Vyhledej
Počasí Jaroměř - Slunečno.cz
Jaroměřsko > Služby občanům > Rozvoj regionu

Královéhradecký kraj je třetím nejlepším místem pro život v ČR

Redakce / 5.12.2017, KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
Dle unikátního projektu Místo pro život, který srovnává životní podmínky obyvatel ve všech krajích České republiky, je Královéhradecký kraj 3. nejlepším místem pro život pro rok 2017. Vítězem je hlavní město Praha, kde si lidé nejen polepšili výší mezd, ale kupodivu se tam také dožívají nejvyššího věku i přes špatné životní prostředí a nižší bezpečnost. Na 2. místě je Jihočeský kraj, který by si stejně jako Královéhradecký kraj zasloužil vyšší plat zaměstnanců.
 

Královéhradecký kraj slaví comeback na stupně vítězů

Z loňského pátého místa se kraj vyšvihl na bronzový stupínek. Za úspěchem stojí zlepšení především ve volnočasových aktivitách a turismu, zdravotnictví, sociálních službách a bezpečnosti. Počet kulturních institucí je v regionu stále nejvyšší, množství kulturních i sportovních aktivit pořádaných v průběhu roku nadprůměrný. Kraj si vede velmi dobře v oblasti zdravotnictví. Lidé tady mají jednu z nejvyšších nadějí na dožití, nižší průměrnou nemocnost, dostatečný počet lůžek v nemocnicích. Lékáren je v kraji při srovnání s ostatními regiony vůbec nejvíce. Oproti minulému roku se zvýšila rovněž kapacita zařízení pro seniory. Kraj je nejlepší v recyklaci odpadu, na silnicích je bezpečno, počet úmrtí na silnicích je dokonce jeden z nejnižších v ČR. Počet policistů je celorepublikově průměrný, objasněnost trestných činů přitom dobrá. S prací je to nicméně v kraji horší, mzdy jsou průměrné, a ačkoliv se zlepšil podíl nezaměstnaných, stále je zde vysoká dlouhodobá nezaměstnanost a nezaměstnanost lidí do 24 let.


VÝSLEDNÉ POŘADÍ KRAJŮ ZA ROK 2017

1.

Hl. m. Praha

2.

Jihočeský kraj

3.

Královéhradecký kraj

4.

Plzeňský kraj

5.

Liberecký kraj

6.

Karlovarský kraj

7.

Pardubický kraj

8.

Zlínský kraj

9.

Kraj Vysočina

10.

Jihomoravský kraj

11.

Olomoucký kraj

12.

Ústecký kraj

13.

Moravskoslezský kraj

14.

Středočeský kraj


Zlatá Praha

Praha je s přehledem nejlepším místem pro život v České republice. V porovnání s ostatními kraji vyniká především ve zdravotní péči, školství, infrastruktuře a mzdách. Oproti předchozímu ročníku si navíc dokázala polepšit v investicích určených na ochranu životního prostředí. Vynakládá na tuto oblast vůbec nejvyšší částku v přepočtu na obyvatele. I to přispělo k výraznému posunu v oblasti ekologie a životního prostředí z poslední příčky v roce 2016 na letošní šestou pozici. Praha se pyšní nejvyšším počtem lékařů a zubařů, lidé jsou nejméně nemocní, naděje na dožití je nejvyšší a je zde také nejvíce lůžek v nemocnicích. Vůbec nejnižší kapacity má ovšem v zařízeních pro seniory, což muže být v budoucnu problém. O atraktivitě pražských vysokých škol není pochyb, nejúspěšnější jsou také zdejší maturanti u státních zkoušek. Chybí zato dostatečné množství koupališť a bazénů, sportovních aktivit by si Praha zasloužila také více. Vedle životního prostředí je v Praze největší problém s bezpečností. Stane se zde nejvíce dopravních nehod a v objasněnosti trestných činů je zde policie nejméně úspěšná.

 

Zelený Jihočeský kraj opět medailový

Stříbrný Jihočeský kraj se muže pochlubit výborným ovzduším a vysokým podílem zeleně. V regionu je velké množství kulturních institucí a sportovních klubů, které lákají na atraktivní kulturní akce a sportovní aktivity. Také proto kraj obsadil první místo v kategorii volnočasových aktivit. S tím rovněž souvisí bohatá nabídka ubytovacích zařízení. Výrazného zlepšení region dosáhl v kapacitách zařízení pro seniory, kde si oproti loňskému roku polepšil o čtyři příčky. Vynikající výsledek si udržel v bezpečnosti na silnicích a dovedl letos mnohem lépe čerpat investice CzechInvestu, a vytvořit tak řadu nových pracovních míst. Celkově kladné stránky posílily a vynesly Jihočeský kraj z loňské bramborové na letošní stříbrnou pozici. Zlepšit by to chtělo rozvoj infrastruktury, která nestačí ani na celorepublikový průměr, a také více podporovat ochranu životního prostředí – ať už zvýšením investic, nebo zaměřením se na neúměrně vysokou produkci komunálního odpadu. Kraj na celkové druhé pozici by si pro své obyvatele zasloužil také vyšší platy.

 

O projektu

Unikátní projekt MÍSTO PRO ŽIVOT srovnává životní podmínky obyvatel ve všech krajích České republiky. Vyhodnocuje jejich úroveň, sleduje je v dlouhodobém horizontu a snaží se iniciovat společenskou diskusi o hodnotách, které obyvatelé České republiky vyznávají. Kraje se hodnotí z pohledu desítek kritérií, která jsou rozdělena do následujících osmi oblastí: ekologie a životní prostředí, zdravotnictví a sociální sféra, péče o děti a vzdělávání, pracovní podmínky a kupní síla, volnočasové aktivity a turismus, rozvoj infrastruktury, bezpečnost, občanská společnost a tolerantnost. Princip hodnocení se opírá o tři hlavní pilíře. Objektivní kritéria získaná z nezávislých zdrojů, názory kolegia a průzkum prováděný mezi 2 800 obyvateli všech regionů. 

Informace o projektu najdete na www.mistoprozivot.com nebo na www.facebook.com/mistoprozivot.

 Kateřina Sekyrková

Zdroj: www.mistoprozivot.com

 

Související články
Rada kraje schválila na jednom z posledních zasedání rekonstrukce silnic za půl miliardy korun. Na hranicích s Polskem.
Letošním vítězem Vesnice roku Královéhradeckého kraje se stávají Přepychy. Ocenění mají i dvě vesnice na Královédvorsku.
Vánoční stromky v celém regionu - pomozte nám sestavit fotogalerii
Královéhradecký kraj byl letos vyhlášen jako nejlepší místo pro život v ČR
Od září budou studenti a senioři cestovat s výraznou slevou, žákovské jízdné a průkazky se tím ruší

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 364x
 
 
 
Zpět