Vyhledej
Novinky emailem
Jaroměřsko > Architektura

Den architektury v Jaroměři (5. října 2019) přiblíží proměnu města za posledních 30 let

Redakce / 1.10.2019, KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
V souvislosti s mezinárodním dnem architektury (první říjnové pondělí) se již po deváté koná v ČR a Slovensku akce spolku Kruh, která umožňuje široké veřejnosti nahlédnout na své okolí nevšední optikou pod vedením architektů, historiků a odborníků, kteří jim přibližují zajímavosti z jejich čtvrtě, bydliště i širšího okolí.

Jedná se o celorepublikový festival, do kterého jsou zapojena česká a moravská města a obce všech velikostí. Letos se uskuteční kolem víkendu 5. až 6. října 2019. 

Jaroměř (popsáno níže) je jedno ze 4 měst, která se z Královéhradeckého kraje do akce zapojily. Dalšími jsou Broumov (letos se zaměří na obřadní síň a kostelík Panny Marie), Jičín (2 témata: Valdická brána a Čeněk Musil),  Hradec Králové (2 filmy a 2 procházky). Celý program je ke zhlédnutí zde.

Festival se koná každoročně průměrně v 75 městech a obcích či místech, a to během více než 190 akcí během dvou dnů. V roce 2018 však padl historický rekord a celkem 333 akcí se konalo v 93 městech, z toho čtyři na Slovensku. Den architektury nejsou jen procházky, ale také cyklojízdy, plavby, projekce, diskuze, workshopy pro rodinné publikum, umělecké instalace a happeningy.

Letošní téma - porevoluční doba

Téma letošního festivlau souvisí s výročím 30 let od Sametové revoluce, která nám otevřela dveře na západ a zároveň odhalila československou architekturu světu. Den architektury 2019 je tedy primárně zaměřen na stavby a realizace vzniklé v porevolučních letech v historickém kontextu původní zástavby. Snahou bude pojmenovat 90. léta v celé jejich šíři ať již v pozitivním nebo zdánlivě negativním smyslu, protože obojí přispělo svou měrou k následujícímu vývoji. Rádi bychom otevřeně diskutovali o smyslu a opodstatněnosti městských satelitů a východnosti a efektivnosti revitalizaci sídlišť. Své místo v programu mají zástupci architektury pozdní postmoderny, dekonstruktivistických pokusů i developerských projektů. Velkým tématem, téměř specifickým pro toto období, jsou obnovy a rekonstrukce historických budov a architektonických památek.

Podtématem roku 2019 je výročí 100 let od vzniku Bauhausu, který je na českém a slovenském území symbolicky zastoupen funkcionalistickou architekturou.

Průvodce výstavbou a vývojem v Jaroměři

Zájemce o akci čeká v Jaroměři procházka s památkáři Jiřím Balským a Matějem Kubinou o výstavbě obchodních domů, satelitní výstavbě, zajímavých příspěvcích architektury, aktuální podobě města. Vývoj města Jaroměř se po stavební stránce od roku 1989 příliš neposouval. Je možné sledovat rozvoj průmyslové výroby, ale i úpadek. Dílčí přestavby, dostavby. Výraznější proměnou prochází město až v posledním desetiletí. Sraz je v sobotu 5. 10. 2019 v 9:00 na parkovišti Penny Market v ulici Na Kameni.

Mezinárodní den architktury

Mezinárodní den architektury jako takový je oficiálně stanoven na první říjnové pondělí. V České republice a lokálně na Slovensku však neslavíme pouze jeden den, ale celý týden architektury - letos od 1. do 17. října 2019.  Den architektury není jen architektura a urbanismu, ale i širší souvislosti, které stojí na pozadí vzniku každého domu, parku, čtvrtě či města.

Města a místa zapojená do festivalu v roce 2019

Banská Bystrica, Bardejov, Bechyně, Benešov, Beroun, Bílovec, Bratislava, Brno, Broumov, Bublava, Bystřice pod Hostýnem, Čadca, Čejkovice, Černošice, Česká Lípa, Český Dub, Český Krumlov, Děčín, Dolní Břežany, Dolní Vítkovice, Dúbravica, Francova Lhota, Frýdek-Místek, Hodonín, Hradec Králové, Hranice, Hrubý Šúr, Humpolec, Jablonec nad Nisou, Jaroměř, Jelšava a Magnezitovce, Jeseník, Jičín, Jihlava, Kamenický Šenov, Kežmarok, Kopřivnice, Košice, Kremnica, Kroměříž, Kutná Hora, Kyjov, Lednice, Libčice nad Vltavou, Liberec, Litoměřice, Litomyšl, Lomnice nad Popelkou, Louny, Mělník, Mnichovo Hradiště, Most, Nitra, Nová Paka, Nymburk, Olomouc, Opava, Ostrava, Pardubice, Partizánske, Pavlov, Piešťany, Písek, Plzeň, Považská Bystrica, Praha, Prachatice, Prostějov, Přerov, Rožnov pod Radhoštěm, Řevnice, Sazovice, Slavkov u Brna, Slavonice, Sliač, Stará Ľubovňa, Šumperk, Tábor, Teplice, Týn nad Vltavou, Ústí nad Labem, Ústí nad Orlicí, Úvaly u Prahy, Valašské Meziříčí, Valtice, Veselí nad Lužnicí, Vimperk, Vizovice u Zlína, Volyně, Vratislavice nad Nisou, Vysoké Mýto, Zábřeh, Zlín, Zvolen, Žamberk, Znojmo, Žatec, Žďár nad Sázavou, Žilina.
Související články
Jaroměřská lávka J. A. Komenského – Stavba roku 2015 a nejdražší rohožka v České republice
Známe letošní vítěze soutěže Stavba roku v Královéhradeckém kraji, Karsit v Jaroměři nebodoval
Dřevěnka v Úpici a Tyršův most v Jaroměři si odnesli ocenění v soutěži příkladů dobré praxe
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 1498x
 
15.07.2024 - České dráhy vydaly zprávu, která v těchto horkých dnech upozorňuje na vyšší pravděpodobnost závad na infrastruktuře i na vozidlech a souvisejícímu omezení vlakové dopravy. Na jakkoliv dlouhou cestu vlakem si s sebou vezměte dostatek tekutin.
10.06.2024 - Z důvodu závady na hlavním přívodu pitné vody je uzavřené Tyršovo koupaliště - do odvolání.

Kalendář akcí
17.07.2024 15:45 - 17.07.2024 16:45
Jóga pro zdraví a sílu v každém věku
18.07.2024 15:45 - 18.07.2024 16:45
Chůze s trekovými holemi
19.07.2024 15:45 - 19.07.2024 16:45
Jóga pro zdraví a sílu v každém věku
19.07.2024 18:30 - 19.07.2024 21:30
Taneční večer s živou hudbou - Revival
21.07.2024 19:00 - 21.07.2024 22:00
Kino - Hrabě Monte Christo