Vyhledej
Šikovné nákupy
Jaroměřsko > KORONAVIRUS - informace z regionu

Aktuální situace v kraji: zdravotníci zvládají, ale jsou již unaveni

Redakce / 4.12.2020, KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
V Královéhradeckém kraji se již druhý týden počty nových případů onemocnění covid-19 pohybují v rozmezí 200 až 300 pacientů denně. Zdravotníkům zde vypomáhá 250 studentů, z toho 21 středoškoláků. Unaveným zdravotníkům přibude ode dneška další práce: plošné, ale dobrovolné testování pedagogů. V našem kraji se zatím objednalo 25 % pedagogů.
 

„V porovnání s proběhlou vlnou onemocnění v předchozích týdnech se situace plošného výskytu covid-19 stabilizuje a dá se vyhodnotit jako klidná, bez významných ohnisek nákazy. V nemocnicích je situace mírně lepší, klesá počet hospitalizovaných pacientů. Stále však platí, že je potřeba dodržovat všechna hygienická opatření a že vyčleněná lůžka pro covidové pacienty v této chvíli ještě nemůžeme omezovat,“ sděluje hejtman Martin Červíček. 

Ve čtvrtek 3. prosince bylo v krajských nemocnicích s covidem-19 hospitalizováno celkem 138 osob, z toho 37 na jednotce intenzivní péče. Zdravotníkům zde vypomáhá 250 studentů, z toho 21 středoškoláků. Aktuálně je volných 80 lůžek, z toho 11 JIP. Ve Fakultní nemocnici Hradec Králové je hospitalizováno 120 pacientů, z toho 30 na jednotce intenzivní péče.

„Nyní přibylo plošné testování pedagogů a následně široké veřejnosti, které může přispět ke stabilizaci současného vývoje epidemie, ale znamená další zatížení zdravotníků. Velice si vážím jejich práce a znovu jim děkuji za velké nasazení a obětavost pomáhat druhým, a to mnohdy na úkor svých nejbližších,“ říká hejtman Červíček.  


Plošné testování

Plošné testování pedagogů na Covid-19 je dobrovolné. Pedagogové budou nejdříve otestováni antigenními testy. V případě pozitivního výsledku a klinických příznaků onemocnění covid-19 bude pedagogickému pracovníkovi nařízena izolace. Pokud však nemá klinické příznaky, ale přesto bude antigenní test pozitivní, zdravotník ještě neprodleně provede konfirmační test. V případě pozitivity na stanovení přítomnosti viru bude pedagogovi také nařízena izolace.

O dobrovolné testování projevilo zájem zhruba tři tisíce pedagogických pracovníků, což je 25 % z celkového počtu ze škol a školských zařízení v kraji. Testování probíhá prostřednictvím stejných poskytovatelů zdravotních služeb, kteří již odběry provádějí v šesti městech kraje, a to v Hradci Králové, Náchodě, Rychnově nad Kněžnou, Trutnově, Jičíně a Dvoře Králové nad Labem. Zásobení testy je záležitost jednotlivých zdravotních zařízení.

Situace v pobytových sociálních zařízeních

Královéhradecký kraj ke čtvrtku 3. prosince eviduje výskyt nákazy covid-19 také ve 36 pobytových zařízeních sociálních služeb. V některých zařízeních se jedná pouze o pozitivní pracovníky. Ve 14 zařízeních došlo k nákaze i u klientů. Celkově k dnešnímu dni kraj eviduje 174 nakažených klientů sociálních služeb. Počet nakažených klientů v zařízeních sociálních služeb postupně klesá. Například v Domově důchodců ve Dvoře Králové nad Labem dnes skončila karanténa

V zařízeních sociálních služeb kraj aktuálně nevyužívá výpomoc z jiných zařízení. Pracovní příkazy zde vykonává 56 studentů a jejich počet klesá s tím, jak se do práce vrací stálí pracovníci těchto zařízení.

Kateřina Sekyrková

Zdroj: Královéhradecký kraj

 

 

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 719x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
InzerceVolná pracovní místa
Kuchař/ka (Domov důchodců)


Odborný referent (Město Dvůr Králové n. L.)

Sociální pracovník (Město Dvůr Kr. n. L.)

Zdravotní sestra (Diakonie ČCE Dvůr Kr. n. L.)

Všeobecná sestra (DSJ v Žirči)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)


Kalendář akcí