')
Vyhledej
Počasí Jaroměř - Slunečno.cz
Jaroměřsko > Co se děje > společenské akce

Podívejte se na velkou fotogalerii z Reje Čarodějnic. Najdete tam sebe nebo své přátele?

Redakce / 1.05.2017, Kuks
V neděli 30. dubna se v Braunově Betlémě opět po roce konal Rej čarodejnic. Při procházce Braunovým Betlémem se návštěvníci přenesli o 300 let zpět, do časů hraběte Šporka, který se neobvyklým způsobem vypořádal s žirečskými jezuity.
 

FOTOGALERIE - Rej čarodějnic 2017 - Jan Holan

Na přibližně 3 km dlouhé procházce byly k vidění divadelní výjevy z časů panování hraběte Šporka. Návštěvníci se setkali s hrabětem Šporkem, jeho ženou a dcerami, žirečskými jezuity, poustevníky… a samozřejmě také s čarodějnicemi a čerty. 

Pořadatelem akce byla Půjčovna kostýmů ve Dvoře Králové nad Labem, která zajistila nádherné kostýmy z období baroka.  Na nevšedním divadelním zážitku se mezi ochotníky letos velkou měrou podíleli také studenti Gymnázia Dvůr Králové nad Labem. 

Co se tehdy před na den přesně před 290 lety vlastně stalo? Hrabě Špork se dohodl s Jezuity z nedalekého kláštera v Žirči, že od nich až k Betlému společně vybudují křížovou cestu. Po smrti jezuitského priora Adama Kirchmayera se však jezuité necítili smlouvou vázáni a prohlásili ji za neplatnou kvůli právnímu pochybení. Hraběte Šporka to dopálilo natolik, že začal jezuity v Žirči systematicky zesměšňovat. Nechal například vystavět sochu Křesťanského bojovníka, která hrozila do Žirče mečem, a když zjistil, že je socha při pohledu ze Žirče malá, nechal zbudovat novou, větší. 
A během filipojakubské noci nechal na kalvárské hoře navršit nepořádek a zapálit rachejte a jeho poustevníci, kteří žili v blízkosti Betléma, pak rozhlašovali, kterak Jezuity pro jejich nesplněný slib navštívil ďábel. Nechal o tom také  sepsat několik veršovaných pamfletů, které pak zpívali kramářští pěvci. Spor mezi Šporkem a jezuity se nakonec urovnal a jezuité slíbili, že stavbu křížové cesty dokončí. 


 

Související články
Braunův Betlém - Rej čarodějnic
Rej čarodějnic objektivem Jany Pechlátové
Rej čarodějnic - V lese jo v lese, na jehličí :-)
Špork a Krakonoš se potkají v Braunově Betlémě, oslaví 300 let od jeho založení (18. srpna 2018)

 
Vaše komentáře
ZUŠ, 1.05.2017 21:36, Reagovat
Dobrý den, také se účastnila ZUŠ R. A. Dvorského, Dvůr Králové nad Labem...
 
 
Přečteno 2913x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
Volná pracovní místa
Technik PC a periférií (ZŠ Schulzovy sady)

Školní psycholog (Město Dvůr Králové n. L.)

Asistent/ka pedagoga (ZŠ a PrŠ DKnL)


Sociální pracovník/ice (Diakonie ČCE DKnL)

Ošetřovatel (Domov sv. Josefa, Žireč)


Kalendář akcí