Vyhledej
Jaroměřsko > Co se děje > výstavy

Stálá výstava Cesta legionáře 2 se otevře na den veteránů v Josefově

anonymně / 9.11.2016, Josefov - Jaroměřsko
Československá obec legionářská otevírá už druhou stálou expozici věnovanou československým legionářům. Cesta legionáře 2 představí osudy 15 významných legionářů a jejich osudu v průběhu první republiky a druhého odboje. V pevnosti Josefov u Jaroměře jí ČsOL slavnostně představí v Den veteránů 11. listopadu v 17:00.

Stálá výstava Cesta legionáře 2 navazuje na první výstavu, která byla otevřena 28. října loňského roku a nachází se v budově bývalého pivovaru na hradě Křivoklát. 

Zatímco první díl provádí zákopy 1. světové války a návštěvníky seznamuje především s bojem československých legií na frontách i během občanské války, josefovská expozice má poněkud jiné zaměření. „Rozhodli jsme se na osudu 15 významných legionářů připomenout nejen jejich osud, ale dějiny celé naší vlasti v době první republiky a druhé světové války, protože právě legionáři byly základem naší armády i vůdci domácího i zahraničního odboje“ říká Jiří Charfreitag, tajemník projektu Legie 100 a dodává: „Inspirací pro naši výstavu je komiks Zdeňka Ležáka a Michala Kociána Stopa legionáře 2, jejichž kresby návštěvníky provedou osudy legionářů.“ Atraktivní grafika, spousta zajímavých fotografií a textů i velké množství uniforem a zbraní nabízejí bohatý zážitek jak pro děti, tak pro rodiče.

Mezi legionáři, jejichž příběhem se výstava zabývá, jsou známé i téměř zapomenuté postavy našich dějin. „Zmínil bych třeba Sergeje Vojcechovského, carského důstojníka a předválečného zemského velitele v Praze, kterého v květnu 1945 odvlekla sovětská kontrarozvědka a naše úřady ho bez zastání nechali zemřít v Gulagu,“ říká Charfreitag a dál vyjmenovává: „Obdivuhodnou osobou je také generál Vojtěch Luža, jeden z vůdců Rady tří, který padl v roce 1944 po přestřelce s četníky.“ Že mezi legionáři byli i významní umělci dokládají Zdeněk Štěpánek, který ztvárnil sv. Václava ve stejnojmenném velkofilmu z konce 20. let, či malíř a grafik Otto Matoušek. Tragické osudy legionářů doplňují Josef Mašín, jeden z Tří králů domácího odboje, Rudolf Viest, jediný slovenský generál v prvorepublikové armádě, který byl umučen nacisty po potlačení Slovenského národního povstání. Úspěšné velitele reprezentují Karel Klapálek, velitel našeho praporu, který bojoval v obklíčené pevnosti Tobruk, Alois Liška, dobyvatel pevnosti Dunkerque nebo velitel paradesantní brigády, která se vyznamenala v bojích na Dukle a během Slovenského národního povstání Vladimír Přikryl a další.

Slavnostní zahájení připadá na 11. listopad, tedy Den veteránů a 98. výročí konce 1. světové války. 

„Za přítomnosti vzácných hostů naší novou výstavu otevřeme v 17:00, říká Charfreitag a dodává: „Najdete ji na adrese Kracíkova 12, Jaroměř – Josefov, vstupuje se z Lidické ulice. Pro veřejnost pak výstava bude do konce roku otevřena každý víkend od 10:00 do 16:00. Výstava vznikla v rámci projektu Legie 100 za podpory Ministerstva obrany České republiky.


 
Vaše komentáře

Přečteno 1213x