Vyhledej
Šikovné nákupy
Jaroměřsko > Historie > osobnosti

Dědečka akrobatického pilota Martina Šonky popravili nacisté.

Redakce / 10.10.2020
V následujících dnech si postupně představíme osobnosti, jimž byly ve čtvrtek 8. října odhaleny Kameny zmizelých. Jako prvního představujeme pana Josefa Šonku, jehož syn Josef Šonka a vnuk akrobatický pilot Martin Šonka se vzpomínky osobně zúčastnili.
 

FOTOGALERIE - Dědečka akrobatického pilota Martina Šonky popravili nacisté

Člen Sokola Josef Šonka se narodil 3. června 1895 ve Smolči u Bechyně. Za 1. světové války bojoval v Černé hoře a Albánii. Byl bankovním úředníkem. Pracoval v Československé průmyslové bance, později v České průmyslové bance. 

Svoji budoucí manželku Boženu poznal na Šumavě. Byla to velká sokolka, pocházela z Rokycan. J. Šonka byl přeložen do Dvora Králové, kam za ním v roce 1933 přišla i jeho žena. Josef Šonka byl myslivec a měl zálibu ve sbírání zbraní. A právě jeho příslušnost k Sokolu a držení zbraní se mu stalo za heydrichiády osudným. Byl zatčen 9. června 1942 a 15. června 1942 popraven v Pardubicích na Zámečku.

Manželka Božena s osmiletým synem Josefem se v roce 1942 přestěhovali k babičce do Rokycan, kde žili až do konce války. Po osvobození se vrátili zpátky do Dvora Králové. 

Dne 8. října 2020 byl Josefu Šonkovi odhalen Kámen zmizelého. Podívejte se na videorepotáž

 

Související články
Martin Šonka je Mistrem světa v letecké akrobacii série Red Bull Air Race - Gratulujeme!
Ve Dvoře Králové odhalíme první Kameny Zmizelých (8. října 2019)
Sokolové si 8. října připomněli nejtemnější den své historie a odhalili kameny zmizelých. Akce se zúčastnil i pilot Martin Šonka
Sokolové si 8. října připomněli nejtemnější den své historie a odhalili kameny zmizelých. Akce se zúčastnil i pilot Martin Šonka

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 973x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
22.01.2021 - Česká vláda prodloužila do 14. února 2021 nouzový stav pro území České republiky vyhlášený z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru.
07.01.2021 - Opatření proti epidemii covidu-19 v Česku zůstanou na nejpřísnějším stupni systému PES nejméně do 22. ledna.(Zdroj: ministr Blatný po jednání vlády)
03.12.2020 - V neděli 13. prosince 2020 začne platit nový železniční jízdní řád.

InzerceVolná pracovní místa
Sociální pracovník (MěÚ Dvůr Kr. n. L. - OSPOD)

Sociální pracovník/ice (Domov důchodců DKnL)

Ředitel/ka (Vividus East, s.r.o.)

Zdravotní sestra (Diakonie ČCE Dvůr Kr. n. L.)

Metodik/metodička kvality (PS Dvůr Králové n. L.)


Všeobecná sestra (DSJ v Žirči)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)


Kalendář akcí