Vyhledej
Šikovné nákupy
Jaroměřsko > Historie > osobnosti

Zemřel legendární motocyklový závodník Miroslav Kudrnáč

Redakce / 22.03.2020
Před pár měsíci loňského roku jsme slavili jeho devadesátku. I v tomto věku, i když už měl zdravotní potíže, stále hýřil optimismem. Ten kdo zrovna nefandil motocyklovému sportu ho po léta znal jako řidiče sanitky a výborného společníka.
 

FOTOGALERIE - Zemřel legendární motocyklový závodník Miroslav Kudrnáč

Pro motocyklovou veřejnost to však byla legenda. Silničním motocyklovým závodům se věnoval téměř dvacet let jako závodník a později jako velmi aktivní pořadatel motocyklových závodů ve Dvoře Králové nad Labem a v Hořicích. Tam se také zapsal do historie závodu 300 zatáček. Do dnešního dne je po něm pojmenována zatáčka před cílem, kde v roce 1961 havaroval. Tato nešťastná havárie byla v jeho sportovní kariéře ale spíše výjimkou, jezdil velmi technicky a své motocykly měl vždy velmi dobře připravené.


Protože patrně nebude možné připravit veřejné rozloučení, rozhodli jsme se udělat vzpomínkové video. Pokud máte fotografie, či videa s Miroslavem Kudrnáčem, pošlete nám je přes úschovnu na e-mail: info@kralovedvorsko.cz. Všechny soubory předáme rodině a vybrané dáme do videa.


Za svoji kariéru, kterou začal v Poděbradech v roce 1947 vyhrál 53 závodů. Jezdil nejen silniční závody, ale i soutěže a závody do vrchu. Zúčastnil se Velké ceny Československa. My Dvoráci si ho hlavně pamatujeme ze závodů ve Dvoře Králové a jeho nezapomenutelné souboje s Vl. Rainem na Ravu. Kudrnáč většinu svých závodů absolvoval na motocyklech ČZ OHC, Jawa a ESU 350. 


V roce 1964 ukončil svojí závodnickou kariéru a začal pomáhat při závodech v Hořicích. Odmával jako startmaršál většinu tamních závodů a stejnou funkci zastával i na obnovených závodech ve Dvoře Králové nad Labem. Z bývalých závodníků udržoval celoživotní přátelství s Oldřichem Kábou a do poslední chvíle se zúčastňoval sezení bývalých závodníků ve vagóně v depu a dvakrát za rok jezdil na schůze svazu závodníků veteránů do Prahy, kde se setkával s většinou svých bývalých soupeřů.

V roce 2006 získal Miroslav Kudrnáč za svoji celoživotní práci v motoristickém sportu cenu města Dvůr Králové nad Labem.

Legendární závodník Miroslav Kudrnáč zemřel 21 března 2020. 

Za Old Racing Club Dvůr Králové nad Labem Oldřich Prokop foto: Josef Holan a archiv rodiny

Dokument o závodech v Hořicích. V čase 22:16 je pád Miroslava Kudrnáče.
Zatáčka před cílem od té doby nese jeho jméno. 
:
 

 

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 3343x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
22.01.2021 - Česká vláda prodloužila do 14. února 2021 nouzový stav pro území České republiky vyhlášený z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru.
07.01.2021 - Opatření proti epidemii covidu-19 v Česku zůstanou na nejpřísnějším stupni systému PES nejméně do 22. ledna.(Zdroj: ministr Blatný po jednání vlády)
03.12.2020 - V neděli 13. prosince 2020 začne platit nový železniční jízdní řád.

InzerceVolná pracovní místa
Právník/právnička (MěÚ Dvůr Kr. n. L.)

Sociální pracovník (MěÚ Dvůr Kr. n. L. - OSPOD)

Sociální pracovník/ice (Domov důchodců DKnL)

Ředitel/ka (Vividus East, s.r.o.)

Zdravotní sestra (Diakonie ČCE Dvůr Kr. n. L.)

Metodik/metodička kvality (PS Dvůr Králové n. L.)


Všeobecná sestra (DSJ v Žirči)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)


Kalendář akcí