Vyhledej
Novinky emailem
Šikovné nákupy
Jaroměřsko > KORONAVIRUS - informace z regionu

V pondělí 12. dubna 2021 nedojde k rozvolnění, jen se umožní dětem alespoň částečný návrat do škol

Redakce / 6.04.2021, KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
V neděli 11. dubna končí nouzový stav, který nebude prodloužen, ale v platnost vstoupí pandemický zákon. S návratem do škol dětí 1. stupně a předškoláků souvisí otevřená papírnictví a obchody dětským oblečením a obuví.
 
S koncem nouzového stavu padají omezení pohybu mezi okresy a nočního vycházení. 
Lidé se také budou moci shromažďovat do 10 lidí uvnitř a do 20 lidí venku. 
Velký význam má ukončení nouzového stavu například i pro autoškoly, které budou moci znovu fungovat a absolventi složit závěrečnou zkoušku. 

Co se otevře


Otevřou se ty obchody a služby, které měly výjimku již před tvrdým lockdownem: 
 • Papírnictví
 • Prodej dětského oblečení a obuvi
 • Prádelny, čistírny
 • Odtahové služby
 • Prodej náhradních dílů
 • Drobné služby (zámečnictví, drobné opravny pro domácnost)
 • Provozovny s prodejem pietního zboží
 • Provoz psychologického poradenství

Do života se také vrací farmářské trhy, ale možný bude pouze prodej potravin: tzn. ovoce, zelenina, ale také osivo, výsadba, květiny. Nebude možný prodej ostatního hmotného zboží, např. oblečení či hračky a bezprostřední konzumace zakoupeného zboží. 
Mezi specifické podmínky na trzích patří minimální vzdálenost mezi stánky, počet lidí na 15 m2 a umístění dezinfekčních fontán. 

Od pondělí 12. dubna se moou otevřít také botanické a zoologické zahrady. Vstup bude návštěvníkům umožněn ovšem jen do venkovních prostor s tím, že zaplnit mohou jen 20 % kapacity z celkového možného množství návštěvníků. 

Návrat do škol

Od pondělí 12. dubna se budou moci vrátit k běžné předškolní a školní docházce děti, které plní povinné předškolní vzdělávání, děti v přípravných třídách, žáci na 1. stupni základních škol a žáci v oboru vzdělání Praktická škola jednoletá a Praktická škola dvouletá. 

Školy s nejvýše 75 žáky na 1. stupni (malotřídky), které mají pro 1. stupeň samostatnou budovu včetně školní jídelny, budou moci fungovat normálně, v ostatních případech bude zavedeno týdenní střídání tříd, takže do školy půjde vždy jen polovina tříd.

Povoleny budou i:

 • skupinové konzultace žáků 2. stupně ZŠ ohrožených školním neúspěchem 
 • skupinové konzultace žáků 9. tříd podle jejich potřeby vyhodnocené školou v předmětech potřebných pro přijímací zkoušky, a to v maximálním počtu 6 žáků v jedné skupině
 • individuální konzultace a individuální prezenční výuky na základních uměleckých školách, jazykových školách s právem státní jazykové zkoušky podle školského zákona a vzdělávacích institucích poskytujících jednoleté kurzy cizích jazyků s denní výukou.
Testování na Covid ve školách

Podmínkou pro přítomnost dětí v prezenční výuce bude absolvování neinvazivního antigenního testu na covid-19, a to dvakrát týdně, přičemž první test musí proběhnout v den prvního nástupu do školského zařízení. Testovat se budou muset i zaměstnanci školských zařízení – ti, kteří přicházejí do styku s dětmi rovněž dvakrát týdně, ostatní jen jednou. 
Negativním testem na covid-19 se budou muset podle dalšího opatření prokázat i děti, které půjdou na přijímací či talentové zkoušky
Druhou podmínkou pro účast na školní docházce bude absence příznaků nemoci covid-19
Testy nebudou muset podstupovat ti, kteří prodělali covid-19 v posledních 90 dnech, ti, kteří se prokáží platným testem z oficiálního testovacího centra, nebo ti, kteří prošli kompletním očkováním.

Zůstává zavřeno


Počkat si na otevřené školní dveře musejí žáci 2. stupně a středních a vysokých škol. 
Služby péče o tělo jako je kadeřnictví, kosmetika, masáže apod. se dle slov pana Blatného dočkají otevření hned v první (následující) vlně uvolňování (zřejmě přelom dubna/května).

Aktuální situace
V Královéhradeckém kraji se okres Trutnov otevře po 7 týdnech, ostatní okresy po 5 týdnech. Aktuální situace v místních nemocnicích je již příznivá, v posledních týdnech již byly volné kapacity poskytnuty zdravotníkům z jiných krajů. 
Například ve Dvoře Králové bylo 4. dubna oficiálně zaznamenáno 55 nemocných Covid-19, v Trutnově 151, v Náchodě 95 a v Jaroměři 136. 
Na Trutnovsku, které patřilo v polovině února mezi nejvíce zasažené oblasti v ČR, stále probíhá mobilní antigenní testování, k obcím se postupně přidaly i další instituce, které testování zdarma v regionu nabízejí. 

Dle slov pana ministra zdravotnictví Jana Blatného je nyní proočkována polovina lidí nad 70 let a více než polovina lidí nad 80 let. 
Dle něj data ukazují, že bohužel 30 % lidí nenastupuje do karantény, když mají. Proto budou pokračovat současné kontroly. Za dobrou zprávu ministr označil, že hygienické stanice již umí poznat rychleji mutace a najít ohniska - to jsou nástroje proti tomu, abychom se do kritické situace znovu nedostali. 
Zároveň nezapomněl pan Blatný zmínit, že Covid tu s námi stále bude, musíme s tím počítat a pracovat s tím. 

Kateřina Sekyrková
Zdroj: tiskový brífink vlády
 

Související články
Psí salóny otevřené, kadeřnictví a kosmetika zavřená. Selský rozum ztracený v koronaviru
Výdejová okénka stravovacích služeb dnes mohou být otevřena, maloobchod je zavřený

 
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
 
 
Přečteno 3747x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
17.05.2021 - Dnes se otevírají veřejnosti terasy a zahrádky restaurací a kaváren. Podmínkou návštěvy venkovních prostranství provozoven je pro klienty negativní antigenní test, potvrzené očkování nebo prodělaný Covid nejpozději před 3 měsíci.
03.05.2021 - Dnes se vrací děti do školek. Otevřena jsou po téměř 5 měsících také kadeřnictví, pedikúry, masáže a kosmetické služby.

InzerceVolná pracovní místa
Učitelé II. stupeň ZŠ (ZŠ Sch. sady, DKnL)

Vedoucí sociálních služeb (Domov sv. Josefa, Žireč)

Všeobecná zdravotní sestra (Léčebna zr. vad, DKnL)

Učitel II. stupeň ZŠ - aprobace M (ZŠ Bílá Třemešná)

Kuchař/ka (Domov důchodců)

Technolog (JUTA, a.s. DKnL)


Zdravotní sestra (Diakonie ČCE Dvůr Kr. n. L.)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)


Kalendář akcí