Vyhledej
Jaroměřsko > Co se děje > hudba

Filharmonie Hradec Králové a Ivan Ženatý zahájí ve Dvoře Králové festival Hudební léto Kuks 2017

Vít Havlíček / 9.05.2017
Zahajovací koncert 8. ročníku mezinárodního festivalu Hudební léto Kuks se bude konat v sobotu 24. června 2017 v 18:00 v kostele sv. Jana Křtitele ve Dvoře Králové. Půjde o slavnostní koncert ke 200. výročí nalezení Rukopisu královédvorského. Vystoupí na něm houslový virtuos a profesor na Institute of Music v Clevelandu Ivan Ženatý a Filharmonie Hradec Králové s dirigentem Vojtěchem Spurným. Zazní hudba českých autorů 19. století – B. Smetany, J. L. Zvonaře, Z. Fibicha a A. Dvořáka.
 

Program koncertu bude dramaturgicky spjat s rukopisnou tématikou. Všechny skladby koncertu pocházejí z per českých autorů z období 2. poloviny 19. století. Na téma Houslista Ivan ŽenatýRukopisu královédvorského vznikla Fibichova symfonická báseň Záboj, Slavoj a Luděk a opera Záboj Josefa Leopolda Zvonaře, z níž na koncertě zazní předehra prvního dějství. Inspirací Smetanovy Slavnostní předehry C dur byla postava Libuše a její proroctví. Vrcholem večera pak bude provedení Koncertu a moll op. 53 pro housle a orchestr Antonína Dvořáka.

Sólistou koncertu bude houslový virtuos a profesor na Institute of Music v Clevelandu Ivan Ženatý. Opakovaně hostuje se slavnými mezinárodními tělesy jako je BBC Symphony Orchestra London, Berliner Symphoniker, Orchesta Nacional de Madrid, ale i předními českými orchestry jako je Česká filharmonie. Ivan Ženatý hraje na vzácné housle Giuseppe Guarneriho “del Gesu” z roku 1740.

Dirigent Vojtěch SpurnýFilharmonie Hradec Králové byla založena v roce 1978 a vystoupila na pódiích významných koncertních síní Evropy (Grosser Musikvereinssaal ve Vídni, Gewandhaus v Lipsku, Victoria Hall v Ženevě aj.). Účinkovala také v Belgii, Francii, Itálii, Nizozemí, Polsku, Španělsku a představila se na významných festivalech v ČR i zahraničí. Dirigentem koncertu bude Vojtěch Spurný, přední český dirigent, klavírista, cembalista a pedagog, který je v současné době šéfdirigentem Filharmonie Bohuslava Martinů ve Zlíně.

Festival pořádá Královédvorský chrámový sbor z.s. spolu se správou hospitálu Kuks a finančně jej podpořilo Ministerstvo kultury a město Dvůr Králové nad Labem. Rezervace vstupenek je možná prostřednictvím mailu rezervace@hudebniletokuks.cz. Další koncerty festivalu se uskuteční tradičně v kostele Nejsv. Trojice v Kuksu. Více informací naleznete na www.hudebniletokuks.cz.

Program zahajovacího koncertu v sobotu 24. června 2017 v 18:00 v kostele sv. Jana Křtitele ve Dvoře Králové:

B. Smetana: Slavnostní předehra C dur
J. L. Zvonař: Předehra k opeře Záboj
Z. Fibich: Záboj, Slavoj a Luděk – symfonická báseň
A. Dvořák: Koncert pro housle a orchestr a moll op. 53

Ivan Ženatý – housle
Filharmonie Hradec Králové
Vojtěch Spurný – dirigent

 

Související články
Hudební léto Kuks 2016 - 7. ročník mezinárodního festivalu
Trumpetista Otto Sauter a soubor Czech Brass uzavřou festival Hudební léto Kuks
Hudební léto Kuks – osmý ročník mezinárodního festivalu
Česko - polské hudební léto 2017 uzavře ve středu 9. srpna Country večer na náměstí Václava Hanky
Má vlast Bedřicha Smetany zahájí ve Dvoře Králové festival Hudební léto Kuks 2018

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 1264x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět