Vyhledej
Šikovné nákupy
Jaroměřsko > Architektura > sochy, mobiliář

Město vybralo do památkové zóny lavičky, budí u lidí emoce, bohužel negativní

Nový mobiliář se lidem nelíbí

Redakce / 13.08.2020, Dvůr Králové nad Labem
Na pěší zóně v památkové části centra Města Dvůr Králové se na začátku srpna objevil nový prvek: barevné plastové truhlíky ve tvaru kýblů obehnaných černou sedací základnou. Hned od počátku budil tento nový městský mobiliář nejen na sociálních sítích pozdvižení. Nejvíce diskutující zajímalo, kdo nové lavičky vybíral a kolik stály.
 

FOTOGALERIE - Městský mobiliář - lavice v květináči v jednom

Vyjádření města

“Cena tří sestav laviček s květináči bez výsadby stála 193.700 Kč, uhrazena byla z prostředků Technických služeb města (TSm), které měly pro tento účel vyhrazeny ve svém rozpočtu,” sdělila našemu portálu Miroslava Kameníková, tisková mluvčí města. Zároveň dodala, že nákup vybraného mobiliáře patří do kompetence TSm a nákup dalších sestav není v blízké budoucnosti plánován. Ačkoliv patří nákup mobiliáře do kompetence TSm, výběr sestav, dle jejích slov, provedly TSm na základě pracovní schůzky vedení města s dalšími členy rady, na které se řešilo i případné umístění tohoto mobiliáře. “Nakonec byla zvolena pěší zóna v Revoluční ulici, kde dosud lavičky zcela chyběly. Jedná se však o mobilní sestavy, které je možné kdykoliv přemístit na jiná místa,“ dodala Kameníková. 

Názory radních

Radní a předseda komise životního prostředí Ing. Vítězslav Šturma, MBA (Východočeši) nám sdělil, že byl na zmíněné pracovní schůzce a byl seznámen s katalogem firmy, od které se nakonec mobiliář zakoupil. Přesto nerozhodoval o výběru konkrétního produktu. “O potřebě vyřešení zeleně na pěší zóně v Revoluční ulici se jednalo již dříve na komisi životního prostředí, ale samotná komise o koupi a výběru mobiliáře nevěděla. Na jaře bohužel z důvodu pandemie nezasedala,” dodal Šturma. Zároveň potrvdil, že na pracovní schůzce bylo řečeno, že pro umístění mobilního mobiliáře v památkové zóně není nutné žádat o závazné stanovisko památkářů. 

Ing. arch. Ota Černý (Česká pirátská strana), který je radní a zároveň předsedou stavebně architektonické komise, potvrdil, že byl na jednom z jednání rady města (dále RM) seznámen s umístěním nového mobiliáře na pěší zónu, ale o výběru nerozhodoval. Naopak požadoval, aby byla oslovena stavebně architektonická komise, která o tom nevěděla. Své vyjádření k výběru nového mobiliáře, zveřejnil zde.

Další z radních, Mgr. Dušan Kubica (ČSSD), o nákupu vybraného mobiliáře vůbec nevěděl, ale připustil, že na vybraném jednání RM mohl chybět. Jelikož se jednalo o bod mimo oficiální zápis, není tato diskuse součástí žádného ze zápisů jednání RM.

Městský architekt chtěný a neschválený

Občané města se díky novému městskému mobiliáři opět začali zajímat o zřízení funkce tolik diskutovaného městského architekta. Právě ten by mohl v budoucnu zabránit podobnému nekoncepčnímu řešení. Na posledním zastupitelstvu bylo dokonce navrženo paní zastupitelkou Martou Peškovou Staníkovou (DKoalice) usnesení, které by zřízení tolik diskutovaného městského architekta podpořilo. 

Než došlo k hlasování, pan místostarosta Jan Helbich (hnutí ANO) všechny přítomné upozornil, že městský architekt bude lidem mluvit i do toho, jaký budou mít u domu plot. Jak nám potvrdil Ing. arch. Ota Černý již dříve v tomto rozhovoru, městský architekt je poradní orgán, který nemusí být dokonce ani zaměstnancem úřadu na plný úvazek a rozhodně jeho role není lidi omezovat v tom, jaký budou mít plot. Ano, městský architekt může být špatný i dobrý, ale jak konstatovala na zastupitelstvu ředitelka knihovny paní Marta Pešková Staníková, Česká komora architektů nabízí pomoc při jeho výběru. Názor člena této komory na pozici městského architekta si můžete přečíst i zde

Pro městského architekta nakonec hlasovala celá opozice (9 hlasů) kromě pana Béma a Šrámka (ODS), kteří se hlasování zdrželi, proti byl pan Kříž a Gluz (oba hnutí ANO), dále se hlasování zdrželi zástupci hnutí ANO kromě 1 chybějícího zastupitele. Zřízení pozice městského architekta nebylo schváleno

Přepis audiozáznamu diskuse o městském architektovi na ZM je zde

Otázkou zůstává, zda se městu takový městský architekt vyplatí. Dvůr Králové má v šuplíku projekty, které nebyly a nebudou nikdy realizovány: za posledních 6 let to byly například nová budova komunitního centra v areálu městského muzea nebo lezecká stěna na nově rozšířené křižovatce v Podharti. Konečná částka za jejich pořízení dává jednu z odpovědí, zda se městský architekt dlouhodobě městu vyplatí. A barevné plastové velkoobjemové truhlíky na pěší zóně jsou jen dalším argumentem, proč mu dát zelenou. 

