Vyhledej
Novinky emailem
Jaroměřsko > Služby občanům > Rozvoj regionu

Hlasujte pro Oázu pro čápy ve Dvoře Králové nad Labem (do konce listopadu)

Redakce / 26.10.2021, Dvůr Králové nad Labem
Hlasovat můžete opakovaně až do konce listopadu - klidně každý den :-) Kde se daří čápům, je dobře i lidem. A ve Dvoře Králové se jim daří. Víte proč? Aktuálně můžete i vy rozhodnout díky svému hlasu pro obnovu zdravé mokřadní krajiny ve Dvoře Králové, které může být pro čápy oázou. A nejen pro ně!
Jedná se o lokalitu říční nivy (podél Labe) o rozloze téměř 39 hektarů, která je jako stvořená pro obnovu zdravé mokřadní krajiny schopné zadržovat vodu v době srážek a uvolňovat potřebnou vlhkost v období sucha.HLASOVÁNÍ

Pokud tento projekt zvítězí, bude to pro říční nivu ve Dvoře Králové velká naděje. Zatím jsme na předních pozicích! 
Konkurence je výrazná, každý hlas a sdílení se počítá! Můžete hlasovat opakovaně každý den až do konce listopadu. 

Proč se projekt jmenuje Oáza pro čápy?


Právě čáp bílý zastřešuje ochranu mnoha cenných druhů zdravého mokřadního ekosystému. Proto se stal v rámci projektu symbolem, který v lidech vždy evokoval štěstí a de facto je pravdou, že kde se daří čápům, je dobře i lidem.

Projekt Oáza pro čápy se dostal v rámci výběru projektů holandské logistické firmy Raben Group mezi tři nejvýznamnější projekty, které bude firma dlouhodobě podporovat. Lokalitu ve Dvoře Králové ve spolupráci s JARO JAROMĚŘ, kterou firma sama oslovila. 
Česká pobočka holandské společnosti Raben Logistics Czech v zemích, kde působí, dlouhodobě podporuje udržitelné projekty a vzdělává veřejnost o ekologických tématech. Obnova zdravé krajiny stále není dostatečně podporována státní politikou, je nezbytné pro řadu důležitých projektů shánět finance v komerčním sektoru.

Proč se čápům ve Dvoře Králové líbí?

Záběry čápů v níže přiloženém videu, které vysvětluje cíl projektu, pocházejí ze Safari Park Dvůr Králové, kde se zdržuje část divoké populace kvůli možnostem hnízdění i potravním výhodám z přikrmování. Podařilo se nám tak natočit detailní záběry divokých čápů, kteří se zde koncentrují právě proto, že lokalit vhodných pro čápy bohužel není dostatek. Safari Park dlouhodobě spolupracuje se Záchrannou stanicí Jaro Jaroměř i v rámci pomoci zraněným jedincům. 

Informace o projektu ve Dvoře Králové:


KDO JE TO JARO JAROMĚŘ

Akční ochranářskou skupina JARO (původní historický název byl JAroměřští ROpáci) dnes tvoří několik základních organizací Českého svazu ochránců přírody.  Do ochrany přírody se zapojuje celou řadou různých aktivit. Začínali péčí o přírodovědně cenná území, přičemž o některé lokality se nepřetržitě staráme již přes 30 let. Postupně se jejich aktivity rozšířili z Jaroměřska a Náchodska až na celé území České republikyčást západního Slovenskajižního Polska a severního Rakouska.

Skupina JARO již spravuje místo Na Plachtě u Hradce Králové - viz video.


Kateřina Sekyrková
Zdroj: ČSOP JARO JAROMĚŘ

Související články
Oáza pro čápy u Dvora Králové nad Labem vyhrála díky obrovské podpoře veřejnosti
Vaše komentáře
Pojďme pro to něco udělat., 3.10.2021 09:02, Reagovat
Nápad se mi velmi líbí, proto zkusme svými hlasy projekt podpořit. Myslím, že šance je !!!

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 3251x