Vyhledej
Šikovné nákupy
Jaroměřsko > Historie > osobnosti

Bedřich Söllner - nejen významný kronikář města Dvůr Králové

Příběh jednoho města (výstava online - listopad 2020)

Redakce / 24.11.2020, Dvůr Králové nad Labem
V Městském muzeu ve Dvoře Králové je osobnost Bedřicha Söllnera velká ikona: je autorem dvou městských kronik, ve kterých své texty doplňoval vlastnoručními kresbami, fotografiemi, novinovými výstřižky i podpisy významných lidí. Na aktuálně probíhající výstavě Příběh jednoho města jsou umístěné jeho zvětšené kresby, kterými zachytil do kroniky tehdejší podobu královédvorských věží.
 

Bedřich Söllner


Narodil se v roce 1892 do rodiny obchodníka. Navštěvoval obecnou školu a gymnázium ve Dvoře Králové nad Labem, kde také roku 1912 maturoval. 
Během první světové války dosáhl na hodnost poručíka v záloze u 11. zeměbraneckého pluku v Jičíně a následně byl převelen, jako velitel roty strážního praporu jaroměřského byl přidělen k posádkovému velitelství ve Dvoře Králové. Roku 1919 byl demobilizován a přijat do poštovních služeb. 

Po celý život byl aktivním členem několika královédvorských spolků, stal se předsedou Kuratoria městského muzea, byl divadelním režisérem a jako předseda organizačního výboru se podílel na přípravě Textilní a krajinské výstavě v letech 1935 až 1936.

Dějiny města zachytil ve dvou městských kronikách v letech 1867–1927 a 1927–1936. Vzhledem k připomínkám vrchního rady politické správy, okresního hejtmana Pacovského, k vedení městských pamětních knih, rezignoval B. Söllner na tuto funkci k 31. 12. 1936. Zemřel roku 1960.

Za největší úlovek toho kronikáře je považován podpis československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka při návštěvě Dvora Králové.

Prodloužená výstava k významnému výročí města


Výstava Příběh jednoho města k výročí 750 let od první písemné zmínky o našem městě probíhá v budově Špýcharu městského muzea bohužel nyní za zavřenými dveřmi. Proto bude po uvolnění vládních opatření a otevření kulturních institucí prodloužena až do února 2021. 
Vernisáž výstavy se konala v polovině září a součástí akce byl i křest důležité historické knihy. Podívejte se na reportáž z vernisáže výstavy.


Kateřina Sekyrková
Zdroj: mudk.cz, fcb Městské muzeum ve Dvoře Králové


 

Související články
Výstava online. Podívejte se na sbírky muzea na stránkách našeho portálu
Prapor naděje (exponát Městského muzea ve Dvoře Králové n. L.)
Výstava k významnému výročí města bude prodloužena do konce února 2021

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 419x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
InzerceVolná pracovní místa
Vedoucí sociálních služeb (Domov sv. Josefa, Žiraf)

Všeobecná zdravotní sestra (Léčebna zr. vad, DKnL)

Učitel II. stupeň ZŠ - aprobace M (ZŠ Bílá Třemešná)

Kuchař/ka (Domov důchodců)

Technolog (JUTA, a.s. DKnL)


Zdravotní sestra (Diakonie ČCE Dvůr Kr. n. L.)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)


Kalendář akcí