Vyhledej
Novinky emailem
Jaroměřsko > Co se děje > hudba

Profesor Jaroslav Tůma koncertoval v Kocbeřích na nově opravené varhany

Redakce / 16.10.2023
V neděli 8. října 2023 odpoledne proběhl v kocbeřské kapli sv. Floriána koncert na nedávno restaurované varhany. Vystoupil zde přední český varhaník a pedagog pražské Hudební a taneční fakulty Akademie múzických umění Jaroslav Tůma.

FOTOGALERIE - Koncer Kocbeře


Program krátce uvedl iniciátor obnovy kocbeřských varhan Vít Havlíček, který shrnul pohnutou historii i záchranu tohoto nástroje. Varhany z dílny Johanna Bartha mladšího z roku 1855 se léta nacházely ve velice neutěšeném stavu, varhanáři Dalibor Michek a Milan Novotný je pro obec Kocbeře dokázali podruhé uvést do života, přičemž musel být mimo jiné kompletně vytvořen rozkradený píšťalový fond. Obnova varhan trvala více než čtyři roky, finančně se na ní podílela Obec Kocbeře, Královéhradecký kraj a dobrovolní dárci.
Během samotného koncertu, který byl hojně navštíven, zazněly s ohledem na charakteristiku nástroje převážně skladby barokních mistrů Adama Václava Michny z Otradovic, Johanna Jakoba Frobergera, Carla Ignazia Monzy a Carla Philippa Emanuela Bacha. Doplnila je vlastní skladba Jaroslava Tůmy Pocta A. V. Michnovi ve stylu Dietricha Buxtehudeho. 

Profesor Tůma ve všech skladbách použil zajímavou registraci a ukázal tím širokou paletu barevných možností kvalitně zrestaurovaného nástroje. První z plánovaných koncertů na zrestaurované varhany v Kocbeřích završila improvizace na téma z Michnovy Loutny české Začněte Panny zpívati. Po závěrečném potlesku zahrál ještě profesor Tůma jako přídavek jednu další improvizaci. Do Kocbeří se tak vrátila díky opravenému historickému nástroji varhanní hudba. Obec Kocbeře hodlá v organizování koncertů v budoucnosti pokračovat.

Ladislav Svatoš

Související články
Žehnání nově opravených varhan v kostele sv. Floriána v obci Kocbeře
Koncert sopranistky Kamily Zbořilové a varhaníka Michala Hanuše v Kocbeřích
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 239x