Vyhledej
Šikovné nákupy
Jaroměřsko > Historie > osobnosti

Bedřich Söllner - nejen významný kronikář města Dvůr Králové

Příběh jednoho města (výstava online - listopad 2020)

Redakce / 24.11.2020, Dvůr Králové nad Labem
V Městském muzeu ve Dvoře Králové je osobnost Bedřicha Söllnera velká ikona: je autorem dvou městských kronik, ve kterých své texty doplňoval vlastnoručními kresbami, fotografiemi, novinovými výstřižky i podpisy významných lidí. Na aktuálně probíhající výstavě Příběh jednoho města jsou umístěné jeho zvětšené kresby, kterými zachytil do kroniky tehdejší podobu královédvorských věží.
 

Bedřich Söllner


Narodil se v roce 1892 do rodiny obchodníka. Navštěvoval obecnou školu a gymnázium ve Dvoře Králové nad Labem, kde také roku 1912 maturoval. 
Během první světové války dosáhl na hodnost poručíka v záloze u 11. zeměbraneckého pluku v Jičíně a následně byl převelen, jako velitel roty strážního praporu jaroměřského byl přidělen k posádkovému velitelství ve Dvoře Králové. Roku 1919 byl demobilizován a přijat do poštovních služeb. 

Po celý život byl aktivním členem několika královédvorských spolků, stal se předsedou Kuratoria městského muzea, byl divadelním režisérem a jako předseda organizačního výboru se podílel na přípravě Textilní a krajinské výstavě v letech 1935 až 1936.

Dějiny města zachytil ve dvou městských kronikách v letech 1867–1927 a 1927–1936. Vzhledem k připomínkám vrchního rady politické správy, okresního hejtmana Pacovského, k vedení městských pamětních knih, rezignoval B. Söllner na tuto funkci k 31. 12. 1936. Zemřel roku 1960.

Za největší úlovek toho kronikáře je považován podpis československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka při návštěvě Dvora Králové.

Prodloužená výstava k významnému výročí města


Výstava Příběh jednoho města k výročí 750 let od první písemné zmínky o našem městě probíhá v budově Špýcharu městského muzea bohužel nyní za zavřenými dveřmi. Proto bude po uvolnění vládních opatření a otevření kulturních institucí prodloužena až do února 2021. 
Vernisáž výstavy se konala v polovině září a součástí akce byl i křest důležité historické knihy. Podívejte se na reportáž z vernisáže výstavy.


Kateřina Sekyrková
Zdroj: mudk.cz, fcb Městské muzeum ve Dvoře Králové


 

Související články
Výstava online. Podívejte se na sbírky muzea na stránkách našeho portálu
Prapor naděje (exponát Městského muzea ve Dvoře Králové n. L.)
Výstava k významnému výročí města bude prodloužena do konce února 2021

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 415x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
22.01.2021 - Česká vláda prodloužila do 14. února 2021 nouzový stav pro území České republiky vyhlášený z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru.
07.01.2021 - Opatření proti epidemii covidu-19 v Česku zůstanou na nejpřísnějším stupni systému PES nejméně do 22. ledna.(Zdroj: ministr Blatný po jednání vlády)
03.12.2020 - V neděli 13. prosince 2020 začne platit nový železniční jízdní řád.

InzerceVolná pracovní místa
Sociální pracovník (MěÚ Dvůr Kr. n. L. - OSPOD)

Sociální pracovník/ice (Domov důchodců DKnL)

Ředitel/ka (Vividus East, s.r.o.)

Zdravotní sestra (Diakonie ČCE Dvůr Kr. n. L.)

Metodik/metodička kvality (PS Dvůr Králové n. L.)


Všeobecná sestra (DSJ v Žirči)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)


Kalendář akcí