaj dovysvětlit. 
Číslo pod článkem je jednoduché počítadlo otevření článku a je vždy stejné pro všechny 3 portály. Sčítá tedy přečtení na 3 portálech, opakovaná načtení článku jedním uživatelem a také návštěvy robotů (google, seznam, yahoo, bing a dalších), které trvale pročesávají internet aby vylepšily své výsledky ve vyhledávání. Proto je třeba z tohoto orientačního údaje odebrat cca 20 - 30%. Tím se dostanete k reálnému počtu čtenářů. Našim partnerům na vyžádání dodáme, nebo i online osobně ukážeme i interní statistiky redakčního systému, popřípadě z Google analytics. 

Poděkování

Děkujeme tímto všem inzerentům i spolupracujícím organizacím a institucím, kteří pochopili, že význam existence nezávislého regionálního portálu není pro ně jen v oslovení potenciálních klientů. Pokud byste rádi využili našich služeb i nebo nás jen podpořili, ozvěte se nám. 

PS:
Od ranního šoku z neuvěřitelného čísla a nápadu napsat tento článek, do jeho dokončení v 15:27 (ne nepsal jsem ho celý den) narostl počet přečtení článku ze 100 000 na 138 500! 
 

Související články
Jak nyní (ne)fungují média, aneb finanční perpetum mobile Marka Zuckerberga

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 1647x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
InzerceVolná pracovní místa
Vedoucí sociálních služeb (Domov sv. Josefa, Žiraf)

Všeobecná zdravotní sestra (Léčebna zr. vad, DKnL)

Učitel II. stupeň ZŠ - aprobace M (ZŠ Bílá Třemešná)

Kuchař/ka (Domov důchodců)

Technolog (JUTA, a.s. DKnL)


Zdravotní sestra (Diakonie ČCE Dvůr Kr. n. L.)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)


Kalendář akcí