Vyhledej
Novinky emailem
Jaroměřsko > Historie

Kniha Sokolové pod Zvičinou jde do tisku!

Redakce, / 2.04.2023
Královédvorský Sokol slaví 160 let od svého založení. První oslavou byla velká Akademie v hale ve Strži, kterou vidělo na 1000 diváků. Druhou velkou oslavou Sokola je vydání obsáhlé knížky Sokolové pod Zvičinou Pavlíny Špatenkové a Karla Raicha.

FOTOGALERIE - Kniha Sokolové pod Zvičinou jde do tisku!

Kniha provede čtenáře bohatou historií Sokola ve Dvoře Králové. V jednotlivých kapitolách najde zájemce informace o začátcích Sokola ve Dvoře Králové, o královédvorských sokolovnách i letním cvičišti, o aktivitách sokolů během první i druhé světové války, o účasti na sletech i o velkých sletových akcích ve městě. 


Křest knihy Sokolové pod Zvičinou se koná ve čtvrtek 27. dubna v 17 hodin v salónku Hankova domu. Knihu si zde budete moci také zakoupit.


Nechybí kapitola o táborech a pobytu v přírodě, o sportech, které se v Sokole provozovaly a provozují dnes, o vzdělavatelské činnosti, historii ženského tělocviku. V závěru nechybí medailonky sto padesáti osobností. 

Obyvatele okolních obcí bude jistě zajímat, že své místo mají v knize také sokolské jednoty v blízkém i vzdálenějším okolí Dvora Králové, které královédvorští pomáhali založit.
 
Věděli jste, že už v roce 1895 vznikla v Nemojově Sokolská četa, která dva roky poté zanikla a Sokol v Nemojově začal pak fungovat až po převratu v roce 1919? Po roce 1989 se bohužel většina těchto jednot nevrátila pod křídla Československé, později České obce sokolské. 

Pod hlavičku ČOS se vrátila pouze Tělocvičná jednota Sokol Žireč. Přesto se v knize Sokolové pod Zvičinou dočtete o začátcích cvičení a sportu v Doubravici, Nemojově, Lipnici, Bílé Třemešné, Vilanticích, Lanžově, Třebihošti a Miletíně. 

Díky panu Jaroslavu Borůvkovi a jeho bohatému fotoarchivu, který získal záchranou pozůstalosti po vilantickém fotografovi Josefu Šturmovi. Pan Borůvka poskytl ochotně fotografie ze sokolského života vesnic a obohatil tak kapitolu Sokolská jednota jako patron.

Kniha, která jde v těchto dnech do tisku, bude mít 400 stran, na kterých najdete nejen historii ze sokolských kronik, archivů a cvičitelských zápisů, ale také mnoho osobních vzpomínek na události i sokolské osobnosti. Vše je bohatě doplněno dvanácti stovkami fotografií a dokumentů z archivů i rodinných alb.

Cílem bylo složit hold lidem, kteří se během dlouhé historie podíleli na rozvoji tělesné výchovy a sportu ve městě i na výchově celých generací královédvorských sportovců. To vše ve svém volném čase a bez nároku na sebemenší odměnu. Jedinou odměnou bylo vždy uznání a vděk cvičenců. Lidská paměť není stálá, proto zde bude tato kniha, díky které tito obětaví sokolští nadšenci nebudou zapomenuti.

Křest knihy Sokolové pod Zvičinou se koná ve čtvrtek 27. dubna v 17 hodin v salónku Hankova domu. Knihu si zde budete moci také zakoupit.

Související články
Vychází kniha Sokolové pod Zvičinou Pavlíny Špatenkové a Karla Raicha
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 371x