Vyhledej
Jaroměřsko > Doprava

Slon na 99 % znovu bude stát. Po dnešních schůzkách a telefonech to podle mě vypadá pozitivně, říká poslanec Martin Jiránek

Redakce / 11.10.2018
Jak to tedy všechno bylo? Podle všeho slon vlastně ani nemusel být odstraněn. Přečtěte si rozbor Martina Jiránka. Text byl původně zveřejněn na Facebooku a pro zveřejnění zde máme souhlas autora. Foto je z archivu autora slona - výtvarníka Luboše Zvičiny a je zveřejněna s jeho souhlasem. Na fotografii je výtvarník se svými dcerami.
 

Slon na 99 % znovu bude stát. Po dnešních schůzkách a telefonech to podle mě vypadá pozitivně. Jak to tedy všechno bylo? Podle všeho slon vlastně ani nemusel být odstraněn. Tak postupně:

Proč byl odstraněn, i když být nemusel?

1. Zhruba před rokem začal platit zákon o tom, že kolem silnic nesmí být reklamní poutače. Výjimka je pro silnice na území obce, kde billboardy být mohou.

2. Silnice první třídy, kterou je i silnice mezi Trutnovem a Jaroměří, má na starosti Odbor dopravy a silničního hospodářství na krajském úřadě. Ten jsem kontaktoval a zjišťoval, proč se podle nich měl slon odstranit. Z jejich strany žádný požadavek na odstranění slona nebyl. Navíc měli s Ředitelstvím silnic a dálnic tu naši silnici již uzavřenou, že je čistá a žádné reklamní poutače na ní nejsou. Bylo mi řečeno, že o slonovi věděli a že ho sami vyhodnotili jako něco, co není třeba odstraňovat.

3. Při komunikaci se zástupci ZOO mi bylo sděleno, že požadavek na odstranění slona vznesl Státní pozemkový úřad, na jehož pozemku slon stál. Jelikož šlo o jasnou výzvu na odstranění, tak ZOO podle této výzvy jednala a slona odstranila. Pozemkový fond jednal ze svého pohledu rozumně, protože považoval slona za reklamní poutač a samozřejmě nechtěl být postižen případnou pokutou za jeho neodstranění.

4. Avšak kdyby se Státní pozemkový fond nebo ZOO dotázaly na krajský Odbor dopravy, zjistily by, že odstraňovat slona není třeba, protože není považován za něco, co je třeba odstranit.

5. Je to trochu zvláštní, ale podle mě vlastně všichni dělali, co si mysleli, že je správné. Odbor dopravy řešil s ŘSD naši silnici a vyjasnil si i pozici ke slonovi. Pozemkový fond jednal podle zákona a vyžádal odstranění slona, kterého považoval za reklamní poutač. A ZOO provedla odstranění. Jen kdyby spolu víc komunikovaly, tak mohl slon stát.

6. Shrnutí - Zákon o odstranění billboardů je určitě správný a já jsem rád, že ho máme. Není tedy nutné vlastně žádného úředníka obviňovat z blbých zákonů, hlouposti či chuti zničit slona atd. Vezměme to naopak pozitivně, protože kdyby se to nestalo, tak by se tolik lidí nespojilo a nezačalo to aktivně řešit 

Plánuje se nový slon 👍


1. Slon byl prostřílený (ano, někteří gerojové do něj za jízdy střílí), zrezivělý a na některých místech držel již jen díky nánosu barvy. Shodou okolností zmíněných v první části tedy můžeme postavit slona nového a déle držícího, protože bude z odolnějšího materiálu. 

2. Zde směřuji jednoznačný dík panu Jiří Nývlt za kupu energie, kterou do toho za posledních 24 hodin s kolegou panem Lederem dali.

3. Zatímco jsem hledal jak a kdo to řeší a komunikoval se zodpovědnými, pan Nývlt mezitím dojednával finanční řešení i možné řešení budoucího umístění slona po právní stránce. 

