Vyhledej
Novinky emailem
Jaroměřsko > Architektura

Známe plán rekonstrukcí a revitalizací nádraží do roku 2022. Dvůr Králové je na seznamu také. V Hradci Králové se bude rekonstruovat, v Pardubicích modernizovat.

Redakce / 30.08.2017, Dvůr Králové nad Labem
Jak sdělil portálu Královédvorsko.cz zástupce SŽDC (Správa železniční dopravní cesty), s rekonstrukcí výpravní budovy ve Dvoře Králové nad Labem se v sestaveném pětiletém plánu počítá. Zahájení rekonstrukce místní nádražní budovy se předpokládá v roce 2022, celkové odhadované náklady jsou 25 mil. korun.

Potvrdily se tak informace z května letošního roku, kdy Jaroslav Špína, ředitel Správy osobních nádraží Hradec Králové, zaslal vedení města dopis, ve kterém popisuje tento svůj záměr. V plánu je celková oprava výpravní budovy, včetně výměny instalací, opravy obvodového pláště budovy a perónního přístřešku. Součástí opravných prací budou řešena i bezbariérová WC pro veřejnost. Hledat se také bude smysluplné využití volných nebytových prostor v prvním nadzemním podlaží, navazujících na odbavovací halu.

Více o tomto záměru čtěte v článku vydaném 1. června 2017.

Za 5 let se 400 nádraží opraví, 160 revitalizuje

Jak se píše v tiskové zprávě, SŽDC v prvním roce správy nádraží intenzivně pracovala na přípravě detailního plánu komplexních rekonstrukcí, modernizací a revitalizací výpravních budov, nikoliv jen dílčích zásahů a akutních oprav. Ročně se očekávají stavební práce u více než stovky staničních budov a zastávek. 

Přelomový z tohoto pohledu bude příští rok, kdy výrazně naroste množství větších investičních akcí. Státní organizace dále plánuje připravit každý rok celkové modernizace padesátky nádraží. Souhrnné náklady na správu, opravy a investice v letech 2017 až 2022 dosáhnou výše 8,4 miliardy korun.

 „Podařilo se nám dotáhnout převod nádraží do majetku státu a otevřít tak cestu k větším investicím do zanedbaných budov. Jsem rád, že práce začaly ihned po převodu a první výsledky už jsou vidět. Každý, kdo pravidelně cestuje vlakem, však potvrdí, že nás v této oblasti čeká ještě mnoho práce. Modernizovaných nádraží ale bude v příštích letech rapidně přibývat,“ konstatuje ministr dopravy Dan Ťok. Za první rok správy nádraží vynaložila SŽDC do oprav, stavebních úprav nebo projektové přípravy přes 215 milionů korun. Zcela dokončených je 149 stavebních akcí za bezmála 110 milionů, další desítky větších či menších oprav běží. 

V letošním roce - 2017 - jsou v plánu především opravy za bezmála 600 milionů korun, dalších 45 milionů jde na zahájení rozsáhlejších rekonstrukcí sedmi nádraží včetně Hradce Králové. „V dalších letech se bude částka na větší stavební akce dále zvyšovat. Připravují se modernizace pražského hlavního nádraží, českobudějovického a také hlavního nádraží v Plzni nebo v Pardubicích,“ říká generální ředitel SŽDC Pavel Surý. 

V příštím roce - 2018 - se dokončí první investiční akce z letošního roku a doběhnou také dílčí opravné práce. Rozběhnou dse i důležité rekonstrukce staničních budov, například v Bílině, Frenštátu pod Radhoštěm, Křižanově, Šternberku a Huštěnovicích, zahájí se také dlouho očekáváná přestavba kolínského nádraží.

