Vyhledej
Novinky emailem
Jaroměřsko > KORONAVIRUS - informace z regionu

Mění se pravidla u testů na Covid-19. Jaké jsou možnosti u plánovaných lékařských zákroků?

Redakce / 1.11.2021, Dvůr Králové nad Labem
Od 1. listopad 2021 se mění způsob proplácení a délka platnosti testu. Jak vypadají nová pravidla a jak se testování řeší u lékařských zákroků v nemocnici?

Například pacienti, kteří nastupují do Městské nemocnice ve Dvoře Králové na plánovaný zákrok a nejsou očkovaní proti Covid-19, se musí prokázat buď antigenním testem starým méně než 24 hodin nebo PCR testem starým méně než 72 hodin. 

V případě, že nedoloží test, bude mu proveden v nemocnici na náklady pacienta.

Nárok na bezplatný test v rámci lékařského zákroku v nemocnici mají:

a) osoby do dovršení 18 let věku,
b) osoby, které se nemohou očkování proti onemocnění covid-19 podrobit pro kontraindikaci; tuto skutečnost jsou povinny poskytovateli zdravotních nebo sociálních služeb, který provádí vyšetření, prokázat lékařskou zprávou obsahující výslovné uvedení informace o tom,  že osoba se nemůže ze zdravotních důvodů očkování proti onemocnění covid-19 podrobit, pokud tato skutečnost není uvedena v Informačním systému infekčních nemocí (ISIN)

Od 1. listopad 2021 se mění způsob proplácení a délka platnosti testu

Kdo má nárok na hrazený antigenní či PCR test?

  • osoby mladší 18 let, 
  • lidé očkovaní alespoň jednou dávkou vakcíny 
  • ti, kteří nemohou být očkovaní ze zdravotních důvodů. 
  • hrazené zůstávají také testy, které indikuje lékař nebo hygienická stanice
  • osoba, která prodělala onemocnění covid-19 a od pozitivního testu ještě neuběhlo více než 180 dní.

Jak často mohu na hrazený test?

Antigenní test: jako první den bere u antigenních testů den odběru. Další možnost hrazeného testování vzniká osmý den. Nárok na test se odpočítává od posledního testu – v případě, že jsem byl/a testovaný/á antigenním testem 31. května, další nárok mi vzniká osmý den, v tomto případě 7. června.
PCR testy: musí se dodržet počet dvou testů v kalendářním měsíci. Jediné omezení je, že výkon PCR testu lze na jedno rodné číslo vykázat jednou denně. 

Osoby mohou v jednom kalendářním měsíci využít obou druhů testování zároveň: mají tedy nárok na šest, respektive sedm testů měsíčně.


Jak dlouho mi platí tyto testy?
Platnost negativního výsledku PCR testu v rámci systému O-T-N (prokazuje se potvrzením o očkování, podstoupení testu nebo prodělání nemoci) je 72 hodin od provedení samotného testu. 

Platnost negativního výsledku antigenního testu v rámci systému O-T-N je 24 hodin


Platí mi tyto testy i na cestování do zahraničí?
Jednotlivé země podmínky vstupu průběžně aktualizují dle vývoje epidemie. Využít můžete mapu cestovatele.


Terminologie

Diagnostický test je ten, který požaduje lékař, tedy ke kterému vám váš lékař vypíše žádanku. Znamená to, že u vás existuje podezření z nákazy onemocněním covid-19.
Preventivní test se provádí bez doporučení lékaře. Jde o test, který podstoupíte, chcete-li vědět, zda jste infikován a to z jakéhokoliv důvodu nesouvisejícího přímo s vaším zdravotním stavem. Provádí se cíleně například na pracovišti, ve škole – jako prevence rozšíření nákazy nebo pokud chcete navštívit například restaurační zařízení.
Diskriminační PCR test  je test prováděný v laboratoři u pozitivních vzorků a umožňuje stanovit podezření na mutace viru.

Zdroj: Městská nemocnice Dvůr Králové, mzr.cz
 
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 381x
 
Hodnocení článku:
05.12.2022 - Ministerstvo dopravy spouští Portál dopravy, který na jednom místě umožní občanům elektronicky komunikovat s úřady v oblasti dopravy, podávat žádosti o výměnu řidičského průkazu, získat výpis z bodového konta, nahlížet na údaje o vozidlech, řešit elektronické služby v oblasti plavidel, letectví apod.

Volná pracovní místa


Zdravotní sestra (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí
16.01.2023 10:00 - 26.02.2023 16:00
Čertí škola
11.02.2023 20:00 - 12.02.2023 01:00
Obecní ples v Dubenci
12.02.2023 14:00 - 12.02.2023 16:00
Workshop výroby masopustních masek
18.02.2023 09:00 - 18.02.2023 16:00
Josefovský masopust 2023