Vyhledej
Jaroměřsko > Názory/komentáře > Filip Pýcha

80. výročí od podpisu Mnichovské dohody

Redakce / 29.09.2018
Projev k jednomu z nejvýznamnějších výročí naší země.
 
Vážené dámy, vážení pánové.

Před 80 lety, v noci z 29. na 30. září 1938 byla v Mnichově dojednána dohoda mezi Německem, Itálií, Francií a Velkou Británií, podle které se mělo Československo vzdát během deseti dnů svého pohraničí s německým obyvatelstvem. Rozhodlo se „o nás bez nás“. Německý rozhlas o dohodě informoval stručným oznámením již v půl druhé ráno. Československá vláda text dohody obdržela až několik hodin poté a na podmínky přistoupila kolem poledne. Teprve v pět hodin odpoledne začala v Československu série zvláštních rozhlasových relací informujících o dohodě. První promluvil premiér generál Syrový: „Jako voják a jako předseda vlády musil jsem a musím na prvém místě myslet na život vás všech, miliónů pracujících spoluobčanů, mužů, matek a dětí.“ Nejdojemnější ze všech projevů pronesl ministr spravedlnosti, slovenský sociální demokrat Ivan Dérer, který se sice snažil co možná nejklidněji vysvětlit, proč vládě nezbylo, než přijmout mnichovský diktát, postupně ale pozbýval moci nad svým hlasem a na závěr plakal.

Pocit zrady, ponížení, bezmoci. Vojenská akce proti obsazení Sudet by byla po Mnichovu ve světě vnímána nikoli jako sebeobrana, ale jako porušení mezinárodních dohod. Na Československo by bylo nahlíženo jako na toho, kdo rozpoutal válku. Po následném uplatnění územních nároků Polska a Maďarska ztratilo Československo třetinu svého území. Bezbranná a opuštěná Československá republika, jak se tenkrát říkalo - „malá ale naše“, už jen pozvolna směřovala ve vleku historických okolností ke svému konci - k březnu 1939, kdy vznikl fašistický Slovenský stát a Hitlerem vynucený Protektorát Čechy a Morava.

Troufám si tvrdit, že emoční otřes z tehdejší neočekávané zrady našich spojenců Velké Británie a Francie se stal bolestivou součástí české mentality. Sleduji se zájmem každoroční vzrušené odborné i laické debaty o tom,  jestli jsme se - Mnichovu navzdory - měli postavit hitlerovskému Německu na odpor. Co se stalo, nelze odestát. Důležitější otázkou proto je, co si z této historické události odnést ve vztahu k dnešku.

Dovolte mi dva krátké citáty:
Britský premiér Neville Chamberlain řekl: "Jak hrozné, nepředstavitelné, neuvěřitelné je, že bychom měli kopat zákopy a zkoušet si plynové masky kvůli jakémusi sporu ve vzdálené zemi mezi lidmi, o nichž nic nevíme!"
Winston Churchill řekl: „Británie a Francie měly na vybranou mezi válkou a hanbou. Zvolily hanbu. A budou mít i válku.“

Věřím, že nás tato historická zkušenost zavazuje. S tím, co tento národ tehdy prožil, je naší morální povinností zabránit, aby se něco podobného opakovalo. Nejen u nás, ale v jakékoli „vzdálené zemi s lidmi, o nichž nic nevíme“. Lhostejnost, chytračení a ustupování zlu nás totiž, stejně jako tenkrát Brity a Francouze, nakonec dožene.

Děkuji za pozornost.

Filip Pýcha

foto autor: Bundesarchiv, Bild 183-R69173 / CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 de, 

 

 

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 421x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
02.06.2020 - Místa ve vlacích bude opět možné rezervovat přes rezervační systém Českých drah, a to od půlnoci z 2. na 3. června 2020. S výjimkou spojů SC Pendolino, bude zatím předprodej omezen na období od 3. do 13. června 2020.
25.05.2020 - Město Hradce Králové rozdělí mezi místní podnikatele zasažené koronavirovou krizí deset milionů korun. Schválením programu Antivirus - program peněžité pomoci o tom dnes rozhodli zastupitelé města. Město tím chce zmírnit dopady zejména na drobné podnikatele a živnostníky, kteří museli v době nouzového stavu uzavřít provozovny. Příspěvek bude činit až 25 000 korun pro jednoho žadatele.
04.05.2020 - Dnes se opět sejde Zastupitelstvo Královéhradeckého kraje, které bude mimo jiné hlasovat o dotacích pro regionální rozvoj, životní prostředí a zemědělství, které na svém minulém zasedání neschválilo.
29.04.2020 - Od 1. května se otevírají informační centra národních parků a jeskyní v ČR.

Volná pracovní místa

Právník/právnička (MěÚ Dvůr Kr. n. L.)

Vedoucí OŽP (MěDvůr Králové n. L.) 

Učitel na II. stupni ZŠ (ZŠ a MŠ Bílá Třemešná)


Kalendář akcí
20.06.2020 16:00 - 19.09.2020 17:00
Pohádky z Bauerovic zahrádky II