Požádali jsme o vyjádření členku komise životního prostředí Mgr. Linda Harwot, PhD., která na posledním zasedání ZM si vysloužila potlesk za svůj projev na téma veřejná zeleň ve Dvoře Králové (přepis projevu je zde). “Oceňuji snahu ozelenit pěší zónu a umístit do ní odpočinkové lavičky. Jsem zcela pro kombinaci historického a moderního, ale aby výsledek působil přirozeně, je třeba, aby byly při výběru mobiliáře zohledněny všechny okolnosti. I proto komise pro životní prostředí dlouhodobě podporuje zřízení funkce městského architekta, který tyto potřebné zkušenosti a nadhled má a mohl by díky nim dostat naše město esteticky na jinou úroveň. V případě vybraného mobiliáře je nutné velkou hmotu květináčů vyvážit odpovídajícím objemem rostlinné výsadby.”

Nedoceněný veřejný prostor

V případě nových laviček nehraje až tak velkou rolik cena za jejich pořízení, ale hodnota veřejného prostoru ve Dvoře Králové. V současnosti zde občané téměř v přímém přenosu mají možnost díky iniciativě členů Tyršova plaveckého klubu sledovat zarážející přístup vybraného projektanta k rekonstrukci rekreačního bazénu v areálu vyhlášeného prvorepublikového Tyršova koupaliště (více informací zde). Bohužel spokojenost nepřineslo ani tamní nové sociální zázemí, kde vybavení ani řešení prostoru sprch není ideální pro provoz koupaliště.

Někdo z radních vybral na základě svých kompetencí, uměleckého cítění a osobních preferencí na pěší zónu nevhodný mobiliář. Nejen pro Dvoráky je to příklad toho, kam se rozvoj města může ubírat, když se zkušení odborníci (městský architekt nebo příslušná komise) nemají možnost ke změnám vyjádřit. Nebo když město nerespektuje jejich názory ...

Kateřina Sekyrková

Foto: redakce, firma Terra, Pinterest

 

Související články
Proč by mělo mít město městského architekta? Aby se nevyhazovaly miliony oknem!
Proč by Dvůr Králové nad Labem měl mít svého městského architekta a co je jeho prací
Hledá se městský architekt pro Dvůr Králové. Skutečně se hledá, nebo vybírá?
Přepis neschváleného usnesení na téma zřízení městského architekta (ZM červen 2020)
Veřejná zeleň ve Dvoře Králové nad Labem
Vyjádření Ing. arch. Oty Černého k novému městskému mobiliáři

 
Vaše komentáře
Mobiliář v Revoluční ulici, 17.08.2020 18:25, Reagovat
Zdravím všechny Dvoráky,

jsem nadšený z diskuze okolo nových laviček v Revoluční ulici. Vzpomínáte na rok 2009 a Entropu Davida Černého v Bruselu? Půlce Evropy se to líbilo a půlka byla šokovaná, ale hlavně psalo se o nás a bylo to něco nového a jiného. Myslím, že nejde o barvu květináčů (i když proč šedivé nebo černé), ale tak jak správně napsala paní Harwot, důležité je i správně osadit květinami. V této ulici jsou daleko větší problémy - padají cihly a omítka z objektů, proluka pod "Baťovými", kde parkují neustále dvě auta a hromadí se barevné pytle s odpadem a další materiál. Pojďme se raději všichni zaměřit na to, aby auta nejezdila až ke Komerční bance a neprojížděla dále pěší zónou a lidé, kteří si na nové lavičky sednou, mohli v klidu odpočívat a debatovat.

Děkuji za přečtení a přeji krásný zbytek léta.
Luděk Krýza
Mě se líbí ;-)František Pecen, 15.08.2020 20:29, Reagovat
Jsou legrační a hravé. Jako mínus vidím jejich využití v horkých dnech.
 
 
Přečteno 4428x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
InzerceVolná pracovní místa
Kuchař/ka (Domov důchodců)


Odborný referent (Město Dvůr Králové n. L.)

Sociální pracovník (Město Dvůr Kr. n. L.)

Zdravotní sestra (Diakonie ČCE Dvůr Kr. n. L.)

Všeobecná sestra (DSJ v Žirči)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)


Kalendář akcí