Vyhledej
Novinky emailem
Jaroměřsko > Turistika > zajímavá místa

Vzácná Maranská kuřata se líhnou v Žirči

anonymně / 25.03.2018, Žireč
S příchodem jara se začala v Žirči u Baierů líhnout první letošní kuřátka. A u toho samozřejmě nesměla chybět i zvířecí reportérka Českého rozhlasu Hradec Králové, Blanka Malá.

Maranská slepice je velká, klidná, v hejnu nekonfliktní a výborná nosnice. A její zvláštností jsou vajíčka zabarvené jako čokoláda.


Chov těchto slepic není v Česku není moc běžný. Plemeno pocházející z Francie do České republiky přivezl přední odborník na chov drůbeže Ing. František Šonka, současný předseda Klubu chovatelů maransek.

Odborné knihy uvádějí, že tyto slepice začínají snášet vejce později, až mezi šestým a osmým měsícem. Pokud maransky začnou nést už v pěti měsících, není to dobře. Protože vejce jsou pak menší.


Kvůli tomuto problému se chovatelé snaží maransky „držet", aby brzo nesnášely. Jak se to dělá? Skladbou krmiva. Slepice se nesmí provokovat směsí, která nosnost povzbuzuje. Krmí se pouze ječmenem, ječným šrotem a zeleným.


Maransky také snášejí vejce se silnější skořápkou, do kterých by neměly proniknout bakterie salmonely.

Zdroj: hradec.rozhlas.cz, autoři Blanka Malá, Milan Baják


Související články
Přes 100 let starý recept na bramborové tašky s jablky od Lilky Schweidlerové ze Dvora Králové ohromil redaktory i posluchače Českého rozhlasu
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 1634x