4. Přihlásila se mu na sbírku kupa lidí a několik firem (Kasper, Wikow, Tonava a další) nabídly finanční, materiální či výrobní pomoc. Super 

5. Zároveň hledal možnosti založení spolku, který by mohl řešit stavbu slona, kdyby to nešlo jinými cestami. Možností, jak se situace může se stavbou nového slona vyvinout, je víc. Ideálně, když budete sledovat skupinu: Nový slon Trutnováků, Dvoráků a okolí. V té budou určitě aktuální informace.

Abych to ukončil. Slon podle mě na 99 % bude. Věřím, že to nebude žádné obcházení zákona či hledání skulin pro billboardářské firmy, ale legální řešení přes potvrzení, razítka atd.

Takže za 24 hodin se to celé posunulo hodně daleko a možná cesta k novému slonovi je otevřená  Dnes odpoledne se mi povedlo propojit ZOO a pana Nývlta a po jejich telefonním rozhovoru se ukázalo několik možných způsobů, jak to zkusit právně i finančně vyřešit (nebudu je zde popisovat, protože nevím, která nakonec bude zvolena). Nyní to tedy již nechám na nich, protože tam vidím a zápal a chuť to dotáhnout. A moc děkuji všem, kteří plánují pomoc a přispět. Je skvělé, jak nás takový vlastně docela drobný symbol u silnice dokáže spojit, že?

Martin Jiránek
zastupitel města Trutnova

foto: archiv autora slona výtvarníka Luboše Zvičiny, zveřejněno s jeho souhlasem.

 

Související články
Místo U slona už bude místem U bývalého slona. Plechový slon - ikona silnice do Trutnova - byl odstraněn
Pánové Luboš Zvičina a Pavel Vágner se vzdávají snahy vytvořit staronového slona

 
Vaše komentáře
Trutnováci bodují16.10.2018 10:13, Reagovat
Zajímavé, slona bych bral spíše za dvorskou věc, ale jak vidno, víc leží na srdci trutnovákům.
Bodují? On je to závod?, 16.10.2018 15:05, Reagovat
Tak asi to bude tím, že slon nebyl jediný reklamní poutač místní zoo - to už asi Trutnováci neřeší. To zase vědí a řeší Dvoráci :-) A Trutnováci jej nevnímají jako reklamní poutač, jakým samozřejmě byl, ale jako symbol šťastného návratu domů. Většina z nich ani netuší, kdo byl autorem - prostě si u něj zatroubili. Tuto symbolickou roli pro Dvoráky až tak nemá, i když si na něj samozřejmě zvykli všichni troubit díky skvělému umístění. Zkrátka - pro každou stranu měl jinou roli a podle toho i na jeho odstranění obyvatelé reagovali. Možná Dvoráci vnímají při jízdě do Trutnova spíše blížící se hory, Trutnováci slona, kdo ví? :-D
 
 
Přečteno 9453x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
25.05.2020 - Město Hradce Králové rozdělí mezi místní podnikatele zasažené koronavirovou krizí deset milionů korun. Schválením programu Antivirus - program peněžité pomoci o tom dnes rozhodli zastupitelé města. Město tím chce zmírnit dopady zejména na drobné podnikatele a živnostníky, kteří museli v době nouzového stavu uzavřít provozovny. Příspěvek bude činit až 25 000 korun pro jednoho žadatele.
04.05.2020 - Dnes se opět sejde Zastupitelstvo Královéhradeckého kraje, které bude mimo jiné hlasovat o dotacích pro regionální rozvoj, životní prostředí a zemědělství, které na svém minulém zasedání neschválilo.
29.04.2020 - Od 1. května se otevírají informační centra národních parků a jeskyní v ČR.
29.04.2020 - V sezoně 2019/2020 vynaložil Královéhradecký kraj na údržbu svých silnic necelých 116 milionů korun, což je nejméně za posledních sedm let. Oproti plánu kraj ušetřil 45 milionů korun.

Volná pracovní místa
Právník/právnička (MěÚ Dvůr Kr. n. L.)

Vedoucí ODP (Město Dvůr Králové n. L.)

Vedoucí OŽP (MěDvůr Králové n. L.) 

Učitel na II. stupni ZŠ (ZŠ a MŠ Bílá Třemešná)


Kalendář akcí