Během roku 2019 se soupis investičních akcí rozroste o další padesátku. Součástí by měla být běžná nádraží, kde si modernizaci vyžaduje stavebně technický stav, ale také důležitá nádraží z pohledu cestujících. Bude se jednat o velké stanice s významným počtem cestujících, jako je uvedené pražské hlavní nádraží nebo třeba nádraží v Berouně, Českých Budějovicích, Plzni, Jihlavě, Chodově či pražské smíchovské nádraží. SŽDC předpokládá, že v období 2019 a 2022 bude každý rok připravena v průměru padesátka projektů na větší revitalizace, což si vyžádá přibližně 900 milionů ročně.

„Celkově za pět let částečně opravíme téměř 400 nádraží a 160 kompletně zrevitalizujeme,“ vyjmenovává Tomáš Drmola.

„Jistá omezení vidíme v hodnocení ekonomické efektivnosti projektů. Obávám se, že se nevyhneme nutným redukcím předimenzovaných objektů,“ vysvětluje náměstek Drmola. Další důležitým faktorem je atraktivita menších nádraží a obtížné hledání využití nejen komerčních prostor. „Také se musíme vypořádat s možnými průtahy při přípravě projektů a kapacitními možnostmi trhu dodavatelů projektových prací se zkušeností se stavbami na dráze,“ doplňuje.

Kateřina Sekyrková
Zdroj: SŽDC

Související články
Rozpaky nad rekonstrukcí nástupiště na vlakovém nádraží ve Dvoře Králové
ČT24: Rekonstrukce nádraží ve Dvoře Králové vyvolává rozpory
Nádraží Dvora Králové má nová okna, bude mít novou fasádu a dojde i na rekonstrukci nádražní pěšiny. Hledá se využití pro nyní nevyužívané prostory.
Budovu vlakového nádraží i Nádražní pěšinu čeká proměna. Vedení města dostalo dopis od SŽDC s plány. Je to výzva i pro místní podnikatele
V prosinci budou vlaky jezdit podle nového jízdního řádu. Jaroměř čekají malé změny kvůli modernizaci budovy stanice.
V prosinci budou vlaky jezdit podle nového jízdního řádu. Dvůr je beze změn, Jaroměř čekají malé změny kvůli modernizaci budovy stanice.
Vánoční dárek pro Královédvoráky: opravená cesta pro pěší k nádraží
Přestavba vlakového a autobusového nádraží v Náchodě se hlásí o nejkrásnější proměnu 2018
Dřevěnka v Úpici a Tyršův most v Jaroměři si odnesli ocenění v soutěži příkladů dobré praxe
Vaše komentáře
Politika31.08.2017 14:45, Reagovat
Vse jen volebni tah :)
úspěchcestující, 31.08.2017 13:47, Reagovat
Naše královédvorské nádraží se dočká oprav mezi posledními ze všech a to kdo ví jestli, když se SŽDC obává redukcí projektů. A to se starosta chlubil, jak vše intenzivně vyjednával. Za cestující velmi děkuji, ale takto si vyjednávání opravdu nepředstavuji, NE!

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 3495x
 
15.07.2024 - České dráhy vydaly zprávu, která v těchto horkých dnech upozorňuje na vyšší pravděpodobnost závad na infrastruktuře i na vozidlech a souvisejícímu omezení vlakové dopravy. Na jakkoliv dlouhou cestu vlakem si s sebou vezměte dostatek tekutin.
10.06.2024 - Z důvodu závady na hlavním přívodu pitné vody je uzavřené Tyršovo koupaliště - do odvolání.

Kalendář akcí
17.07.2024 15:45 - 17.07.2024 16:45
Jóga pro zdraví a sílu v každém věku
18.07.2024 15:45 - 18.07.2024 16:45
Chůze s trekovými holemi
19.07.2024 15:45 - 19.07.2024 16:45
Jóga pro zdraví a sílu v každém věku
19.07.2024 18:30 - 19.07.2024 21:30
Taneční večer s živou hudbou - Revival
21.07.2024 19:00 - 21.07.2024 22:00
Kino - Hrabě Monte Christo