Vyhledej
Šikovné nákupy
Jaroměřsko > Historie

Roky 1989-2020 dvorského skautingu

Sto let skautingu ve Dvoře Králové n. L.

Anička Kubíková / 9.09.2020
Ihned po Sametové revoluci se dvorští skauti rozhodli již počtvrté obnovit skauting v našem městě. A trvá dodnes! Co všechno potkalo skauty a skautky na třicetileté cestě svobodnou republikou?
 

FOTOGALERIE - Skauting 1989-2020 DKnL

Po 17. listopadu 1989 jsme se ihned zabývali myšlenkou obnovit znovu činnost skautské organizace, která měla v našem městě tak dlouhou tradici, a proto se 7. prosince 1989 sešlo 26 bývalých členů z roků 1968-70 a několik činovníků ve Staré radnici, aby připravili podmínky pro obnovu místního Junáka. Tato pracovní skupina se scházela pravidelně každý týden a na svých schůzkách organizovala nábor nových členů a zvláště potřebný kurz pro budoucí vedoucí oddílů. Následně na setkání dne 11. ledna 1990 v zasedací místnosti Juty 03 se sešlo 135 bývalých členů a příznivců a z toho se k činnosti ve středisku přihlásilo 57 zájemců.  Od února do dubna probíhal kurs pro vedoucí oddílů, kde zájemci získali potřebné dovednosti a znalosti pro vedení oddílů. Po této důkladné teoretické přípravě nových vedoucích pro oddíly bylo možno uskutečnit 16. května nábor dětí do oddílů v Hankově domě. Při této příležitosti byla v malém sálku Hankova domu předvedena malá výstava Fotografií z činnosti střediska od roku 1920 do roku 1970. Díky náboru vznikl 3. oddíl chlapecký, 1. smečka vlčat, 4. oddíl dívčí, 1. roj světlušek a 1. oddíl vodních skautů. Současně vznikly oddíly Oldskautů a Oldskautek.

Protože naše středisko v uplynulých letech, kdy byla skautská organizace zakázána, přišlo o svůj Junácký domovu u parku, i o chatu postavenou v letech 1968-1970 na Zlatničce, hledali členové přípravného skupiny volné objekty, vhodné pro budoucí činnost oddílů.  Opět jsme řešili pro našich 12 fungujících oddílů skautský dům s klubovnami. Z vytipovaných objektů jsme získali v červnu 1990 bývalou vilu architekta Jarolímka v Kotkově ulici. Objekt byl ve velmi špatném stavu a členové střediska na jeho obnově odpracovali mnoho hodin. Díky našemu úsilí na opravách vily, jsme mohli od září 1990 obnovit činnost všech oddílů v nových klubovnách. V dubnu 1990 pomohli naši skauti při obnově pomníku T. G. Masaryka na Podharti, kde provedli úpravu chodníku, zabetonovali základy pro pomník a zasadili dvě lípy. K obnoveným činnostem patřily samozřejmě i tradiční závody v uzlování, šifrování i účast našich hlídek na závodech vlčat a světlušek a účast skautů a skautek na Svojsíkově závodě. Středisko hned v prvním roce obnovené činnosti dokázalo zorganizovat letní tábory. V Horním Žďáru pro absolventy kursu pro vedoucí oddílů, dalším byl tábor pod Zvičinou a tábor v Běluni. Velmi dobře začala také pracovat skupina Oldskautů, která se ve svém volném čase stará o údržbu a úpravy na skautské vile a pomáhá při budování a bourání letních táborů. Od roku 1991 jsme začali tábořit na Kateřině. Tábořiště na Kateřině se v roce 1996 stalo majetkem našeho střediska, což je pro nás velkým pozitivem.  Dalším naším pravidelným tábořištěm je Kal u Pecky.  Častým cílem výprav našich oddílů je základna Ohio - patrová chatička v bývalém kamenolomu nedaleko obce Vítězná, kde lze v horním patře přenocovat. Tato základna je velmi oblíbená našimi oddíly díky okolí, které je jako stvořené pro skautské hry. Neopomenutelnou činností našeho střediska se stala hra Stínadla, která se z původní hry pro jeden oddíl rozrostla na hru s účastí skautů a skautek z celé naší republiky a to v počtu i více než 300 hráčů. Doposud proběhlo 26. ročníků. Od roku 2012 začal výborně pracovat nový oddíl vodních skautů na Mostkách a v roce 2013 se naše středisko rozrostlo o oddíl rodinného skautingu pro předškolní děti, který vychovává  ke skautingu již od útlého věku.  V současné době je členem našeho střediska něco málo přes 200 členů v devíti oddílech.

A co si můžete pod pojmem skauting představit?

Skauting není jen volnočasová aktivita, skauting je především životní styl - filozofie, kterou si přinášíme do života, a celý život nás provází.  Skauting je parta na celý život: kamarádi z prvních výprav a táborů jsou často ti, se kterými dítě žije i celé dospívání. Podobné hodnoty a netradiční zážitky totiž opravdu spojují. Člověk získá pocit, že někam patří. Skauting jsou zážitky a radost: akční hry, společné výpravy a noční bojovky udržují celoživotní hravost, zvídavost a zápal.  Skauting je sebedůvěra: být ve skautu znamená hodně se toho naučit a hodně dovedností a znalostí uplatnit. Spolu s tím přirozeně roste důvěra ve vlastní schopnosti. Skauting je samostatnost: skaut mladé lidi učí získávat potřebné informace a vyhodnocovat je. A také nebát se rozhodnout a vykročit. Skauting je férovost: zkušení vedoucí, chytře postavené hry a hodnoty založené na respektu a zodpovědnosti dětem pomáhají poznávat, co je správné, a podle toho se chovat. 

Děkujeme všem, kteří byli před 100 lety u zrodu skautingu v našem městě a započali tu spletitou cestu, všem, kteří se podíleli na rozvoji našeho střediska a vedení jednotlivých oddílů, všem, kteří jsou v současné době stále aktivní a v neposlední řadě těm, kteří nám vyjadřují podporu.

Ing. Martin Stránský
Foto: archiv Skautského střediska
 

Související články
Roky 1920-1940 dvorského skautingu
Roky 1945-1950 dvorského skautingu
Roky 1968-1970 dvorského skautingu

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 386x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
22.01.2021 - Česká vláda prodloužila do 14. února 2021 nouzový stav pro území České republiky vyhlášený z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru.
07.01.2021 - Opatření proti epidemii covidu-19 v Česku zůstanou na nejpřísnějším stupni systému PES nejméně do 22. ledna.(Zdroj: ministr Blatný po jednání vlády)
03.12.2020 - V neděli 13. prosince 2020 začne platit nový železniční jízdní řád.

InzerceVolná pracovní místa
Sociální pracovník (MěÚ Dvůr Kr. n. L. - OSPOD)

Sociální pracovník/ice (Domov důchodců DKnL)

Ředitel/ka (Vividus East, s.r.o.)

Zdravotní sestra (Diakonie ČCE Dvůr Kr. n. L.)

Metodik/metodička kvality (PS Dvůr Králové n. L.)


Všeobecná sestra (DSJ v Žirči)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)


Kalendář akcí