Vyhledej
Šikovné nákupy
Jaroměřsko > KORONAVIRUS - informace z regionu

Češi mohou od 26. května volně vycestovat do Rakouska a Německa, Polsko je výjimkou

Redakce / 25.05.2020, KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
Překračovat hranice na stanovených místech do Rakouska a Německa bude možné od úterý bez časového omezení. Bohužel stejné podmínky neplatí neplatí pro česko-polské přechody: zůstanou i nadále otevřené jen dva. A turisté stále do Čech nemohou.
 

Překračovat hranice do Rakouska či Německa na stanovených místech bude možné od 26. května bez časového omezení. Nadále ale bude povinné při vstupu do země dokládat negativní test na nemoc covid-19. Zároveň do Čech nemohou vstoupit  stále vstoupit turisté

V schengenském prostoru se dá nově létat z letiště v Brně-Tuřanech, Karlových Varech, Ostravě-Mošnově, Pardubicích a Praze-Kbelích. Předtím byla otevřená jen pražská Ruzyně.

Královéhradecký kraj jedná o otevření česko-polských hranic

Čtyři české kraje a polské Dolnoslezské vojvodství společně vyzývají k dřívějšímu znovuotevření česko-polských hranic. Kraje žádaly zrušení dopravních omezení ve stejný termín (od 26. května) jako v případě ostatních zemí Visegrádu: Rakouska a Německa, kde budou probíhat kontroly jen namátkově. Podle nich není důvod pro odlišný režim pro česko-polské hranice. 

Žádáme vládu ČR, aby urychleně dokončila jednání s polskou stranou o znovuotevření hranic, a to nejen kvůli přeshraničním pracovníkům, kteří v mnoha případech nenastoupili do práce z důvodu povinného testování. Vedle toho, že firmy tyto zaměstnance postrádají, chceme znovuotevřením hranic pomoci udržet česko-polské obchodní vztahy a nastartovat zdejší cestovních ruch, který je na polských turistech závislý,“ uvedl hejtman Jiří Štěpán, který je předsedou Komise Rady Asociace krajů ČR pro cestovní ruch. Ta dnes požadavek směřovaný vládě na svém jednání podpořila i s ohledem na to, že polští turisté a pracovníci dojíždí do všech krajů České republiky.

V Královéhradeckém kraji jsou v současné době otevřeny dva hraniční přechody s Polskem: Královec – Lubawka a Náchod – Kudowa Slone. Už v předminulém týdnu hejtman s ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem projednal rozvolnění opatření i na dalších česko-polských hraničních přechodech.

Epidemiologická situace v příhraničních regionech se dostatečně sblížila a jsou široce a odpovědně uplatňována pravidla omezení fyzického kontaktu. Česko-polské příhraničí patří mezi oblasti se srovnatelně nízkou vykazovanou cirkulací viru. Neexistuje relevantní důvod pro další existenci uplatňovaných omezení,“ stojí ve společné výzvě k otevření hranic.

Výzvu podepsal hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán, hejtman Libereckého kraje Martin Půta, hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk, hejtman Pardubického kraje Martin Netolický a maršálek Dolnoslezského vojvodství Cezary Przybylski.

Polsko za celou dobu pandemie zaznamenalo téměř 20 tisíc případů nákazy, přičemž 8,5 tisíce nakažených se už vyléčilo. 

Kateřina Sekyrková

Zdroj: Ministerstvo zahraničí ČR, Královéhradecký kraj

 

Související články
Zákaz pěšího přechodu česko-polských hranic v Krkonoších

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 717x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
InzerceVolná pracovní místa
Kuchař/ka (Domov důchodců)


Odborný referent (Město Dvůr Králové n. L.)

Sociální pracovník (Město Dvůr Kr. n. L.)

Zdravotní sestra (Diakonie ČCE Dvůr Kr. n. L.)

Všeobecná sestra (DSJ v Žirči)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)


Kalendář akcí