Vyhledej
Novinky emailem
Jaroměřsko > Architektura > sochy, mobiliář

Nevyužívanou pokladnu stadionu nahradila ve Dvoře Králové knihobudka

Redakce / 7.08.2019, Dvůr Králové nad Labem
V úterý 6. srpna 2019 odpoledne proběhl křest První dvorské knihobudky, která jako první ve městě nabízí možnost bezplatného předávání a putování knih. Kromě knihobudky se otevřela a zpřístupnila také stráň nad letním stadionem ve Dvoře Králové, neboť knihobudka je umístěna za oplocením stadionu - a to v bývalé pokladně, která již nebyla léta využívána.

FOTOGALERIE - Křest knihobudky a zpřístupněná stráň nad stadionem.

Knihobudky jsou již součástí téměř každé obce - a to včetně těch malých, kde nahrazuje každodenní služby chybějící knihovny. Funguje na jednoduchém principu: kolemjdoucí si vybranou knihu půjčí a po přečtení ji vrátí nebo nahradí jinou knihou, která mu doma již překáží. Vrátit knihu není nutné do původní knihobudky: vyhlášené jsou například knihobudky na vlakových či autobusových nádražích, kde slouží zejména cestujícím. Cílem je užitečná recyklace stále pěkných knížek, a to bez věkového omezení čtenáře.

V První dvorské knihobudce se hned při křtu objevily knihy různých žánrů a věkových úrovní, některé dokonce s věnováním. Knihobudka má šanci stát se důležitou součástí života ve městě. Zkušenosti ostatních měst a míst v ČR jsou odlišné a nelze nic zaručit, neexistuje jeden zaručený návod na úspěch. Knihobudky mají i různé podoby  - od jednoduché skříně umístěné v interiéru přes bývalé telefonní budky až po speciálně vyrobené dřevěné schránky různých velikostí. Specifická jsou také umístění: v blízkosti koloniálů či obecních úřadů na vesnicích, na koupalištích, nádražích či na pěších zónách velkých měst. Na Královédvorsku například síť knihobudek zakládá aktivně ZŠ a MŠ Bílá Třemešná.

V případě Dvora Králové si účastníci křtu vychutnávali nejen vložení prvních knížek do prázdných polic, ale také následný piknik na stráni. Mnozí zavzpomínali na dobu, kdy na stráni sedávali se svými tehdejšími spolužáky. Zajímavá byla reakce těchto lidí: až na místě jim došlo, jak jim tato stráň chyběla a jaký význam může mít pro návštěvníky centra. Je na nás všech, jak se ke znovuotevřené stráni postavíme. Doufám, že se nevyplní očekávání pesimistů, kteří vzpomínají na toto místo jen jako na místo plné jehel a střepů skleněných lahví od alkoholu. Je to jedno z nejlepších míst v centru pro odpočinek. Chovejme se tak k němu. 

Kolemjdoucí se ptali, jaký zápas se hraje, když tam sedíme. Žádný! Nyní již není nutné, aby se hrál na letním stadionu ligový fotbalový zápas: stráň je všem k dispozici přes vstup kolem knihobudky v danou provozní dobu stadionu (nyní každý den od 8 do 20 hod.). 

Křtu knihobudky se zúčastnili zástupci institucí, které se na vzniku či provozu knihobudky podílejí: Mgr. Martina Kubíková (ředitelka dvorského gymnázia), Ing. Jan Horsák (ředitel TSm Dvůr Králové), Marta Pešková Staníková (ředitelka Městské knihovny Slavoj), Ing. Ctirad Pokorný (vedoucí odboru RISM) a samozřejmě členky Spolku pro Dvorek (oficiální podoba Spolku dvorských holek), které akci organizovaly a vznik knihobudky iniciovaly i na základě zkušenosti s jarním Bazarem knih. Ten se bude konat i na podzim 9. listopadu 2019, opět v prostorách dvorského gymnázia. 

Jim všem patří velký dík. 

Přítomen byl i místní spisovatel Jaroslav Kratěna, který organizátory mile převapil složenou básní pro tuto příležitost:

Nemaje o vašem spolku tušení,

málem jsem propadl vzrušení,

co všechno u ďasa ještě,

nebude v našem městě?!

Však dopátrav se obsahu,

seberu všechnu odvahu,

překonám cestu, necestu,

bych dostavil se ku křestu

tak záslužného zařízení;

zvlášť, když s knihami mám leccos do činění!


Kateřina Sekyrková

Související články
Knihobudka nahrazuje v Mostku zrušenou knihovnu. Knihy se vrací i mění.
Základní škola v Bílé Třemešné zakládá síť knihobudek. Lidé, čtěte!
První knihobudka ve Dvoře Králové nad Labem již slouží veřejnosti
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 2402x
 
22.07.2024 - Pozor na odkloněnou trasu na železniční trati Prahy - Hradec Králové - Trutnov: rychlíky linky R10 budou během plánované výluky zastavovat místo stanice Praha-Libeň ve stanici Praha-Vysočany od úterý 16. července nepřetržitě do soboty 24. srpna 2024.
15.07.2024 - České dráhy vydaly zprávu, která v těchto horkých dnech upozorňuje na vyšší pravděpodobnost závad na infrastruktuře i na vozidlech a souvisejícímu omezení vlakové dopravy. Na jakkoliv dlouhou cestu vlakem si s sebou vezměte dostatek tekutin.
10.06.2024 - Z důvodu závady na hlavním přívodu pitné vody je uzavřené Tyršovo koupaliště - do odvolání.

Kalendář akcí
23.07.2024 18:00 - 23.07.2024 22:00
NáChodka turnaj v šipkách
23.07.2024 18:00 - 23.07.2024 22:00
NáChodka turnaj v šipkách
24.07.2024 15:45 - 24.07.2024 16:45
Jóga pro zdraví a sílu v každém věku
25.07.2024 13:00 - 25.07.2024 15:30
Workshop - praktická ukázka malování na sklo
25.07.2024 15:45 - 25.07.2024 16:45
Chůze s trekovými holemi