Vyhledej
Novinky emailem
Jaroměřsko > Turistika > Kuks

Na Slavnostech koní se zasadí srdce kukského údolí

Redakce / 29.06.2019, Kuks - Turistika
Údolí v Kuksu bylo vždy místem setkávání. Lidé se zde sjíždějí, aby v bývalých lázních nyní obdivovali díla M. B. Brauna, rekonstruovaný hospital s jeho poklady nebo se sešli v krásném prostředí u vybrané příležitosti. Tou bude v neděli 30. června akce Slavnosti koní, historie a řemesel, která do údolí vždy přináší atmosféru zapomenuté doby.

A letos, i jako odezvu na aktuálně mizející lesy kolem nás, připomene i životní cyklus stromu včetně jeho pokácení a vysazení. Na místě se pokácí kůrovcový smrk a vysadí strom nový - ovšem jaký? Organizátoři váhali mezi červeným kaštanem a javorem a jejich dilema vyřešil lesník z Lesní správy ve Dvoře Králové Václav Lokvenc: "Měl by to být spíš červený buk".
Právě tento strom doporučila organizátorům i krajinná ekoložka Ing. Kateřiny Zímová: "Jsem pro solitér v louce a cokoli červeného. Když se dívám na hospitál, bude stát na levé straně a červený jako srdce - bylo by to takové srdce kukského údolí - vlijeme krajině zpátky krev do žil. Oživíme ji."

A tak 30. června 2019 nejen ožije Kuks tradiční akcí, která oslavuje koně, jeho místo v naší společnosti a řemesla, která s ním souvisejí, ale v 17 hod. také začne bít na Kuksu nové srdce. 

Připomínáme, že v ceně vstupného je:

Vstupné

Vstupné činí 200 Kč pro dospělé a 100 Kč pro děti 6 -18 let v doprovodu platící dospělé osoby, děti do 6 let ZDARMA. Držitelé Rodinného nebo Senior pasu mohou uplatnit slevu 50 Kč na osobu, ti co přijedou vlakem, dostanou malý dárek.


Název akce: Slavností koní, historie a řemesel

Přijďte s námi strávit další den v kouzelném prostředí hospitálu Kuks ve společnosti krásy koní a zručnosti lidí, tentokrát na téma TAK JDE ČAS.

Termín konání: 30. června 2019 od 9 do 17 hod.

Místo konání: hospitál Kuks


Více info na: www.slavnostikonikuks.cz

fcb: www.facebook.com/events/2114220118836056/

- vstup na akci Slavnosti koní, historie a řemesel, která nabízí po celý den skutečně bohatý program pro malé i velké.

- vstup na základní prohlídkový okruh Hospitalu a prohlídka expozice Farmaceutického muzea - jen hrobka je za příplatek (zamluvte si v neděli včas prohlídku na pokladně hospitalu, bývá tam nával). Více o hospitálu Kuks zde.

- svezení v kočárech (těší se na vás bílé kladrubačky paní Bíbrové, černé kladrubačky pana Wimmera i starý známý Derick s panem Vágnerem)

- svezení na chlaďasech Mišákovi a Kubovi mezi jejich vystoupeními po dohodě s majiteli - výjimečně

- houpací koníci na nádvoří u stánku Standy Vávry, který je pro nás vyrobil - objednat si výrobu vlastního koně budete mít jak u tohoto stánku, tak po akci zde na web. 

Přijďte s námi do kukského údolí zasadit strom a připomenout si řemesla, která mají stále v dnešní době smysl. 

Záštitu nad akcí Slavnosti koní, historie a řemesel Kuks 2019 převzal ministr zemědělství Miroslav Toman. Realizováno za finanční podpory Královéhradeckého kraje. 

Kateřina Sekyrková

Související články
Slavnosti koní, historie a řemesel na Kuksu vám na živo předvedou krásná a tradiční řemesla. Podívejte se na videopozvánku
Každý chlap může být sekáč. Kosení trávy a luk má stále svůj význam, na Kuksu bude workshop
Slavnosti koní 2019: skutečná síla koní a lidí kolem nich
Všechna videa ze Slavností koní, historie a řemesel 2019
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 1964x