REGIONY | Obce | MÍSTNÍ STRÁNKY | Firmy | Restaurace | Ubytování |
Baroknímu areálu Kuks trvale klesá návštěvnost. A to již od rekordní sezony 2015, kdyby byla dokončena revitalizace areálu hospitalu a kdy zde přivítali rekordních 150000 návštěvníků. "Provedli jsme mnoho šetření, jak dotazníkových na internetu, tak přímo v areálu" říká Filip Košťál - marketigový manažer společnosti Revizalizace Kuks, která se o rekonstrukci Kuksu postarala a která se má nyní starat o propagaci areálu a akcí zde se konajících. "A vždy nám vyšlo, že je Kuks velmi složitě dostupný. Parkoviště je daleko a návštěvníci musí překonat mnohametrový výškový rozdíl." Pro řadu z nich to je takřka neřešitelný problém. Mnoho lidí rovněž chodí pozdě na akce v Hospitalu - ať jde o koncerty v kostele, či na nádvoří, či plánované prohlídky. "Řada diváků zkrátka nepočítá s tím, že z parkoviště nad obcí to je do areálu ještě 15-20 minut pěšky. My tak takřka vždy raději začínáme o několik minut později,” doplnil Vít Havlíček, organizátor populárního festivalu Hudební léto Kuks.
A protože rekonstrukce celého areálu je již ukončená, vrhla se Revitalizace Kuks do tohoto nového projektu. "Máme zajištěné dotace z Evropského dotačního programu Mobilita, který je určen výhradně pro zpřístupnění památek tělesně postiženým", říká projektová manažerka Veronika Tomková, která má velké zkušenosti se zpracováváním a administrací podobných dotačních projektů. "Určitě ale most nebude určen jen pro vozíčkáře. Těleso mostu je dostatečně široké, aby se na něj vešli jak vozíčkáři, tak cyklisté a in-line bruslaři, kterým kromě velkého převýšení, nevyhovuje ani dlážděné nábřeží a hlavní přístupová cesta." Financování stavby bude zajištěno částečně rovněž z projektu Česko-polské spolupráce nazvaného Bzdura czesko-polska. „A proto budou mít polští návštěvníci na mostě prvních 5 let fungování mostu v případě velké návštěvnosti přednost", říká Ing. Tomková.
Hlavním garantem projektu je Památkový úřad České republiky, který společně s Revitalizací Kuks již na konci roku 2017 oslovil celkem 4 firmy se specializací na mostní konstrukce s tím, že mají do měsíce připravit svoji vizi, jak by takové mostní spojení 2 částí významné barokní kulturní památky mělo vypadat. Tři z firem však odpověděly, že ve stanoveném čase si na tak nároční úkol netroufnou. Naštěstí projekční kancelář Bridge steel company z Olomouce se úkolu nezalekla a vytvořila pro Kuks odvážný a jedinečný návrh mostu, který je krásnou asociací slavného Golden gate bridge v San Francisku.
"Když na pražském Petříně může být maličká kopie Eiffelovy věže z Paříže, proč by v Kuksu nemohl být zmenšený Golden Gate bridge?" položil si řečnickou otázku hlavní inženýr firmy Ing. Marek Závlačka, CSc. a v brzku představil projekt, který byl všemi zúčastněnými jednomyslně přijat. Okamžitě bylo rozhodnuto o realizaci, protože zejména evropské dotace z Česko-Polského projektu Bzdura je nutno vyčerpat nejdéle do konce roku 2019, a skutečně tak není na co čekat!
Vy se tak už nyní můžete podívat na první fotografie přes zimu realizované stavby. Slavnostní zatlučení posledního nýtu mostu, který stejně jako u originálu v San Francisku bude z ryzího zlata, se uskuteční 31. dubna 2019 za přítomnosti hejtmana Jiřího Štěpána, ministra kultury Antonína Staňka a přijede rovněž prezident Miloš Zeman, který při slavnostní prezentaci projektu ve Španělském sále v létě roku 2018 prohlásil, že "Kuks si zajisté zaslouží tuto novou ocelovou turistickou atrakci, protože samotné baroko je ze své podstaty bachraté a nudné".
Své si k projektu řekl i jediný přímý potomek hraběte Františka Antonína Šporka, pan Swerds Spork z Vídně. "Můj praprastrýc byl romantický šílenec, který se nezalekl vůbec nikoho a ničeho. Zde na Královédvorsku vybudoval velkolepé dílo, které ve své době nemělo obdoby, a které přetrvalo staletí. Pevně věřím, že z tohoto mostu by měl upřímnou a škodolibou radost, protože on nebyl přízemní.
Není bez zajímavosti, že předevčírem, tedy 30. března to bylo přesně 281 roků, co hrabě František Antonín Špork zemřel. Co myslíte, líbil by se mu nový most?
Jan Holan
zdroj foto dron: Ladislav Válek
Vaše komentáře |
Přidat komentář |