Vyhledej
Šikovné nákupy
Jaroměřsko > KORONAVIRUS - informace z regionu

Tento týden se rozběhneme do přírody i sběrných dvorů. Vláda schválila mírné uvolnění opatření v maloobchodu a u venkovního sportu

Redakce / 7.04.2020, KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
Na základě pondělního jednání vlády se rozšíří od půlnoci 9. dubna výjimky z mimořádného opatření o prodej v hobbymarketech, prodejnách stavebnin a stavebních výrobků, železářstvích, prodejnách a servisech jízdních kol. Od úterý 7. dubna platí výjimky pro provozovny pro sběr a výkup surovin a pro kompostárny, stejně jako možnost odkládání odpadu v sběrných dvorech. Současně ministerstvo umožňuje provoz venkovních sportovišť.
 

FOTOGALERIE - Tento týden se rozběhneme do přírody i sběrných dvorů. Vláda schválila mírné uvolnění opatření v maloobchodu a u venkovního sportu

Jak ministr Vojtěch prozradil, každé opatření konzultují na ministerstvu s odborníky a pečlivě hodnotí jejich dopady. "Připravujeme jasný plán uvolňování opatření, který po Velikonocích představíme,“ uvedl ministr zdravotnictví.

Sběrný dvůr - fungování během měsíce dubna

Celý sběrný dvůr se například ve Dvoře Králové se otevře až ve středu 15. dubna 2020. U svozu objemného odpadu, který byl plánován na březnové dny, zatím nebyl stanoven náhradní termín.

Již od středy 8. dubna 2020 však mohou občané v areálu Technických služeb v rámci provozní doby sběrného dvora opět ukládat větve. Vzhledem k mimořádné situaci bude možno větve vozit i o velikonočních svátcích, tzn. v pátek 10. a v pondělí 13. dubna v době od 13:00 do 18:00 hod. Nahrazuje se tak částečně svoz zahradního odpadu, který probíhá každý rok v tuto dobu. 

Po dobu nařízení vlády o omezeném pohybu lidí a v nouzovém stavu budou určitá omezení platit i při ukládání odpadu:
– do areálu na ukládání větví i do sběrného dvora budou moci zajet max. 3 vozidla
– v každém vozidle max. 2 lidé s rouškami
– bude dodržována vzdálenost 2 metry
– občané nerespektující tato pravidla budou ze sběrného dvora vykázáni

Technické služby města Dvůr Králové prosí občany, aby vozili odpad vytříděný, aby se v rámci provozní doby dostalo na každého. 

Venkovní sportoviště

Uvolnění týkající se sportovišť však jde ruku v ruce s přísnějšími hygienickými pravidly v těchto provozovnách. “Co se týče sportovišť, je například možné hrát tenis, nicméně jejich zázemí, jako jsou šatny nebo sprchy, zůstává nadále zavřeno,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. “Nesmí být také využívány související vnitřní prostory sportoviště, zejména společné šatny, umývárny, sprchy a podobná zařízení.” 

Sportování v přírodě - a za plotem ve dvou osobách nebo v rodině

Další uvolnění opatření týkající se sportování v přírodě jen mluví za to, jak nesmyslný byl předchozí zákaz nebo jeho výklad: možnost chodit ven nikomu nezakazovalo po přírodě běhat nebo jezdit na kole. V tom případě však nemohla rouška fungovat - neboť zadýchaná, rozuměj již dechem zvlhčená rouška - nefunguje. 

Na webu ministerstva zdravotnictví se uvádí, že “zákaz volného pohybu osob se uvolnil na sportování na venkovních sportovištích, v parcích, v přírodě a na jiných veřejně přístupných místech.” Dále je na webu ministerstva uvedeno, že “sportující osoby nemusí nosit ochranu úst a nosu pokud jsou od jiných osob odděleni fyzickou překážkou (např. venkovní kurty oddělené stěnou nebo plotem) nebo dodržují vzdálenost nejméně 2 metry”. Sportovat mohou společně jen dvě osoby, s výjimkou členů domácnosti, a od jiných osob musí zachovávat odstup nejméně 2 metry. 

Je tak otázkou, zda se budou moc hrát například u tenisu také čtyřhry, případně jestli jen v rodině, nebo i s cizími hráči. A zda se bude moc hrát tenis na hřišti bez roušek, pokud kurt není oplocen. Výklad tak může mít několik podob: zřejmé je, že lidé by měli u sportování spolu se svaly zapnout i selský rozum. 

Povinnosti obchodníků

Obchody musí zajistit, aby se zákazníci, například ve frontách, od sebe zdržovali na vzdálenost dva metry, a zajistit dezinfekční prostředky u často dotýkaných předmětů, jako jsou kliky, zábradlí nebo nákupní vozíky. Bohužel právě v toto výklady se obchody velmi liší: je tedy na vás zákazníkovi, zda preferuje cenu zboží nebo hygienický standard daného obchodu.

Pracovníci provozoven mají povinnost nosit rukavice při kontaktu se zbožím a při přijímání plateb od zákazníků. Při všech těchto podmínkách nejsou však zmíněná hygienická pravidla pro příjem hotovosti. 

Kateřina Sekyrková


 

 

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 695x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
InzerceVolná pracovní místa
Kuchař/ka (Domov důchodců)


Odborný referent (Město Dvůr Králové n. L.)

Sociální pracovník (Město Dvůr Kr. n. L.)

Zdravotní sestra (Diakonie ČCE Dvůr Kr. n. L.)

Všeobecná sestra (DSJ v Žirči)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)


Kalendář akcí