Vyhledej
Šikovné nákupy
Jaroměřsko > Co se děje > festivaly

Špork založil umělecké centrum evropského významu. Barokní díla objevuje již 20 let festival THEATRUM KUKS

Multižánrový festival šířící se i do okolí letos podvacáté

Redakce / 16.08.2021, Kuks
Už podvacáté ožije ke konci srpna nejen unikátní barokní areál v Kuksu divadlem, vážnou hudbou či jedinečnými koncerty. Letošní jubilejní ročník nabídne od 25. do 29. srpna 2021 bohatý program pro všechny generace. Během 5 dnů vystoupí osobnosti klasické hudby, oceňované divadelní soubory či spousta dalších umělců, třeba věnujících se tvorbě pro děti.

Festival THEATRUM KUKS navazuje na tradici Kuksu jako hudebního, divadelního a uměleckého centra evropského významu. V doprovodný programu nechybí diskuze, výlety, výstavy, landartová instalace nebo pouliční divadlo. Každý si zde najde svoje "baroko".

Hlavním krédem festivalu je víra, že baroko má mnoho společného s dneškem a i po 300 letech dokáže zaujmout, překvapit či pobavit. Nové a nečekané dimenze, ale také autentické interpretace v duchu doby barokní pak nechávají ožít unikátní genius loci kukského areálu a blízkého okolí. 

„THEATRUM KUKS objevil během těch 20 let pro laickou i odbornou veřejnost řadu původních děl vázaných na hraběte Šporka, hudebních i divadelních, která v obnovené premiéře představil. Stal se jedinečnou příležitostí pro bezbariérové setkávání umělců s umělci a umělců s veřejností. THEATRUM KUKS je prostor, v němž se z barokní inspirace rodí současné umění,“ říká ředitelka festivalu Kateřina Bohadlová. 

Program 20. ročníku

Letos se můžete těšit například na varhaníka, pedagoga i popularizátora Jaroslava Tůmu, proslulého slovinského loutkáře, hudebníka a režiséra Matija Solce či oblíbený soubor Ensemble Damian se svou nově zkomponovanou operou Piráti

Nebude chybět ani „nové baroko“ v podání Geisslers Hofcomoedianten, kteří jsou pevně vtisknuti v základech festivalu a představí koprodukční projekt Římská Lukrécie 2021Zelenavého ptáčka či speciální novinku jen pro 27 diváků.

Spolupráce s Divadlem Continuo přinese výtvarně pohybové představení Hic Sunt Dracones, ale i pětidenní workshop v Braunově Betlémě (Kde je hranice mezi živou a neživou hmotou?)

dětským představením Kabinet zázraků neboli Orbis Pictus dorazí do Kuksu Naivní divadlo Liberec, Ensemble Sporck s Lukášem Vytlačilem vzdá poctu Johannu Philippu Kirnbergerovi. 

Nebude chybět jedinečné vystoupení v diváky velmi oblíbené Šporkovské hrobce

Skupina Malina Brothers pak na závěr festivalu pokřtí své CD natočené v Kuksu pod názvem Baroquegrass na unikátním koncertu s hosty Robertem Křesťanem a Františkem Černým.

V rámci oslav 20. výročí festivalu se ve výstavní síni ve Staré radnici ve Dvoře Králové uskuteční výstava VTK20 (do 29. srpna), na níž se představí výtvarně činné osobnosti, které za zmíněné období jakýmkoliv způsobem ovlivnily program festivalu. 

Doprovodný program Theatra Kuks 2021 nabídne pouliční divadlo, Barokování nejen s francouzskou spisovatelkou Anne Delaflotte Mehdevi, které v roce 2019 vyšel román Divadlo světla.

Festival nabídne komentované prohlídky výstavy linorytů Pavla Piekara stejně jako možnost navštívit audiovizuální prohlídku s binaurálním zvukem v Galerii loutek Jiřího Nachlingera. 

Ve spolupráci s Fakultou designu a umění Ladislava Sutnara ZČU vznikne světelná instalace, návštěvníci se mohou těšit i na barokní ohňostroj.

Program festivalu a další potřebné informace najdete na www.theatrum-kuks.cz

Část programu je zdarma, Vstupenky na vybraná představení lze zakoupit v síti GoOut.net.Související články
Festival Theatrum Kuks letos i ve výstavní síni na Staré radnici ve Dvoře Králové (do 29. srpna 2021)
Nevážné divadlo o hereckém souboji - barokní battle zdarma před Hankovým domem (21. srpna od 18 hod.)
Festival Theatrum Kuks již pozdravil Dvůr Králové: zaplněné Hankovo náměstí se smálo
Baroko je éra, kterou máme nejvíc pod kůží. Ve východních Čechách je na každém kroku, vysvětluje Stanislav Bohadlo
Vaše komentáře

Přečteno 549x
 
Hodnocení článku:
04.10.2021 - Železniční výluka v úseku Police nad Metují - Broumov se koná od 16. do 24. 10. 2021. Další výluka Hronov - Broumov je od 25. do 29. 10. 2021
30.09.2021 - Železniční trať mezi Hradcem Králové a Opatovicemi nad Labem by měla být zdvoukolejněná v roce 2027.
09.09.2021 - Očkovací kamion v pěti městech naočkoval od 3. do 7. září 476 zájemců.

Volná pracovní místa
Učitel/ka VV (ZŠ Schulzovy sady)

Kuchař/ka (Domov důchodců)

Uklízečka (Domov sv. Josefa) 

Tým pro nové oddělení (Vividus East DKnL)Logoped/ka (Domov sv. Josefa)


Kalendář akcí