Vyhledej
Jaroměřsko > Historie

V Břasech si za účasti podkrkonošských Sokolů připomněli 100. výročí narození radisty výsadku Silver A Jiřího Potůčka Tolara

Redakce / 9.07.2019
V sobotu 29. června se konal v Břasích pietní vzpomínkový akt k 100. výročí narození parašutisty a radisty výsadku Silver A Jiřího Potůčka Tolara a to i za účasti Sokolů z Podkrkonoší
 


Vzpomínkovou akci zahájil starosta obce Břasy Miroslav Kroc.

Radiotelegrafista Jiří Šavlík odvysílal radiovou zprávu do nebeských výšin ve znění: „Zprostředkujte od občanů střediskové obce Břasy, kteří se sešli k uctění památky Jiřího Potůčka a všem hrdinům druhé světové války, kteří položili své životy v boji proti nacismu a fašismu. Čest Vaší památce!”.

Poté se postupně ujali slova hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard, poslanec Parlamentu ČR Martin Baxa, místostarosta Rokycan Jan Šašek a další hosté. Všichni se shodli na hrdinství a statečnosti mladého muže, který se nebál nasadit svůj život za svobodu naší vlasti. Mezi další významné hosty patřil pan Antonín Burdych. Jeho rodina ukrývala radistu ve svém domě v Končinách.

Ze stránek Sokola Dvůr Králové Včerejšek jsme prožili v obci Břasy na vzpomínkové akci ke 100. výročí narození parašutisty Jiřího Potůčka, jehož osud je spojen s naším regionem. Ukrýval se totiž na Červenokostelecku a nebýt prozrazení, vedly by jeho kroky na Královédvorsko, kde pro něj na sokolském tábořišti Ježkov připravoval úkryt bratr Karel Ježek.
Autorky knihy Nebylo jim souzeno žít měly v Břasech besedu o knize, členové župy Podkrkonošské se zúčastnili pietního shromáždění a naši sokolíci stáli u pomníku Jiřího Potůčka čestnou stráž. Byli vzorní, děkujeme!

Se životem radisty seznámil přítomné předseda Leteckého historického klubu Plzeň Václav Toman.

Úkol Jiřího Potůčka v protektorátu byl jasný, navázat spojení prostřednictvím vysílačky Libuše mezi protektorátem Čechy a Morava s Anglií. Poprvé došlo ke spojení v polovině ledna 1942. Vysílal z Pardubicka, z kamenolomu v Ležákách, kvůli možnému zaměření nepřítelem, několikrát měnil místa.

Naposledy se s Anglií spojil 26. června: Ležáky u Vrbatova Kostelce (Skuteč), kde jsem byl se svou stanicí, byly srovnány se zemí. Lidé, kteří nám pomáhali, byli zatčeni. Jen s jejich pomocí jsem mohl zachránit stanici a sebe. Fred v ten den v Ležákách nebyl. Nevím o něm a on neví o mém nynějším umístění. Doufám však, že se nám podaří dát se opět dohromady. Zůstal jsem nyní sám. Lidé se bojí a jsou nedůvěřiví, lze těžko navazovat nové styky, tak končila poslední odvysílaná depeše. Jiřího osud se naplnil 2. července 1942, kdy byl zastřelen českým protektorátním četníkem Karlem Půlpánem v lesíku Trnová u Pardubic.

K vidění byla výstava, přehlídka historické vojenské techniky, zahrála kapela 35. pěšího pluku, proběhl křest knihy Nebylo jim souzeno žít. Zástupce plzeňských výsadkářů předal starostovi knihu.

Na závěr došlo k položení věnců a květin k pomníku ve tvaru padáku. Vzpomínkový akt byl zakončen zahráním státní hymny.

Video: Jiří Erlebach

Text a foto Jaroslav Kreisinger: 
https://www.novinky.cz/vase-zpravy/plzensky-kraj/rokycany/4164-56546-v-brasich-si-pripomneli-100-vyroci-narozeni-radisty-vysadku-silver-a-jiriho-potucka-tolara.html

FOTOGALERIE - V Břasech si za účasti podkrkonošských Sokolů připomněli 100. výročí narození radisty výsadku Silver A Jiřího Potůčka Tolara

 

Související články
Podívejte se na kompletní záznam křtu knihy NEBYLO JIM SOUZENO ŽÍT autorek Heleny Rezkové a Pavlíny Špatenkové

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 1185x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
13.02.2020 - Kalamitní stav v Královéhradeckém kraji vyhlášený energetiky byl odvolán v úterý 11. 2. 2020 v 15 hod.
09.02.2020 - Silný až extrémní vítr očekáváme i v našem regionu. Počítejme s omezením dopravy, ale i provozu některých turistických atrakcí včetně dvorské zoo či skiareálů.
24.01.2020 - Sportovci Královéhradeckého kraje dnes přivezli 31 medailí ze zimní Olympiády dětí a mládeže. V pořadí krajů se umístili na stříbrné příčce, což se naposledy povedlo v roce 2006.
16.12.2019 - Z rozhodnuti vlady ČR proběhne v úterý 17. prosince ve 12:00 spuštění sirén k uctění památky obětí události ve FN Ostrava. Zkouška sirén 1. ledna 2020 se ruší.

Volná pracovní místa
Kalendář akcí
7.03.2020 14:00 - 7.03.2020 17:00
Karnevalové odpoledne pro děti
22.03.2020 13:30 - 22.03.2020 16:00
Zlatý vrch
26.04.2020 - 26.04.2020
O prasátkách