Vyhledej
Šikovné nákupy
Jaroměřsko > Architektura > stavby

Hejtman navštívil Josefov a slíbil pomoc s opravou hradeb

Redakce / 18.11.2019, Jaroměř - Jaroměřsko
Záchrana josefovské pevnosti překračuje možnosti městské samosprávy. Město v následujících 3 letech do rekonstrukce investuje 130 miliónů Kč, z toho 80 % jde z fondů EU. Za to však město opraví jen zlomek.
 
Hradby josefovské pevnosti se rozpadají, do zdiva zatéká a zima situaci jen zhoršuje. Odhadované náklady na záchranu unikátní pevnosti dosahují téměř šest miliard. 

Již na konci 18. století, kdy pevnost 7 let vznikala, stála stavba práci asi 20 000 lidí, z toho přibližně 11 000 vojáků. Stavba tehdy obnášela nejen vyhloubení příkopů a navršení zemních valů, ale také přemístění říčních koryt. Toky Labe a Metuje byly zregulovány, přehrazeny a jejich soutok posunut o sedm set metrů dál po proudu. Přičemž obě řečiště ještě kilometr před soutokem propojil kanál, aby tu mohl vzniknout umělý ostrov. Stavba spolykala pískovec z lomů v Dubenci, Žirči a Choustníkově Hradišti a dřevo z albrechtických, královédvorských, mosteckých a náchodských lesů. 
Aby se alespoň část dřeva ušetřila, čtvrt miliarda cihel z jaroměřských cihelen byla vypálena poprvé v českých zemích na černém uhlí z radvanického uhelného revíru. 

„S ministerstvem kultury a ministerstvem pro místní rozvoj začneme jednat o vytvoření systémové podpory pro takto významnou památku národního významu, jejíž záchrana dalece přesahuje možnosti městské samosprávy. Při jednáních bude náš kraj spolupracovat nejen s městem, ale také Ústeckým kraje, kde se nachází podobná pevnost – Terezín,“ uvedl hejtman Jiří Štěpán, který Josefov v minulém týdnu osobně navštívil.


Kateřina Sekyrková

Zdroj: Královéhradecký kraj, pevnostjosefov.cz

 

Související články
Hasiči pátrali v noci v josefovském podzemí po fotografovi netopýrů

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 232x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
InzerceVolná pracovní místa
Kuchař/ka (Domov důchodců)


Odborný referent (Město Dvůr Králové n. L.)

Sociální pracovník (Město Dvůr Kr. n. L.)

Zdravotní sestra (Diakonie ČCE Dvůr Kr. n. L.)

Všeobecná sestra (DSJ v Žirči)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)


Kalendář akcí