Vyhledej
Novinky emailem
Jaroměřsko > Turistika

Posvíťme na baroko. Spolupráce českého Kuksu a polského Barda má hned 2 cíle

Redakce / 10.11.2022
Náš Kuks i polské Bardo jsou si v mnoha věcech hodně podobní. A také proto se před časem rozhodli spolupracovat, vzájemně si pomáhat a zároveň čerpat evropské dotace na podporu přeshraniční spolupráce obou zemí. Poslední ze společných projektů má hned 2 ušlechtilé cíle.
Prvním cílem projektu Posviťme na baroko je společně vylepšit obdobně zastaralé veřejné osvětlení obou historických míst. A druhým cílem je obě stále krásnější a nyní i lépe osvětlená místa představit turistům ze sousední země. Jdeme na to:

 

1. část projektu - VEŘEJNÉ OSVĚTLENÍ 

Protože Kuks i Bardo identifikovali stejný problém - nedostatky ve veřejném osvětlení na nejatraktivnějších místech, rozhodli se společně najít cestu, jak novým osvětlením zvýšit atraktivitu obou destinací pro jejich mimosezónní nebo večerní návštěvníky. V Kuksu je nejexponovanějším prostranstvím nábřeží u historického mostu přes Labe. Tento prostor s nejvyšší památkovou ochranou postrádal veřejné osvětlení, které by podpořilo genius loci místa a bylo zároveň šetrné, funkční, designově jednotné a esteticky vhodné. Stávající osvětlení v obci tvořila směs různorodých typů svítidel rozmístěných živelně ad hoc v průběhu minulých desetiletí a namnoze zastaralých či na hranici životnosti. Stejný nedostatek vnímá i partnerské město Bardo, které ve svém zrcadlovém projektu "Iluminacja mostu w Bardzie" řeší osvětlení nově opraveného mostu přes Kladskou Nisu. Po dokončení bude osvětlený most z dálky viditelným a stane se velkou turistickou atrakcí. Obec Kuks má díky projektu Posviťme na baroko vyměněno 5 stávajících lamp na turisticky nejexponovanějším úseku nábřeží řeky Labe. Na fotografie z instalace nového osvětlení v Kuksu se podívejte níže do první galerie

2. část projektu - PODPORA CESTOVNÍHO RUCHU


Kuks i Bardo se těší značnému zájmu turistů. Návštěvnost Kuksu ale z drtivé většiny tvoří pouze Češi, návštěvnost Barda pouze Poláci. Příčina pomyslné bariéry je v tom, že návštěvníci z Čech nevědí
o atraktivitách v Polsku. A naopak polští turisté nemají informace o barokních skvostech nedaleko od Adršpachu, který mezitím praská ve švech. Obě atraktivní místa se tak společnou cestou snaží jednak místa zatraktivnit novým osvětlením, ale také zvýšit povědomí obyvatel ve společném příhraničním regionu. Společně tak pracují na informačních a dalších materiálech, kdy čeští turisté v Kuksu dostanou informace o městě Bardo. A naopak polští turisté v Bardo budou informováni o Kuksu. Součástí budou i články v médiích a na sociálních sítích. Také tento a další podobné články jsou součástí této snahy :-)

Představujeme BARDO - město zázraků


Bardo je městečko na Kladské Nise v Dolnoslezském vojvodství pouhých 50 km od hraničního přechodu v Náchodě. První písemná zmínka o Bardu pochází z Kosmovy kroniky, kde se píše o roku 1096, ve kterém český kníže Břetislav II. při útoku na Slezsko dobyl hradiště Bardo. V městečku žije 2451 obyvatel. Díky své historii a množství krásných památek však působí daleko větším dojmem. Nejatrkativnější místa v Bardo jsou BAZILIKA NAVŠTÍVENÍ P. MARIE, KAMENNÝ MOST, POHYBLIVÝ BETLÉM, ZŘÍCENINA STŘEDOVĚKÉHO HRADU, HORSKÁ KAPLE a řada dalších. Informace a o všech památkách najdete na webu města. Nejfotogeničtějším místem Barda je ale menší obdoba našeho Karlova mostu a proto zde o něm níže najdete více informací. V okolí městečka BARDO je také vytvořena síť neuvěřitelných 133 (!) kilometrů singletracků pro cyklisty - projekt se jmenuje Singletrack Glacensis. Více zde. 


BARDO - kamenný most


Umístění Barda na důležité obchodní cestě vedoucí z Čech do Polska znamenalo, že tudy po staletí vedla hlavní komunikační cesta spojující hlavní město Dolního Slezska s českou Prahou a Vídní. 
Všichni kupci, válečníci, králové, poutníci a četní cestovatelé všech stavů a důstojností přešli most přes řeku Nysa Kłodzka ... První most zde byl postaven ze dřeva ve středověku a stál několik století. Stavba kamenného mostu byla dokončena v roce 1589. Konečnou podobu v gotickém stylu získal po přestavbě v roce 1909. Za války byl most zničen a vyhozen do povětří ustupující německou armádou. Z mostu tak zmizely dvě postavy: jedna představující sv. Jana Nepomuckého, druhého Krista ukřižovaného. V roce 1950 byl most opraven, ale bohužel bez soch. Sochu Jana Nepomuckého se podařilo obnovit 25. května 2019. Stále tak svítí novotou. Z mostu můžete obdivovat zurčící proud řeky Nysa Kłodzka. Zajímavostí je, že v roce 1997 most odolal velké povodni, kdy vrcholová vlna byla dlouhá 11 m a řeka se přelila přes vrchol mostu a rozbila některé kamenné desky. Most ale vydržel!

Více informací najdete na hezky zpracovaném webu zde
Fotografie Barda najdete níže v druhé galerii


Registrační číslo projektu: CZ.11.2.45/0.0/0.0/16_008/00002739
Nositel projektu: obec Kuks 


Podívejte se na video o městě BARDO 
FOTOGALERIE - Nové osvětlení v Kuksu

FOTOGALERIE - Městečko Bardo v Polsku - jen kousek od hranic

 
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 325x
 
Kalendář akcí
14.07.2024 19:00 - 14.07.2024 20:30
Kino - Zápisník alkoholičky
14.07.2024 16:30 - 14.07.2024 18:00
Kino - Jak zachránit draka
16.07.2024 18:00 - 16.07.2024 22:00
NáChodka turnaj v šipkách
16.07.2024 18:00 - 16.07.2024 22:00
NáChodka turnaj v šipkách
17.07.2024 15:45 - 17.07.2024 16:45
Jóga pro zdraví a sílu v každém věku