Vyhledej
Šikovné nákupy
Jaroměřsko > KORONAVIRUS - informace z regionu

Borci z Trilabu za 10 dní vyvinuli MASQ - zcela nový typ ochranného štítu

Redakce / 11.04.2020, KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
Přečtěte si článek o vývoji a výrobě štítu MASQ, který je zcela jiný, než co se doposud vyrábí. Je levnější a podstatně méně náročný na manipulaci. A vyrábět jej takřka okamžitě může hned několik firem v každém kraji.
 

FOTOGALERIE - Borci z Trilabu za 10 dní vyvinuli zcela nový typ ochranného štítu!

Ahoj, tady Vojta z TRILABu,

tenhle post nebude výjimečně o našich 3D tiskárnách (těm se daří fajn), ale o tom, jak jsme v rekordní době vyvinuli nový typ ochranného štítu, který je úplně jiný, než cokoliv jste dosud viděli (a co se tiskne po celé republice). Náš nový koncept se dá se produkovat ve velkém množství a za cenu nižší, než jeden respirátor. Rád bych vám ukázal, co se děje pod pokličkou a jak jsme na štítu pracovali.

Zhruba před měsícem jsme se jako TRILAB spolu s Univerzitou Hradec Králové zapojili do projektu „Hradecký štít“. V rámci téhle aktivity jsme pokryli výrobu 3D tištěných komponent ochranných štítů pro zdravotníky, sociální pracovníky, ale i policii, soudce nebo koronery.

Během zhruba dvou týdnů jsme v rámci iniciativy dodali přes 3600 ochranných štítů, zejména díky mravenčí práci řady dobrovolnic a dobrovolníků. Podobně jako další členové 3D tiskové komunity jsme vyráběli koncept 3D tištěné čelenky, laserem řezaného plexiskla a nějaké formy gumového popruhu. Dobré řešení pro desítky a stovky kusů na přemostění akutního nedostatku ochranných pomůcek, který byl zjevný ze všech stran.

Už týden a něco po začátku projektu a dvou tisících dodaných štítech začalo být zřejmé, že tenhle způsob výroby je dost neefektivní. Nedostávalo se běžných komponent, byl problém sehnat tiskový materiál, průhledné folie na štíty byly zoufale vyprodané. Dokonce po celé republice došly i gumičky 

Bylo ale jasné, že fáze „přemostění” nemůže trvat donekonečna a že má jen pokrýt potřebu než naskočí regulérní fabriky a začnou tyhle pomůcky chrlit vhodnějšími technologiemi ve velkých objemech. Nezdálo se ale, že by nastalé vakuum měl kdokoliv chuť řešit.

Věděli jsme, že systém stojící na dobrovolnické aktivitě a relativně složité výrobě není úplně ideální, ani udržitelný. Zároveň jsme ale nechtěli jen vzít to, co tiskneme a překlopit to na výrobu pomocí vstřikolisu. Je to skvělá technologie, ale formy jsou časově i finančně náročné, navíc je stále nutné vyrábět zvlášť čelenku, zvlášť hledí (u různých dodavatelů). A to zdržuje.

Šli jsme tedy o pár kroků zpět a spolu s designérem Vít Fendrych, se kterým v „mírových dobách“ spolupracujeme na vývoji 3D tiskáren, jsme štít redefinovali od začátku. Přišli jsme s konceptem jednodílné masky, která:

- nositele chrání ze všech stran,
- je lehká a dobře se nosí
- nemlží se
- a má univerzální fit na většinu obličejů a hlav.

Navíc kromě utažení elastického pásku, který ji drží na hlavě, nevyžaduje žádnou montáž – poté co vypadne ze stroje jde rovnou do hygienického obalu a do krabice. Naprosto minimální manipulace!

Technologie, pro kterou jsme štít navrhli a která se běžně používá pro výrobu obalů od spotřební elektroniky až po potravinářství, je velmi jednoduchá, levná a celosvětově rozšířená. Navíc umí přesně to, na co naráží aktuální stav – je robustní, výborně škálovatelná a efektivní. Jen v rámci jednoho kraje je hned několik dodavatelů, kteří jsou schopni tuto ochrannou pomůcku za velmi přijatelných vstupních nákladů a velmi rychle začít vyrábět.


Tyto firmy jsou často aktuálně bez zakázek díky všeobecnému ekonomickému útlumu a alternativní produkce je pro ně vítanou náhradní aktivitou. Novému a jednoduchému produktu jsme dali i jednoduché jméno – masq.

Nový ochranný štít MASQ

Jeho vývoj byl vskutku fičák. V neděli jsme začali s konceptem a drafty v CADu, v pondělí jsme vychrlili přes deset masq verzí a odvozených prototypů na naší tiskové farmě, celkových i částečných modelů a různých řezů. Ozkoušeli jsme bezpočet variant uchycení, usazení na obličej, zkoušeli jak se nosí s brýlemi, s fousy, s rouškou, s respirátorem. V úterý jsme našli lokálního dodavatele, kterého projekt zaujal a díky jejich nasazení jsme již další den, ve středu, měli prototypovací formu a rovnou i první masq. Byl již z finálního materiálu, z PET folie, měl finální mechanické vlastnosti, jen zatím kvůli materiálu prototypové formy zatím nebyl čirý. Zjistili jsme, že se skvěle nosí, dobře padne na všechny tváře, na kterých jsme ji zkoušeli.

Žebra, kterými maska dosedá na čelo a mezi kterými odchází vlhkost, aby se průhled nemlžil, jsou příjemně měkká a na čele parádně sedí. Doladili jsme uchycení elastického pásku (pracovní název Shrekovy uši), masku lehce zkrátili a ve čtvrtek jsme potvrdili výrobu finální kovové formy, která se dá rozleštit a tudíž z ní pak již padají čiré a průhledné výlisky. Ta byla hotová po víkendu, v úterý byly hotové první finální prototypy, již průhledné a čiré.

Ve středu jsme objednali prvních pár set krabic, pár tisíc sáčků, vysekávaných elastických pásků a ve čtvrtek, kdy píšu tenhle post jsme od dodavatele přivezli prvních 500 masq kousků, zabalili je a připravili je k expedici. Odpoledne jsme cvakli pár fotek, abychom mohli ukázat jak masq vypadá při používání.

Podtrženo sečteno, od nápadu a konceptu po zabalený produkt během cca 10 dní! Zatím suverénně nejrychlejší vývoj produktu, na kterém jsme pracovali. Máme první objednávky do nemocnic, několika dalším zdravotnickým zařízením a distributorům dnes dodáváme vzorky.

Po večerech pracujeme na webu (www.masq.cz) a chystáme se dát okolí vědět o tom, že masq je k připraven na vypuštění.

Budu moc rád, když nám pomůžete informaci o tomhle štítu sdílet, buď tenhle příspěvek nebo web www.masq.cz

Držte nám palce, ať se všechno zadaří,

Vojta Tambor

za TRILAB a tým připravující masq
zdroj FB Trilab

 

 

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 1103x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
InzerceVolná pracovní místa
Kuchař/ka (Domov důchodců)


Odborný referent (Město Dvůr Králové n. L.)

Sociální pracovník (Město Dvůr Kr. n. L.)

Zdravotní sestra (Diakonie ČCE Dvůr Kr. n. L.)

Všeobecná sestra (DSJ v Žirči)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)


Kalendář akcí