Vyhledej
Šikovné nákupy
Jaroměřsko > Co se děje > festivaly

Festival se chystá připomenout držitele Oscara ze Dvora Králové nad Labem

Redakce / 9.09.2019
Opět je tu Královédvorský kulturní festival. I třetí ročník festivalu si klade za cíl připomenout významné osobnosti královédvorské židovské komunity a formou benefice získat prostředky na obnovení památky židovského hřbitova v našem městě.

FOTOGALERIE - Festival se chystá připomenout držitele Oscara ze Dvora Králové nad Labem

Letošní ročník festivalu sestává ze dvou částí. V odpolední části vám zahrají místní hudebníci, a to skupina Silmaril, působící při ZUŠ R. A. Dvorského, skupina Poslední lež, Filip Pýcha a skupina Prádelna z nedalekých Hořic.
 
Ve druhé, večerní části, je pro vás připraveno letní kino. Budeme promítat legendami opředený film Metropolis.

Kdy kde
- v sobotu 14. září 2019
- v areálu pivovaru Tambor
- od 14:00 hudba

Silmaril, Poslední lež, Filip Pýcha, Prádelna

- od 20:00 projekce filmu Metropolis (Kino na kolečkách)
- vstupné dobrovolné - výtěžek půjde na obnovu důstojné památky židovského hřbitova ve Dvoře Králové n/L

Doporučujeme vzít si na projekci pod sebe deku

Facebook událost

Film měl premiéru roku 1926 v Německu a roku 1927 v USA. Jde o jeden z nejdražších filmů své doby. Jedná se o antiutopickou sci-fi, děj se odehrává někdy po roce 2020, může tedy být velmi zajímavé vidět, jak si tehdejší umělci představovali náš dnešní svět.

Film budil rozpory. Na jedné straně se jednalo o umělecky vycizelovaný film s vynikajícími vizuálními efekty, které byly překonány až ve druhé polovině 20. století. Na straně druhé film komerčně propadl, obří německé studio UFA jeho komerční neúspěch téměř zničil.

Hlavním kameramanem filmu Metropolis byl Karl Freund. Narodil se 16. ledna 1890 ve Dvoře Králové nad Labem do rodiny místní německo-židovské komunity. V 11. letech odešel s rodinou do Berlína, kde se od patnácti let věnoval filmu. Podílel se na filmech jako byly Kabinet doktora Caligariho nebo Golem. Vrcholem jeho kariéry v Německu byla právě práce na filmu Metropolis. Karl Freund se proslavil novými postupy práce s kamerou. U filmu Metropolis například zaznamenával záběr na tři kamery současně, kdy jedna snímala detil, druhá polodetail a třetí celek. Tento Freundův novátorský způsob filmování se dodnes používá při živých televizních přenosech. Byl také první, kdo vytvářel záběry s kamerou v pohybu.

Na konci 20. let odešel Freund do Spojených států, kde se nadále úspěšně věnoval filmu. Roku 1938 získal Oscara za nasnímání filmu Dobrá země. Nominován na Oscara byl také za kameru filmů Pošlapané květy a Čokoládový voják, oba z roku 1942. Několik filmů sám režíroval, věnoval se i televizní tvorbě. Zemřel roku 1969 a je pohřben v Santa Monice nedaleko Hollywoodu.Metropolis zůstává vlivným filmem. Silnou inspiraci je znát například ve slavném snímku Blade Runner, záběry z filmu se staly základem videoklipu skupiny Queen k písni Radio Ga Ga.


Přijďte strávit příjemné odpoledne a připomenout si našeho významného rodáka. Těšíme se na vás.

Pořadatelé


 

 
Vaše komentáře

Přečteno 1077x
 
Hodnocení článku:
04.10.2021 - Železniční výluka v úseku Police nad Metují - Broumov se koná od 16. do 24. 10. 2021. Další výluka Hronov - Broumov je od 25. do 29. 10. 2021
30.09.2021 - Železniční trať mezi Hradcem Králové a Opatovicemi nad Labem by měla být zdvoukolejněná v roce 2027.
09.09.2021 - Očkovací kamion v pěti městech naočkoval od 3. do 7. září 476 zájemců.

Volná pracovní místa
Učitel/ka VV (ZŠ Schulzovy sady)

Kuchař/ka (Domov důchodců)

Uklízečka (Domov sv. Josefa) 

Tým pro nové oddělení (Vividus East DKnL)Logoped/ka (Domov sv. Josefa)


Kalendář akcí