Vyhledej
Šikovné nákupy
Jaroměřsko > KORONAVIRUS - informace z regionu

Nedostatek personálu ohrožuje fungování úřadů, zavřený je sběrný dvůr a živnostenský odbor MěÚ

Redakce / 22.10.2020, Dvůr Králové nad Labem
Z epidemiologických důvodů je s okamžitou platností do odvolání uzavřen odbor obecní živnostenský úřad na Městském úřadě Dvůr Králové nad Labem. Hodiny pro veřejnost jsou na ostatních pracovištích úřadu omezené již z dřívější doby. Kvůli nedostatku personálu je zavřený sběrný dvůr, dle nařízení je nově zavřená knihovna Slavoj.
 

V případě, že občané potřebují nutně vyřídit záležitosti týkající se živnostenských oprávnění apod., mohou se obrátit na živnostenské úřady v okolních městech, například ve Vrchlabí, Jaroměři nebo v Hořicích. Vzhledem k aktuální situaci je však doporučeno si předem ověřit, zda i tam jsou úřady otevřeny. 

Hodiny pro veřejnost

Do 25. října 2020 bude otevřeno pouze v pondělí a ve středu vždy od 8:00 do 10:00 hod. a od 14:00 do 17:00 hod. Dříve objednané schůzky zůstávají v platnosti. 

Jan Sedláček, tajemník úřadu, žádá občany, aby v následujících týdnech zvážili osobní návštěvu úřadu a minimalizovali osobní úřední jednání. Doporučuje se pokud možno komunikovat s úředníky zejména telefonicky nebo elektronicky prostřednictvím datových schránek či e-mailu. "Pokud je návštěva úřadu nezbytná, apelujeme na občany, aby si dopředu domluvili termín schůzky a dodržovali hygienická opatření,“ upozorňuje Jan Sedláček. 


Uzavřený sběrný dvůr

S nedostatkem pesronálu se potýkají i technické služby města. Od středy 14. října 2020 až do odvolání uzavřen sběrný dvůr v Seifertově ulici. „Domluvili jsme se, že prioritou v oblasti odpadového hospodářství je zabezpečení svozu komunálního odpadu. O otevření sběrného dvora budou občané včas informováni,“ uvádí k situaci starosta Jan Jarolím. 

EDIT: Sběrný dvůr bude otevřený od 26. října 2020, a to v pondělí a v pátek vždy od 13 do 18 hod., od 1. 11. 2020 od 13 do 17 hod.


Uzavřené kulturní instituce


Od čtvrtka 22. října je nově uzavřeno do odvolání městské informační centrum i knihovna Slavoj, a to v důsledku nových nařízení vlády. Dle slov ředitelky knihovny Marty Staníkové rozvozu knih do domácností v říjnu určitě realizovat nebudou, dále vše závisí na situaci. Všechny výpůjčky se automaticky prodlužují. 

V městském muzeu již mají zavřeno pro veřejnost od prvního nařízení vlády. Na svém facebookovém i instagramovém profilu nabízí prohlídku muzea on-line, kde pravidelně přidávají do příspěvků informace a fotografie zajímavých exponátů z probíhajících výstav. Aktuálně se takto pracuje i s výstavou Příběh jednoho města, která připomíná 750 let od první zmínky o Dvoře Králové n. L. a která bude kvůli současné situaci prodloužena až do února 2021. Bohužel staré listiny, které měly být v rámci výstavy k nahlédnutí již tento víkend v prostorách muzea, se svých diváků nedočkají pravděpodobně ani v dalších plánovaných termínech. Dle slov zastupující ředitelky muzea Dany Humlové se budou snažit s trutnovským archivem, odkud jsou listiny zapůjčovány, domluvit na přeložení termínů. "Bohužel není nyní ani možné připravovat plánovanou interaktivní výstavu LEGO, kterou jsme chtěli zpříjemnit dětem vánoční období a kterou musíme odložit na příští rok. Pokud by se však situace v listopadu uklidnila, rádi bychom návštěvníky pozvali alespoň na tradiční vánoční workshopy," dodala Humlová.

Městské kulturní zařízení Hankův dům své dveře zavřelo již také dříve. Rozhovor s ředitelkou Janou Kubcovou o odkládání a plánování kulturních akcí v této době si můžete přečíst zde.

Prodloužení platnosti řidičských průkazů

Ministerstvo dopravy rozhodlo po domluvě s Ministerstvem vnitra na toleranci neplatných řidičských průkazů v rámci nouzového stavu na území České republiky. Lidé s propadlým průkazem tak mohou dál řídit, na doklad se hledí jako na platný a nehrozí žádné pokuty. Ministerstvo navíc navrhuje prodloužení platnosti řidičských průkazů do 31. 3. 2021.

Opatření zatím platí na období nouzového stavu a pouze v České republice. Ministerstvo dopravy jedná s Evropskou komisí o návrhu prodloužení platnosti propadlých řidičských průkazů do 31. 3. 2021. Ta může takové prodloužení schválit (notifikovat).

Informace o výměně řidičských průkazů

  • Pokud vám propadl řidičský průkaz, nemusíte si jej měnit pro cesty po České republice.
  • Pokud nový doklad potřebujete, využívejte prosím rezervační systémy úřadů.
  • O řidičský průkaz lze zažádat až 3 měsíce dopředu.
  • O řidičský průkaz lze zažádat na kterémkoli ORP, jejich mapu naleznete na webu Ministerstva dopravy.
  • O konci platnosti dokladu se můžou občané nechat nově informovat prostřednictvím Portálu občana.
  • K výměně je nutné donést platný doklad totožnosti a stávající řidičský průkaz. Při podání žádosti již žadatel nepředkládá papírovou fotografii, úředníci pořídí digitální na místě, nebo stáhnou aktuální z registrů vedených ministerstvem vnitra.
  • Pokud řidič požádá o vydání dokladu do 5 pracovních dnů, bude ho výměna stát 700 korun. Standardní výměna je výměna zdarma; zákonná lhůta je do 20 dnů, zpravidla do 14 dnů je doklad vyroben. 


Kateřina Sekyrková

Zdroj: mudk.cz, Ministerstvo dopravy


 

Související články
Sběrný dvůr ve Dvoře Králové se otevřel, na úřadu se naopak zavřel další odbor

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 927x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
InzerceVolná pracovní místa
Kuchař/ka (Domov důchodců)


Odborný referent (Město Dvůr Králové n. L.)

Sociální pracovník (Město Dvůr Kr. n. L.)

Zdravotní sestra (Diakonie ČCE Dvůr Kr. n. L.)

Všeobecná sestra (DSJ v Žirči)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)


Kalendář akcí