Vyhledej
Novinky emailem
Jaroměřsko > Co se děje > společenské akce

Na poslední chvíli se mění podoba adventních akcí v obcích a městech

Redakce / 24.11.2021, KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
Města a obce reagují postupně na epidemiologickou situaci a mění na poslední chvíli podobu tradičních adventních akcí: tedy rozsvěcení vánočního stromu a s tím souvisejícího doprovodného programu. Trhy však většinou zůstávají.

FOTOGALERIE - Vánoční akce 2021

Rozhodnutí měst

V pondělí 22. listopadu se k rozhodnutí o zrušení části vánočních akcí rozhodlo město Trutnov a Dvůr Králové. Postupně se však přidávají další města i obce.

Ve středu v poledne oznámil smutnou zprávu i Hradec Králové. "Vánočního stromy na Velkém a na Masarykově náměstí se rozsvítí první adventní neděli 28. listopadu, ale bez kulturního programu. S vánočními trhy, které mají začít 10. prosince, radnice zatím počítá, s ohledem na současnou epidemickou situaci a platná vládní opatření ale bez veškerého doprovodného kulturního programu. Stejně jako před rokem město muselo zrušit tradiční novoroční ohňostroj".

"Adventní trh, se v sobotu 27. listopadu uskuteční. Na náměstí Jiřího z Poděbrad však bude oproti minulým ročníkům k dispozici pouze stánkový prodej, bez kulturního programu," oznámilo také ve středu 24. listopadu na svém webu město Hořice. V sobotu 27. listopadu bude od 9:00 hodin dopoledne na hořickém náměstí rozmístěn stánkový prodej. V závěru celé akce pak dojde k tradičnímu rozsvícení vánočního stromku.   

Ve Dvoře Králové omezení vánočního programu rozladilo zejména rodiče dětí, že zde měly na vánočním podiu na náměstí TGM zpívat v rámci svých škol a kroužků. "Mrzí mě to, dcera se tak moc těšila, že bude vystupovat se sboráčkem, chudáci děti, všechno hezké jim vládní opatření sebere," reagovala pod příspěvkem na fcb matka dítěte, které mělo na náměstí vystupovat. 

"Jak k tomu ty děti přijdou??! Chcete předejít shlukování lidí, ale trhy zůstanou? Jako vážně tohle nedává smysl ani trochu...," komentuje na fcb příspěvek další rodič. 

Velmi nás to mrzí. Na rozsvěcení vánočního stromu chodí na náměstí T. G. Masaryka každoročně stovky lidí a právě tomu chceme i s ohledem na stále se zhoršující epidemickou situaci ve městě předejít. Proto jsme se rozhodli zrušit doprovodný kulturní program, ve kterém měly vystoupit mimo jiné dětské pěvecké sbory z místních mateřských a základních škol. Páteční rozsvícení vánočního stromu ale zachováme, dojde k němu někdy během podvečera," vysvětluje Jan Jarolím, starosta města, rozhodnutí na webu města Dvůr Králové

Hostinné hlásí podobnou změnu: "Akce je bohužel zrušena. Stromeček rozsvítíme v 18 h online jako v loňském roce. Následně budete moci zhlédnout záznam v KT a YouTube".

Město Trutnov rozhodlo zrušit hned dvě tradiční vánoční akce, venkovní trhy však také zůstávají. 


Trhy ano, kultura ne. Proč?

Na webu města Hořice je vysvětlen důvod rušení doprovodného programu, ale zachování trhu:

"Organizátor akce je na akcích, na nichž dochází ke kumulaci osob, povinen provádět kontrolu bezinfekčnosti. V případě akcí spojených s rozsvěcením vánočního stromu a vánočních trhů může jít o akci, kde není regulován vstup, zde se povinnost organizátora kontrolovat splnění podmínek bezinfekčnosti neuplatňuje. To však platí jen v případě, že nebude na akci žádný kulturní program. Pokud jde o akci s kulturním programem, kde nechybí hudební, divadelní a umělecká představení, platí speciální úprava pravidel, kdy by měl v takovém případě být vstup na akci regulován a plnění podmínek bezinfekčnosti kontrolováno organizátorem. Pokud osoba splnění podmínek neprokáže, pak se zakazuje organizátorovi takovou osobu na akci vpustit."

Na webu města Trutnov je uvedeno, že důvodů pro zrušení vánočních akcí je hned několik. 

"Města jsou stavěna do pozice, kdy konání takové akce spadá do kategorie tradičních kulturních akcí, a v takovém případě jsou pořadatelé povinni nepřipustit na místo více než 1000 osob a dohlédnout, zda jsou očkované či po prodělání covid-19. Tudíž, ruku na srdce, není v silách měst kontrolovat na otevřeném veřejném prostranství, kde se pohybují nejen návštěvníci akce, ale i běžní kolemjdoucí, zda jsou přítomní lidé očkovaní, natož pak maximální počet osob. Nemluvě o tom, že limit 1000 osob na akci v tomto případě znamená, že by se nedostalo na většinu návštěvníků. Společnost už je i tak dosti rozštěpená a nemá smysl si sváteční čas ještě takovýmto způsobem znepříjemňovat."

Postupně si tak rozmýšlejí uskutečnění doprovodného programu i v obcích.

"Z důvodu stále zhoršující se epidemiologické situace nebude u Obecního úřadu hudební vystoupení dětí ze ZŠ. Rozsvícení stromečku proběhne mezi 16.15 hod až 17.00 hod. Pro všechny děti, které se na něj v neděli přijdou v tento čas podívat, je připravena malá mikulášská nadílka," uvedla na svém fcb profilu 24. listopadu ráno obec Dubenec

Na fcb profilu obce Mostek byla zveřejněna v pondělí tato zpráva: Z důvodu platných protiepidemických opatření rušíme plánovanou akci rozsvícení stromu, která se měla konat v neděli 28. 11. 2021. Velmi nás mrzí, že se již druhým rokem nemůžeme sejít o 1. adventní neděli a společně tak vstoupit do adventní doby. Není však v našich silách dostát platným protiepidemickým opatřením, zvláště pak organizačně zajistit vstup na hromadnou kulturní akci pouze očkovaným nebo těm, kteří toto onemocnění ve stanovené lhůtě prodělali. V podvečer pustíme do veřejného rozhlasu alespoň několik vánočních koled pro navození předvánočního času. Děti samozřejmě mohou nosit své dopisy Ježíškovi do schránky u betléma pod rozsvíceným stromem. Ježíšek si jejich přáníčka přečte a určitě jim odpoví.

Než vyrazíte na plánovanou vánoční akci ve vaší či vedlejší obci, ujistěte se, za jakých podmínek se koná. 
Přejeme Vám všem klidný adventní čas a těšíme se na fotky vánočního stromečku ve vašem městě či obci :-) Posílat je můžete na info@kralovedvorsko.cz. Připravujeme celou fotogalerii z regionu. 

Kateřina Sekyrková
Zdroj: města a fcb profily uvedených měst

Související články
Akce na víkend (26. - 28. listopad 2021)
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 2109x
 
Hodnocení článku:
Volná pracovní místa


Zdravotní sestra (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí
16.01.2023 10:00 - 26.02.2023 16:00
Čertí škola
11.02.2023 20:00 - 12.02.2023 01:00
Obecní ples v Dubenci
12.02.2023 14:00 - 12.02.2023 16:00
Workshop výroby masopustních masek
18.02.2023 09:00 - 18.02.2023 16:00
Josefovský masopust 2023