Vyhledej
Novinky emailem
Jaroměřsko > Co se děje > soutěže

Historický závod rohaček, memoriál Josefa Tylše (5. února 2023)

Redakce / 4.02.2023, Aktualizováno , Malá Úpa - Trutnovsko a Úpicko
V neděli 5. února se pojede v areálu U Kostela ve Ski Areálu Malá Úpa historický závod Rohaček. Celý závod však není jen o sjezdu: závodníci musí zvládnout hned několik disciplín. Závod je otevřený pro každého, jen je nutné se předem přihlásit.

FOTOGALERIE - Závod rohaček Malá Úpa


Historický závod rohaček je již tradiční zimní zábavou, která baví nejen soutěžící, ale také diváky v areálu U Kostela. Každopádně zúčastnit se může každý: pár rohaček je tu k zapůjčení!

Závod se skládá:

  • ze sjezdu na rohačkách, 
  • svozu slámy, 
  • přeříznutí polínka starou pilou kaprovkou
  • hodnocení nejhezčího historického kostýmu celého týmu. 

Tradiční kostýmy, krásné historické rohačky, hudba, místní krkonošské pokrmy a spousta další zábavy! 

Kontakt: Posádky hlaste se na info@pomeski.cz nebo volejte na 775 580 395. Koná se zde v tomto termínu více akcí: jejich seznam je zde.
Aktuální podmínky na lyžování ve skiareálu Malá Úpa včetně počasí můžete sledovat zde.

Sáně rohačky, kdysi neodmyslitelná součást inventáře každé pořádné horské chalupy v Krkonoších nebo v jejich podhůří před vpádem motorových dopravních prostředků, jsou dnes jako historická kuriozita předmětem živého zájmu jak místní populace, víkendových chalupářů, tak i hostů horských středisek. 
S jásotem jsou objevovány jejich zapomenuté poslední exempláře v různorodém „štákloví“ stodůlek, kde unikl pořádkumilovné a likvidátorské pozornosti předchozích generací. 
Zašlá sláva divokých rohačkových jízd k nám zaznívá nejen z písemných záznamů, pořízených v minulém století, ale občas i ojediněle z úst vypravěčů-pamětníků. Vždyť ještě po druhé světové válce se v některých místech hor pomocí nich přibližovalo dřevo. 

Historie rohaček

Obecně se traduje, že tento všestranně použitelný a jednoduchý dopravní prostředek znali a používali už Gendorfovi dřevorubci, které pan Kryštof přivedl z Alp a usadil v Krkonoších v 16. století. Rohačky se používaly hlavně v zimě, ale mnohdy přicházely ke cti i v létě na příkrých svazích při senoseči. 

První písemně zaznamenaný sjezd na saních- rohačkách - proběhl roku 1737 během návratu z výpravy k Malému stavu. Zpráva o prvním čistě turistickém sjezdu se dochovala z roku 1815. Bylo to na trase dlouhé 7 km, vedoucí od hraniční boudy na sedle Przełęcz Okraj (Grenzbaude) k zájezdnímu hostinci Pod Zlatou hvězdou (Pod Złotą Gwiazdą) v Kowarech. Tato atrakce si získávala stále nové příznivce. 

V roce 1896 bylo pro turisty nachystáno už kolem 3000 rohaček a stejný počet tažných koní. Vzniklo dokonce sdružení vozků, hájící jejich zájmy a regulující jízdné na jednotlivých trasách. Rozvinula se doplňková infrastruktura, byly zřízeny nové hraniční přechody a celnice. Turistika se stala masovou záležitostí, na což mělo nepochybně vliv zprovoznění železničních tratí spojujících Krkonoše s Berlínem a Vratislaví v roce 1866. Zimní sjezdy na saních, podobně jako letní výstup na Sněžku, patřily k nejpopulárnějším turistickým atrakcím Krkonoš. Ceny jízdného v závislosti na délce trasy činily 5 až 16 marek a řídily se pevným ceníkem. 

S nápadem obnovit jízdy na starých dřevařských saních z Malé Úpy do Kowar, které se tu pro pobavení panstva a rozhojnění těžce vydělávaných peněz horalů provozovaly na počátku 19. století, přišel lesník z Červeného vrchu pan Josef Tylš už před řadou let. 

Nyní jezdíme v areálu U Kostela, po bezpečné trase sjezdovky.

Související články
Na Pomezkách se pojede o víkendu již na 2 sjezdovkách, koupí skipasu předem ušetříte
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 269x
 
Volná pracovní místa

Asistent/ka pedagoga (ZŠ Sch. sady)

Školník / školnice (gymnázium DKNL)
Asistentka prodeje (JUTA, a.s)

Zdravotní sestra (Domov důchodců)


Kalendář akcí
12.05.2023 - 16.07.2023
Výstava: Krásy Podkrkonoší
3.06.2023 09:00 - 4.06.2023 17:00
Josefovské čarování 2023